Газпром грає на підвищення. Рекордні ціни і порожні сховища: газ у Європі за місяць подорожчав на третину
Спотова ціна газу в Європі на початку липня встановила новий багаторічний максимум. Це пов’язано з ремонтом російських газопроводів і відмовою Газпрому збільшити прокачку через Україну.
Ціна газу з поставкою 1 липня на хабі TTF у Нідерландах зросла до $431 за тисячу кубометрів. За останній місяць ціна газу додала 31%, а з початку року — 80%, повідомляє Інтерфакс-Україна.
З початку року контракт «на день уперед» на TTF у середньому коштує вже $271 за тисячу кубометрів.
При цьому половину липня найважливіші магістралі доставки російського газу Північний потік і Ямал-Європа будуть на ремонті; а нарощувати транзит через Україну (як показав аукціон бронювання 29 червня) Газпром не збирається.
Крім того, в Азії триває зростання ціни на газ, що ставить під питання доступність СПГ для європейських покупців.
Аж до 2019 року на час ремонту Північного потоку і Ямал-Європа Газпром збільшував прокачування газу через Україну. У 2020 році цього вперше не відбулося — вся недопоставка була компенсована відбором газу зі сховищ у Європі. У 2020 році це трохи полегшило ситуацію на ринку, так як ПСГ Європи були переповнені.
Однак цього року ситуація протилежна — наповненість сховищ ЄС знаходиться на мінімальному рівні за історію спостережень (47,2% за даними Gas Infrastructure Europe за підсумками 29 червня), що на 15,13 пунктів нижче середнього значення за останні п’ять років.
Вільні обсяги СПГ притягує азіатський ринок. Напередодні на торгах у США вартість найближчого — серпневого — ф’ючерсу на індекс СПГ у Азії Platts JKM зросла до $463 за тисячу кубометрів, збільшившись з початку місяця на 22%. У червні надходження газу з СПГ-терміналів Європи падає відносно травня на 20%, внаслідок у червні імпорт СПГ може бути мінімальним за останні 4 місяці.
Раніше в компанії Оператор ГТС України заявляли, що політика Газпрому щодо штучного обмеження поставок до Європи вимагає уваги антимонопольного відомства ЄС.
Крім того, радник міністра енергетики Лана Зеркаль заявляла, що Росія штучно стримує європейський ринок і не поставляє ті обсяги, які потрібні Європі для заповнення газових сховищ — а це, швидше за все, призведе до подорожчання газу до зими.