Нафта плюс коронавірус. Світові ціни на продовольство різко знизилися
Головні причини зниження цін на продовольство: падіння цін на нафту, очікування рецесії та скорочення глобального попиту через пандемію.
У березні світові ціни на продовольство різко знизилися, повідомляє Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Головними причинами цього у ФАО назвали скорочення попиту, пов’язаного з наслідками пандемії COVID-19, падіння світових цін на нафту і очікуваннями уповільнення темпів економічного зростання.
Середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО, яким відслідковуються щомісячні зміни міжнародних цін на основні товарні види продовольства, становило за місяць 172,2 пункти, що на 4,3 пункта нижче, ніж у лютому.
«Падіння цін обумовлене головним чином факторами в області попиту, а не пропозиції, а на фактори попиту впливають все гірші перспективи в економіці», — сказав старший економіст ФАО Абдолреза Аббассіан.
Найбільше падіння відзначається в Індексі цін на цукор, який знизився на 19,1% порівняно з попереднім місяцем.
Індекс цін на рослинні олії ФАО за місяць знизився на 12, на молочну продукцію — на 3%, на зернові - на 1,9%. Індекс цін на м’ясо впав на 0,6%.
Прогноз ФАО на 2020 рік щодо виробництва зернових у світі з минулого місяця не змінився і залишився на рівні минулого року, майже рекордному, що, в поєднанні з багатими запасами, допоможе захистити ринки продовольства від нестабільності під час потрясінь від коронавірусу.
Прогноз ФАО на 2020 рік за обсягами виробництва пшениці в світі з минулого місяця залишився незмінним на рівні 763 млн т з огляду на те, що очікування зниження обсягів у Європейському союзі, Україні і США компенсуються прогнозованим приростом виробництва у Російській Федерації, Індії та Пакистані, хоча навала сарани в двох останніх країнах може трохи вгамувати очікуване збільшення.
Прогноз ФАО щодо споживання зернових у світі в сезоні 2019−2020 років був збільшений незначно до 2722 млн т, тобто на 1,2% на рік. Світові запаси зернових на кінець сільськогосподарських сезонів 2020 року, як очікується, скоротяться на 8 млн т порівняно з початковим рівнем, в результаті чого співвідношення запасів до споживання в світі знизиться до 30,7%, що як і раніше вважається комфортним рівнем. Обсяг торгівлі зерновими в світі, згідно з прогнозом, зросте на 2,3% порівняно з 2019 роком і досягне 420 млн т.
Раніше повідомлялося, що ціни на хліб в Україні можуть зрости на 20%.
У Міністерстві розвитку економіки України відзначили, що на початку квітня в країні знизився попит на гречку та цукор.
А Київське відділення Антимонопольного комітету відкрило справу проти найбільших мереж продовольчих магазинів Києва через істотне подорожчання продуктів.