Роль соціально відповідального бізнесу у розв’язанні соціальних проблем суспільства в Україні

Вадим Столар, меценат та бізнесмен
Ще декілька років тому у контексті корпоративної філантропії ми могли побачити виключно компанії західних країн. Проте часи змінюються і наразі серед українських бізнесів стає все більше і більше соціально відповідальних.
Потужним поштовхом до цього стала пандемія COVID-19. Саме тоді я заснував свій благодійний фонд, який допомагав медичним закладам і забезпечував їх усім необхідним. Нині таким каталізатором стала війна. Від її початку було створено десятки благодійних фондів, до яких почали приєднуватися великі та середні бізнеси нашої країни.
Кризи стають своєрідною перевіркою на міцність, яка демонструє відданість компаній та їхню готовність працювати на благо суспільства, а не тільки для власного прибутку. Тому що саме у такі часи стають помітнішими проблеми, які потребують суттєвого доопрацювання.
Від початку діяльності благодійного фонду Future for Ukraine (FFU) я став їх меценатом. Його діяльність спрямована на створення довгострокових проєктів, які здатні покращити наше суспільство та країну у майбутньому. Разом з FFU ми започаткували LEVCHYK SPECTRUM HUB, один з наших спільних проєктів, мета якого — допомога дітям. Це центр допомоги дітям з розладами аутистичного спектру (РАС), які виїхали із зони бойових дій. Наразі вони разом зі своїми батьками є однією з найбільш незахищених категорій населення України. У хабі діти отримуватимуть безкоштовну комплексну допомогу із застосуванням методів АВА-терапії та PECS-терапії. Тут також проводитимуться заняття з логопедом і практичним психологом, заняття з арт-терапії, сенсорної інтеграції, адаптивної фізкультури, кінезіотерапії тощо.
Під час підготовки до запуску проєкту ми провели велике дослідження, завдяки якому виявили, що й у мирні часи проблема кваліфікаційної допомоги малечі з аутизмом стояла доволі гостро. Бо, на жаль, у нашій країні існує суттєвий брак всебічного скринінгу дітей на наявність проявів РАС. У більшості розвинених країн лікарі можуть діагностувати перші симптоми аутизму вже у тримісячної дитини та у віці 2,5−3,5 років встановити остаточний діагноз. А у випадку з РАС, час і раннє діагностування мають ключове, критичне значення! Тому що тільки у період від 3 до 7 років ми маємо найвищі шанси на адаптацію дитини з РАС. За статистичними даними, 8 дітей, яким діагностували РАС у ранньому віці, за умови подальшої реабілітації добре інтегруються у суспільство та стають самостійними громадянами своєї країни.
З початком військової агресії росії на території нашої країни багато центрів допомоги дітям з РАС припинили свою діяльність. Через це велика кількість дітей перестала отримувати необхідну їм допомогу. Якщо додати сюди також стрес, який переживають діти від війни, — отримаємо колосальний регрес у їхній поведінці та адаптації.
Тому ми повинні якомога більше привертати увагу суспільства до цієї проблеми та мотивувати інші бізнеси допомагати. Зокрема, разом із FFU ми провели дві благодійні виставки дитячих малюнків на підтримку нашого проєкту LEVCHYK SPECTRUM HUB. Подібні івенти — це фактично формат нетворкінгу, який допомагає проєкту наблизитися до мети. У нашому випадку — це допомагати 100 дітям із РАС та проводити 2470 занять щомісяця.

З точки зору майбутнього нашої країни — це неоціненна інвестиція, тому що завдяки таким соціальним проєктам, ми можемо впливати на зміни у різних напрямках розвитку України.