Чай із Ланою Зеркаль, Дипломат і радник глави Нафтогазу — про те, чому Газпром перестав бути зброєю Росії

22 листопада 2020, 09:09
НВ Преміум

Нещодавно заступниця міністра закордонних справ України, а тепер радниця голови правління Нафтогазу й успішний двигун позовів проти Кремля і його структур, розкриває секрети російських перемовників.

З радницею голови правління Нафтогазу Ланою Зеркаль НВ зустрічається у м’ясному ресторані Каркас на Малій Житомирській у Києві. Примітно в ньому тільки те, що знаходиться заклад у кварталі від МЗС, колишнього місця роботи Зеркаль. Моя співрозмовниця зізнається, що до цієї частини міста відчуває ностальгічні почуття і обідає тут часто.

Відео дня

— А ще тут дуже смачний чизкейк із сиром дорблю, — радить вона і замовляє десерт, не зазираючи у меню. Я наслідую її вибір і теж замовляю розхвалений чизкейк і напої. У пізній вечірній час ми єдині відвідувачі закладу.

Зеркаль — юристка і дипломатка з чималим стажем, як заступниця міністра закордонних справ представляла Україну в міжнародних судах проти російського тероризму. Також вона була однією з найактивніших учасниць підготовки Угоди про асоціацію з ЄС. У 2019, одразу після президентських виборів, Зеркаль отримала пропозицію попрацювати в Адміністрації президента Зеленського, від чого, втім, відмовилася.

У травні 2020-го ексдипломатка приєдналася до управлінської команди Нафтогазу, взявши на себе частину функцій звільненого зі структури Юрія Вітренка, зокрема представництво Нафтогазу в судах проти Газпрому. Напруженість взаємин колишнього і нинішнього представника відчувається у розмові Зеркаль із НВ.

— Коли ви прийшли до Нафтогазу, вам дісталися кілька гучних процесів: арбітражний суд у Гаазі з питання відібраних Росією українських активів у Криму, питання про перенесення точок продажу російського газу на західний кордон України, справи про Росукренерго. Що з цими справами сьогодні? — починаю розмову, згадуючи стратегію позовів проти Росії, підготовлену попередником Зеркаль.

— Для початку давайте розділимо реальні справи й ідеї, — усміхається Зеркаль і розповідає, що з усього перерахованого реальний судовий процес лише один — арбітраж у Гаазі за позовом на $8 млрд. Його Україна виграла півтора роки тому, але зараз, скориставшись пандемією, Росія затягує стадію визначення кінцевої суми, яку має заплатити Україні. Рішення варто чекати влітку наступного року.

— А інші справи? — не полишаю.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X