Нафта глибокого мінуса. Коронавірус і біржові спекулянти обрушили ціни — хто постраждає сильніше за всіх, і що виграє Україна

26 квітня 2020, 15:18
НВ Преміум

Безпрецедентне падіння цін на нафту заганяє у глухий кут економіки Росії та Венесуели, але дає шанс Україні, — пише журнал НВ.

20 квітня увійде до підручнику історії світової енергетики як пам’ять про надзвичайну цінову ситуацію, яка сталася на Нью-Йоркській товарній біржі. Ф’ючерси на техаський сорт нафти WTI обвалилися нижче нуля, а саме: до позначки мінус $37 за барель. Іншими словами, продавець має доплатити майже $40 тому, хто купить у нього рідке викопне паливо.

Відео дня

Подібна дивовижна ситуація виникла через те, що у світі утворився надлишок видобутих вуглеводнів.

Нафту недостатньо придбати, її потрібно ще й закачати у сховища. У світі існує два великих хаба — в американському місті Кушинг і в нідерландському порту Роттердам. Обидва заповнені практично вщерть. Крім того, у Світовому океані зараз перебувають танкери, що мають на борту в сумі 160 млн барелів сирої нафти, — це більше ніж два тижні роботи всього російського видобутку нафти. (абзац відкореговано після публікації - НВ)

За час пандемії коронавірусу світовий попит на вміст їхніх трюмів скоротився на третину — глобальна економіка працює приблизно на 70% потужності. Простій авіаційної індустрії, яка зазвичай споживає 6% світового «чорного золота» і опосередковано формує попит приблизно на чверть світового видобутку, обвалив нафтові котирування. Ба більше, карантинні обмеження змусили багатьох людей припаркувати автомобілі у гаражах або біля будинків, і це теж скоротило потребу в нафтопродуктах.

«Більшість країн перебувають на карантині, тому споживання нафтопродуктів знизилося до критичного рівня, відображаючи нову економічну реальність», — каже Сергій Сапегін, енергетичний експерт і член громадської ради при українському Міністерстві енергетики.

Якщо публічне розміщення акцій компанії Sauidi Aramco, монополіста нафтової індустрії Саудівської Аравії, у грудні торік стало головною подією світових бірж і принесло гігантові оцінку $2 трлн, то зараз віра інвесторів у майбутнє вуглеводнів загалом (і нафти зокрема) похитнулася. На торгах 22 квітня ціна нафти найпопулярнішої європейської марки Brent опустилася нижче $16 за барель, а ще у січні вона коштувала понад $60. Слідом за нею вниз покотилася і російська Urals — її ціна обвалилася до $8,50 за барель. Водночас на початку року вона, як і Brent, коштувала дещо більше $60.

Біржа обіграла себе

У 1983 році американські біржі запустили новий для ринку фінінструмент — нафтовий ф’ючерс. Кожен гравець, що купує його може заздалегідь законтрактувати майбутні поставки й або продати контракт пізніше за вигідною ціною, або отримати нафту. Зазвичай інвестфонди, які торгують нафтою, роками купують і продають ф’ючерси, разом із тим взагалі не маючи справи з реальним пальним.

Ф’ючерси торгуються у місячному циклі: у січні - на лютий, у лютому — на березень.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X