2022 рік — рік роботи благодійного фронту

Parimatch Foundation
Катерина Білоруська, засновниця Рarimatch Foundation, про те, як змінилася робота благодійного фонду минулого року, які проєкти і програми працювали, та як саме допомогли Україні.
2022 став роком справжнього випробування для всієї України та кожного українця. Це був найважчий період в історії незалежної держави. І, напевно, це був найважливіший рік, який ідентифікував нас як націю. Весь світ із захопленням спостерігав за сміливістю наших воїнів та згуртованістю тих, хто прикривав тили та допомагав на всіх рівнях. Роботу і тих, і інших неможливо недооцінювати сьогодні.

Благодійні фонди, волонтери, громадські об'єднання та просто пересічні українці — всі вони утримували благодійний фронт і продовжують це робити, поки йде повномасштабне вторгнення. Вся країна разом евакуювала людей із небезпечних зон, рятувала з-під завалів, закуповувала медичне обладнання, плела сітки та готувала обіди для тих, хто вимушений був покинути свої домівки, збирала та відправляла гуманітарну допомогу. Аби тільки змогли вижити якомога більше українців — воїнів та цивільних людей. Що зробив благодійний фонд Рarimatch Foundation у 2022 році та які проєкти та програми потребують нових партнерів для того, щоб допомогти найбільшій кількості українців у 2023 — розповідає Катерина Білоруська, засновниця фонду.
— В Україні благодійність у 2022 досягла максимальної шкали своєї важливості та діяльності. Адже українці опинилися в ситуації, коли щоденна допомога рятує життя та наближає перемогу у жорсткій війні. І вона не вимірюється поняттями «мало» чи «багато». Вона є. І я впевнена, не зупиниться.

Міжнародний благодійний фонд Parimatch Foundation, який вже 4 роки поспіль працює у напрямках доступного спорту та освіти для дітей, не залишився осторонь та майже з перших днів повномасштабного вторгнення зосередився на підтримці України та українців. Додатково до наявних, були запроваджені дві комплексні програми «Допомога Україні» та «Mental Health», головним завданням яких стало «Життя та безпека насамперед».

Програма «Допомога Україні» була започаткована для підтримки всіх тих, які гостро потребують тут і зараз допомоги. Її мета — закрити питання безпеки українських сімей, гуманітарних, медичних та соціальних потреб. Фонд Parimatch Foundation сфокусував свої ресурси на евакуацію жінок з дітьми в безпечні міста. В межах співпраці з Міністерством освіти і науки України ми облаштовували спальні місця у хабах для внутрішньо переміщених осіб у західних областях України. Фонд забезпечив хаби регіонів, де перебувала найбільша кількість переміщених осіб, харчовими продуктами та побутовою технікою першої необхідності. Паралельно з цим на наш запит в об'єднанні зусиль відгукнулись міжнародні компанії та партнери, які направили благодійну допомогу для додаткової закупівлі гуманітарних та медичних потреб, а також інших необхідних речей для українців.

Присутність фонду на Кіпрі також змогла разом із партнерами зібрати тони гуманітарної допомоги, яку доставили в Україну та розподілили серед українських родин на Кіпрі. Без участі команди, волонтерів та громадських організацій (Hope for children та інших) це було б складно. Допомога українському ком’юніті протягом 2022 року не згасала. Понад 300 дітей були зараховані в спортивні клуби та секції завдяки спортивним партнерам Parimatch Foundation. Разом з академією Study.ua на Кіпрі запрацювала група з баскетболу та танців. У співпраці із Посольством України в Республіці Кіпр ми відкрили окремі спортивні секції для українських дітей та надали допомогу родинам, які наразі шукають роботу, житло і мають адаптуватись в чужій країні.


Разом із партнерами з Великої Британії фонд започаткував проєкт Ukrainian Hospitals Appeal, який об'єднав представників британської медичної галузі для лікарень України. Так було зібрано понад 300 тисяч фунтів на закупівлю обладнання та видаткових матеріалів, а також машину екстреної медичної допомоги в Миколаїв.
2022 рік став іспитом на стійкість. Для кожного українця, родини, бізнесу, держави. І сумісними зусиллями ми його гідно пройшли разом, бо всіх нас об'єднує єдина ціль — жити у вільній країні. Але війна руйнівна і додала нам не тільки фізичних травм, а й психологічних. І допомога стала потрібна вже на ментальному рівні.
Програма «Mental Health» містить навчальні проєкти для психологів, для надання кваліфікованої актуальної підтримки, створення терапевтичних продуктів для батьків та дітей, які допомагають пережити травматичний досвід війни. А також, у синергії програм «Допомога Україні» та «Mental Health» у 2022 році було організовано 7 турів для дітей до дитячих спортивно-оздоровчих таборів.
Разом з Ізраїльською коаліцією травми ми створили навчальний курс для психологів інклюзивно-ресурсних центрів за спеціалізацією «Кризова психологічна допомога».
Діти, які вимушено покинули свої домівки з тимчасово окупованих територій, потребують уваги психологів та підтримки. Ми знаємо на практиці, наскільки швидше через занурення у нормальне життя дитини та через фізичну активність проходить її реабілітація і покращується ментальне здоров’я. Постраждалі від травматичного досвіду війни діти вже пройшли ментальне відновлення у таборах Кіпру, Болгарії та України.

Фонд створив і презентував першу україномовну збірку дитячих аудіоказок «Таємні історії маленьких і великих перемог» з терапевтичним ефектом для дорослих з дітьми. Казкотерапія допомагає батькам зменшити тривожність у дітей та переосмислити кризові ситуації, викликані війною. Ще одним терапевтичним інструментом для роботи з ментальним станом дітей стала арт-розмальовка для подолання стресових ситуацій. Її створили за участі Інституту когнітивного моделювання під авторством та методикою експертки Вікторії Назаревич. Цей творчий арт-інструмент також дозволяє дорослим допомогти дитині із її нервовим або тривожним станом без додаткової участі психологів.
Діти мають повноцінно зростати та розвиватися наперекір зовнішнім факторам, особливо війні. Вони мають право отримувати якісну та доступну освіту, мати можливість займатися фізичною активністю та досягати гідних результатів у спорті, відчувати мотивацію до свого подальшого розвитку.

Після вирішення першочергових потреб українців та державних запитів, Parimatch Foundation з травня поступово почав відновлювати свої основні програми за спортивними та освітніми напрямами, щоб продовжити підтримувати дітей та їхніх батьків. Бо спорт дійсно допомагає ментально та фізично відновитись.
Спортивні програми «Так, я можу» та «Спортивний наставник» змінили свою географію, адже багато тренерів та дітей поїхали облаштовуватись в нові регіони та інші країни. Залучати нових учасників до спорту ми почали перш за все в хабах західної України, де вже надали допомогу. Завдяки спорту та фізичній активності діти швидше адаптувалися на новому місці, знаходили друзів та стали почувати себе більш комфортно.

Програма «Спортивний наставник» стартувала в нових регіонах із новими тренерами, які мусили шукати нову роботу через виїзд з Маріуполя, Харкова та інших міст України. Програма «Так, я можу» відкрила нові групи дітей з особливими освітніми потребами та фізичною інвалідністю в Кропивницькому, Кременчуці, Києві та Луцьку. З метою мотивації та підтримки спортивного старту була проведена серія відкритих тренувань для дітей з інвалідністю за участі відомих спортсменів і чемпіонів світу. В межах програми «Так я можу!» фонд продовжив підтримку талановитих дітей у спорті та виділив близько 1,2 млн грн, які спортсмени будуть отримувати протягом 2023 року. Це щомісячна стипендія, що надається дітям з інвалідністю віком 12−17 років, які професійно займаються спортом і мріють про перемоги на Паралімпіадах та Дефлімпіадах. Ми бачимо сенс в цьому проєкті, бо 35% стипендіатів програми увійшли до національної паралімпійської збірної та представляють Україну у світовому спорті.
Для реалізації програми «Нова фізична культура» фондом за 2022 рік було придбано 500 спортивних наборів для занять фізичною культурою у різних видах спорту на загальну суму понад 5 млн грн. Вони розподілені між закладами освіти України у містах і селах, які найбільше потребували допомоги зі спортивним обладнанням.

Щоб побудувати культуру сталого розвитку в Україні, треба впроваджувати практики обізнаності працівників у соціальних питаннях. Наше суспільство у 2022 році не просто відчуло внутрішню потребу допомагати, а робить це наполегливо самостійно та через фонди та організації, яким довіряє. Війна, на жаль, додала об'єму необхідної підтримки та навіть після її завершення потреби не зменшаться, а навпаки. Розширити допомогу та надати її більшій кількості українців стане можливим завдяки партнерству та сумісній роботі благодійних фондів, держави, бізнесу, міжнародних донорів, експертів. Чим більше буде створено різних благодійних ініціатив, тим стане вищою культура благодійності в нашій країні. А значить — виросте кількість благоотримувачів. І третій сектор в цьому відіграватиме ключову роль.
Програми, спрямовані на забезпечення здорового та повноцінного розвитку дітей, є прямою інвестицією в економічний та соціальний добробут суспільства. Тому Благодійний фонд Parimatch Foundation продовжує свою роботу в проєктах та програмах, спрямованих на те, щоб у кожної дитини розвиток був фізично та ментально здоровим. А долучення до них нових партнерів допоможе нам масштабувати програми на всі регіони України в рази швидше.