Держпідприємства стали осередком корупційних скандалів – дослідження

15 травня 2017, 20:01
Без конкуренції, ефективного керівництва та контролю державні підприємства стали тягарем для української економіки

Серед трьох сотень підприємств, діяльність яких розслідує Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), 49 стосуються корупції на держпідприємствах. Такі дані у своєму дослідженні оприлюднив Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна.

Відео дня

Серед понад трьох десятків розвинених країн і сусідів з колишнього соцтабору Україна займає впевнене перше місце за розміром держсектору в економіці. Найближчі "конкуренти" – це Польща та Угорщина, уряди яких володіють кількома сотнями компаній. Наша держава має більшу частку в 3,5 тис. підприємствах.

З них, підкреслили аналітики CASE Україна, половина взагалі не працює. З тих, що ще ведуть якусь діяльність, лише 30% приносять прибуток. Аналітики підрахували, що за 2016 рік збитки держпідприємств сягнули 82 млрд грн.

Як свідчать дані Міністерства економічного розвитку та торгівлі, за дев’ять місяців 2016 року рівень заборгованості із заробітної плати держпідприємств становив 745 млн грн. Це 38% всієї заборгованості із зарплати в Україні станом на 1 жовтня 2016 року.

На початок 2015 року загальна заборгованість 30 найбільш ризикових підприємств становила 288,8 млрд. грн. З яких 52,8 млрд грн. надані під державні гарантії.

За даними рахункової палати в 2015 році тільки 55% держпідприємств затверджували фінансові плани. Ще менша кількість відзвітувала про їх виконання. Тільки 25 з 46 найбільших держпідприємств успішно пройшли аудит фінансової звітності за 2015 рік.

Висновки CASE Україна свідчать, що в питаннях управління державними підприємствами давно назріла необхідність глибинних змін. Експерти порадили розпродати підприємства в тих галузях, де присутній приватний сектор. Щодо решти держпідриємств украй необхідно підвищити ефективність управління та контролю, переконані в CASE Україна.

Показати ще новини
Радіо NV
X