Диво на газовому ринку. Як Україна наблизилася до повної незалежності від Газпрому

27 травня 2017, 10:01
На газовому ринку України, завдяки введенню вільних цін та невеликій лібералізації галузі, сталося диво — вперше за три роки почав зростати видобуток власної сировини, пише журнал Новое время

Майже три роки - починаючи від 2013‑го - видобуток газу у країні лише падав. Але у 2016‑му почав зростати — на 1,5 %, з 19 млрд куб. м до 20,5 млрд куб. м за рік.

А лише за перший квартал поточного року цей показник підтягнувся ще на 1,3 %.

Відео дня

Якщо все піде такими темпами, то до 2020 року Україна зможе щорічно отримувати із власних надр близько 27 млрд куб. м газу, що разом зі зниженням його споживання теплокомуненерго і домашніми господарствами дозволить країні на 90 % забезпечити свої внутрішні потреби, упевнений голова правління найбільшої газодобувної компанії країни — державної Укргазвидобування Олег Прохоренко.

На думку директора приватної компанії Smart Energy Сергія Глазунова, це плоди запровадження ринкового ціноутворення на оптовому і роздрібному ринках після реформи, заснованої на прийнятому у 2015 році законі Про ринок природного газу.

Після цього на вітчизняний ринок зайшов і найбільший європейський газовий трейдер Engie. Причому до кінця минулого року іноземні компанії на внутрішньому ринку країни взагалі не працювали.

"По суті, ви створили лише за декілька років ринок як такий",— пояснює Віллем Копполс, голова представництва Engie в Україні. Він схвалює ініціативу уряду, який минулого року перестав встановлювати ціну на видобутий газ для промислових споживачів. До цього Нацкомісія з регулювання енергоринку фіксувала його вартість для них. Для промислових споживачів ціна становила 4,5 тис. грн за 1 тис. куб. м. А Укргазвидобування могла продавати газ по 1,5 тис. грн, і лише для потреб населення.

Кадр видео A7 CONFERENCES via YouTube

Кадр видео A7 CONFERENCES via YouTube Фото:

Для невеликих споживачів нинішня лібералізація виявилася болючою. Але, як упевнений Копполс, газ повинен продаватися за ринковою ціною.

Крім того, у підсумку Україна вже через три роки зможе повністю звільнитися від впливу російського Газпрому та імпортерів блакитного палива.

Жорстке регулювання ринку у минулому призвело до безлічі зловживань, зокрема створення корупційних схем, що контролювалися нардепом Олександром Онищенком, який зараз втік з України. Онищенко отримував газ по 1,5 тис. грн за тис. куб. м від держави — немов теплокомуненерго, що працює для населення. А продавав його на ринку у кілька разів дорожче — як для промспоживачів.

Тепер Укргазвидобування може сама продавати газ для промислових споживачів. І вже за тією ціною, яка діє для всіх,— 6-7 тис. грн.

“Хороший приклад того, що державі не потрібно щось особливо стимулювати,— говорить Геннадій Кобаль, директор консалтингової компанії ExPro Україна.— Досить ввести справедливі ціни на ринку і якомога більше все дерегулювати".

Крім того, від 1 січня наступного року 5% ренти буде залишатися у місцевих бюджетах. Подібне, запевняють експерти, перетворить регіональну владу на союзників видобувачів та інвесторів.

І тоді вітчизняний ринок зацікавить іноземців. Тим більше Україні є що запропонувати: тут розташований третій у Європі за величиною газовий ринок обсягом 30 млрд куб. м газу на рік. А це, як і великі запаси газу, приваблює зовнішніх інвесторів, говорить Кобаль.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Якщо процес дерегуляції ринку продовжиться, а розмір ренти, як обіцяв прем'єр Володимир Гройсман, знизять до єдиної ставки 12%, приватні компанії різко збільшать свої показники.

Вадим Пожарський, радник ради директорів Burisma Group, великого приватного добувача, впевнений: до 2020 року недержавні фірми зможуть збільшити видобуток з нинішніх 4,1 млрд куб. м до 6 млрд куб. м, а разом зі зростанням виробництва в Укргазвидобування — до 21 млрд куб. м, що дозволить Україні майже повністю задовольнити власні потреби у блакитному енергоносії.

Фото: Вадим Пожарский / burisma.com
Фото: Вадим Пожарский / burisma.com Фото:

І тоді з Газпромом можна буде попрощатися назавжди.

Повний текст матеріалу читайте в новому номері журналу Новое время - №19 від 26 травня.

Показати ще новини
Радіо NV
X