Дива не буде. Чи є в України майбутнє держави-експортера газу

17 січня 2019, 15:49

Енергонезалежності України сприятимуть збільшення українського газовидобутку, покращення енергоефективності та інтеграція у європейські ринки.

Про це заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні уряду.

Він нагадав, що у 2014 році було припинено будь-яку взаємодію із країною-агресором в енергетичній сфері і вже 1150 днів Україна обходиться без російського газу. 

Відео дня

У подальші роки буде великий приріст добичі власного газу

"За декілька років ми зробили величезний прорив щодо дерегуляції цієї сфери, щодо прозорості аукціонів на надра. Я глибоко переконаний, що подальші роки дадуть великий ефект щодо приросту добичі власного газу. Питання надзвичайно є важливим, щоб ми розробили всі ліцензії, які наявні у Нафтогазу, брали участь у нових конкурсах, для того, щоб добувати ту кількість газу, яка потрібна сьогодні для України, а далі в майбутньому стати експортером газу", – заявив Гройсман.

Перейти на самозабезпечення

Україна може почати забезпечувати себе газом самостійно із 2023 року, сказав Радіо НВ президент Центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайло Гончар. Для цього потрібно збільшити видобування на 5-7 млрд кубометрів і на кілька мільярдів скоротити внутрішнє споживання.

У 2020 році ми дива нашої самодостатності ще не побачимо

Зараз Україна вже видобуває 21 млрд, потім може досягти рівня 27 млрд кубів, яких вистачить для повного самозабезпечення газом, говорить фахівець. До того ж, наголошує Михайло Гончар, в України гарні перспективи, щоб у майбутньому почати експорт газу.

"Відома була програма 2020, вона залишається, але звичайно, що у 2020 році ми дива нашої самодостатності ще не побачимо. Якби не ті втрачені два роки – 2016, 2017, то, власне, це б було можливо. Так воно переноситься рік на 2023, але все рівно це ще цілком прийнятно, тому що для нас це важливо для того, шоб вийти на рівень самозабезпечення власним газом до того, як Газпром реалізує, гіпотетично поки що, Північний потік-2 і Турецький потік, і виведе їх на повну проектну потужність, якщо таке станеться", – зауважив Гончар.

Розвивати власний ринок 

У 2019 році є всі передумови для зростання власного видобутку газу. Таку думку в коментарі Радіо НВ висловив виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній України Роман Опімах.

Перша – кількість закладених нових свердловин, їх на 70% було більше у приватних компаній у 2018, аніж роком раніше. По-друге, сприятливе регуляторне законодавство, зокрема податкова рента та відкриття геологічної інформації.

Ринок має розвиватися природним шляхом

І звичайно, розвитку газовидобутку сприятиме прихід великої кількості нових інвесторів, каже фахівець. Держгеонадра вже виставили перші ліцензії та дозволи на аукціонах ProZorro. 

"Хто має розвивати газодобувну галузь в Україні, чи має бути здорова конкуренція. Здоровій конкуренції буде сприяти велика кількість якісних гравців на ринку. На сьогоднішній день газ видобувають як державні підприємства, і вони видобувають переважно – майже 80%, та приватні гравці – незалежні газодобувні підприємства. Вони більш мобільні, вони є звичайно більше, скажімо так, модернізовані, але все ж таки ринок має розвиватися природним шляхом", – зазначив Опімах.

Обсяг газу в підземних сховищах України станом на 14 січня зменшився до 12,5 млрдів кубометрів. Тобто сховища заповнені на 40%, повідомляє ПАТ Укртрансгаз. 

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X