ДТЕК Енерго Ахметова виводить блоки ТЕС в аварійні ремонти через «системну кризу» в енергетиці
Ряд енергоблоків теплових електростанцій (ТЕС) ДТЕК Енерго олігарха Ріната Ахметова були змушені вийти в аварійний ремонт, заявили в компанії.
Йдеться про енергоблок № 3 на Курахівській ТЕС, № 3, 4, 5, 10 на Криворізькій ТЕС, № 1 на Запорізькій ТЕС, № 2, 3 на Ладижинській ТЕС і № 6 на Добротвірській ТЕС.
У ДТЕК заявили, що «системна криза в енергетичній галузі поставила роботу теплової генерації на грань виживання і довела ситуацію до критичної».
«Історично низькі ціни на „ринку на добу наперед“ (РДН), ручне управління ціноутворенням, нестабільність та дисбаланси, спричинені бездіяльністю регулятора ринку у питанні цінових маніпуляцій трейдерів-спекулянтів, накопичені та непогашені борги перед учасниками балансуючого ринку (2,4 млрд грн із 13 млрд грн — це борги НЕК Укренерго перед ДТЕК Енерго), спричинили гострий дефіцит оборотних коштів для підготовки генерації до опалювального сезону. Мова, в першу чергу, про необхідність закупівлі палива, ремонту та підтримки обладнання в належному технічному стані», — йдеться в повідомленні.
У ДТЕК Енерго відзначили, що в окремі дні липня в енергосистемі одночасно працювало до 28 енергоблоків ТЕС компанії, але «працювати в такому кризовому режимі тривалий час технічно неможливо».
«Зараз ТЕС ДТЕК Енерго працюють 24 енергоблоками і несуть навантаження в об'єднаній енергосистемі України потужністю 3810 МВт», — додали в компанії.
Нагадаємо, що у перших числах липня стався різкий обвал цін на українському ринку електричної енергії (на ринку на добу наперед (РДН)). Ціна на 4 липня знизилася до мінімального в 2021 році рівня 426,06 грн/МВт-год. Це майже в 3,5 рази нижче ціни на 1 липня. Енергорегулятор (НКРЕКП) звинуватив в обвалі ринку компанію Д.Трейдинг з групи ДТЕК олігарха Ріната Ахметова, яка «вивела попит на ринок двосторонніх договорів (РДД)», зменшивши закупівлю електроенергії на РДН на 74%, одночасно збільшивши обсяги закупівлі на РДД у пов’язаних осіб. За даними НВ Бізнес, аналогічно вчинив ще один великий гравець — енерготрейдер Юнайтед Енерджі, якого пов’язують з бізнесменом Ігорем Коломойським. Коментуючи свої дії, в Д.Трейдинг заявили, що ринок РДН стабільність забезпечити не може, а також зазначили, що основними гравцями в цьому сегменті стали трейдери-спекулянти.
Через обвал НКРЕКП провела екстрене позачергове засідання й ухвалила рішення, які повинні тимчасово стабілізувати ситуацію. Регулятор, Міненерго і гравці ринку також ведуть переговори про те, як стабілізувати ринок у довгостроковій перспективі.