Чому високі зарплати розробників — загроза для української ІТ-індустрії
Український ринок IT-аутсорсингу оцінено у $5 млрд. Основний ризик для конкурентоспроможності IT-індустрії експерти зараз бачать у піковому рівні зарплат у галузі
У 2019 на місцевому IT ринку очікується до 30 угод зі злиття і поглинання на тлі більш ніж 20% зростання IT-індустрії. Основний ризик наразі полягає у піковому рівні зарплат співробітників IT-компаній, тому для галузі таке критичне питання щодо ФОПів
Всього за підсумками 2018 офіційно зафіксовано 8 угод злиття і поглинання. Такі дані дослідження Software Development Report. Як розповіла НВ Бізнес співавтор дослідження, інвестиційно-банківський консультант AVentures Capital Юлія Січікова, найбільша угода — це купівля компанії Luxoft компанією DXC. «Хоча Luxoft вважається більше російською компанією, насправді велика частина співробітників знаходиться не в Росії. В Україні, наприклад, у них більше ніж 3000 працівників, — зазначає експерт. — Це велика угода за обсягом під 2 мільярди доларів, яка показує, що на наших ринках можна будувати компанії, які з багатьох причин цікаві таким великим і глобальним гравцям як DXC».

Одна з оголошених минулого року угод — купівля CoreValue (інвестором був AVentures Capital) польською компанією IT Kontrakt — її було закрито вже у 2019 році. «Ця угода показує можливості для українських компаній бути проданими великим гравцям з єврозони, а також консолідацію ринку Східної Європи», — вважає Січікова.
Хто інвестує в українських IТ-розробників
За словами Юлії Січікової, купівлею українських компаній цікавляться в першу чергу інші більші IТ-розробники. «У стратегів мотивація може бути різною — диверсифікація географії розробки або доступ до швидкозростаючого ринку IТ-таланту, наприклад, угода Endava + Velocity Partners в 2018, дозволила вийти на ринки Аргентини, Уругваю, Колумбії та Венесуели; придбання або посилення існуючих вертикалей, наприклад, угода Luxoft + IntroPro в 2017, яка розширила бізнес в індустрії медіа і розваг; отримання великих клієнтів, вихід на нові ринки продажів, покупка технологічної експертизи, як приклад, угода Smile + Adyax, 2018», — пояснює Січікова.
Дійсно, керуючий директор Luxoft Ukraine Олександра Альхімович стверджує, що невеликі сервісні IT-компанії купують через наявність збудованих відносин з клієнтами і експертизи команд розробників. «Інтегруючи їх, компанія-покупець отримує можливість прискорити своє зростання або ж зміцнити позиції на важливих для неї ринках. Часто це буває дешевше і швидше, ніж вибудовувати власні центри розробки та представництва, — ділиться він. — Ми звикли, що в Україні угоди частіше відбуваються на ринку стартапів, майже кожна — це якась історія успіху. Але і серед сервісних компаній є вдалі приклади».
А купівля інвестором Horizon Capital частки в Intellias демонструє підвищений інтерес і у місцевих фінансових гравців до IТ-аутсорсингу в Україні. «Для фінансових інвесторів, таких як інвестфонди, IT-аутсорсингові компанії являють собою низько ризикований актив зі здоровим зростанням (20−25% + на рік). Мета фінансового інвестора — купити компанію або її частину, виростити і продати дорожче через N років», — розповідає Січікова. — «Так Da Vinci Capital купили частку в компанії Data Art, у якій понад тисячу осіб в Україні».
Як оцінюється ринок IТ-аутсорсингу в Україні

Оцінити ринок злиттів і поглинань аутсорсингових ІТ-компаній в Україні дуже складно через його закритість. «Більшість угод залишилися публічно не розкритими. З огляду на угоду Luxoft + DXC, ринок вимірюється вже мільярдами «, — сказала Юлія Січікова.
Як зазначив НВ Бізнес керуючий партнер InSoft Capital Віталій Горовий, проблема оцінки українського ринку IT-компаній пов’язана з тим, що ці компанії працюють в різних юрисдикціях. «Питання дуже філософське. Що вважати українською аутсорсинговою IT-компанією? Luxoft, який оцінили в $2 млрд — українська компанія? GobalLogic з останньою оцінкою в $2,9 млрд — українська компанія? Якщо компанія структурована так, що має штат девелоперів в Україні, а сейлз і маркетинг офіси, наприклад, в США, чи українська це компанія?, — задається питанням венчурний інвестор, — Якщо українською вважати компанію, у якої є офіси девелопменту на території України, отримаємо загальну капіталізацію в мільярди доларів США. Якщо ж тільки ті компанії, які юридично структуровані в Україні, то це буде до смішного маленька цифра. Припускаю, що не досягнемо навіть декількох мільйонів доларів США сумарно».
Віце-президент зі стратегічних ініціатив GlobalLogic Aндрій Яворський повідомив НВ Бізнес, що зараз на українському ринку активно представлені понад дві тисячі компаній. «Найбільш привабливі з них — середні і великі. За нашими оцінками загальна потенційна капіталізація українських компаній і підрозділів міжнародних IT-компаній в Україні становить близько $ 3,7−4 млрд», — сказав він.

Оцінка в. о. директора асоціації IT України Дмитра Овчаренка більш оптимістична. «IT-сервісні компанії принесли порядку 4,5 млрд доларів виручки в країну в 2018 році. Якщо врахувати, що маржинальність бізнесу не перевищує 10−15%, то можна говорити про ринок у 5 млрд», — стверджує експерт.
Контекст
Якою є формула оцінки аутсорсингових IT-компаній в Україні
· AVentures Capital: Кожна угода індивідуальна і залежить від багатьох факторів (фінансові показники, наявність вертикалей, природа клієнтів і їх концентрація, диверсифікація центрів розробки серед інших). Говорячи про середні показники на ринку ЦСЄ, ми бачимо зростання в оцінці компаній, в середньому компанії оцінюються з мультиплікатором в х1.2 — 1.4 раз до річної виручки (revenue) і можуть досягати х1.5 — 2 у випадку великих або особливо привабливих компаній.
· InSoft Capital: Два основних мультиплікатори — обсяг продажів і маржинальність за EBITDA. Всі цифри прив’язуються до них. Для коригування мультиплікаторів також дуже важливі: кількість людей (середній обсяг продажів на людину), географія клієнтів, якість клієнтів, диверсифікація клієнтів, кількість і географічне розташування офісів, технологічний стек, бізнес-процеси і якість роботи з дебіторкою.
· Global Logic: Оцінювання компаній залежить від цілей покупців. Зазвичай останній орієнтується на бізнес і фінансові показники.
Бізнес складову можна оцінити за трьома критеріями, комбінація яких впливає на ціну:
1. Технологічна експертиза компанії. У цьому випадку покупець оцінює наскільки йому цікавий той чи інший стек технологій та проекти, з якими працює компанія;
2. Клієнти, з якими є потенціал працювати, розвивати бізнес і розширювати вплив на нові ринки. Наприклад, придбання компанії, яка співпрацює з клієнтами в автомобілебудуванні допоможе розширити експертизу компанії на цю сферу;
3. Рівень стабільності ринку.
Фінансову складову оцінюють за маржинальністю, здатністю приносити прибуток і темпами зростання компанії. Залежно від ситуації на ринку, власник компанії або акцій в ній визначає вартість у конкретному ціновому коридорі, щоб, з одного боку, не продешевити, з іншого — не запросити занадто високу для ринку ціну.
· Асоціація IT-України: Метрики можуть бути дуже різні залежно від того, що є метою покупця — клієнти, люди тощо. Як правило, це 6−12 EBITDA.
Що чекає на український ринок M & A IТ-компаній у 2019 році
Експерти бачать тренд на активізацію злиттів і поглинань на ринку аутсорсингових ІТ-компаній України. «Публічна угода з продажу Core Value американському інвестиційному фонду Oak Tree Capital Management, яку ми анонсували в поточному році, безумовно, повинна підігріти ринок, — вважає Віталій Горовий із InSoft Capital. — Зараз я чув про кілька due diligence, що проводяться покупцями в IT-аутсорсингових компаніях. Крім того, особисто знаю кілька покупців з реальним наміром купити, які активно дивляться на українські таргети».
За словами Горового, щорічно з українськими IT-аутсорсинговими компаніями проходить в середньому 3−6 угод, якщо виключити маленькі компанії. «Більша частина угод залишається неанонсованими в силу абсолютно різних причин. Ми очікуємо, що в поточному році кількість угод не буде меншою», — зазначив він.
З ним погоджується Олександра Альхімович з Luxoft Ukraine.
«Думаю угод буде не менше, як і на внутрішньому ринку України так і в усьому ЦСЄ регіоні, оскільки ринок M&A в цьому секторі зараз гарячий і очевидний тренд консолідації таких компаній. Наприклад, AVentures зараз знаходиться в процесі закриття угоди і плануємо зробити ще 1−2 до кінця року», — додала Юлія Січікова.
При цьому, Андрій Яворський з GlobalLogic вважає, що основна хвиля злиттів і поглинань на ринку завершилася. «Багато хто з наших IT-компаній вже брали участь в різних транзакціях минулого року. У 2018 частина акцій GlobalLogic була продана швейцарської компанії, яка входить в інвестиційний фонд Partners Group з оцінкою бізнесу більше $2 млрд, в перших числах 2019 року DXC Technology анонсував придбання Luxoft за $ 2 млрд, Ciklum і Intellias також залучали кошти в кінці 2018 і початку 2019 року. З огляду на це, активізації злиттів у 2019 році очікувати не варто» — стверджує він.
Але, з огляду на зростання індустрії на 20% щорічно, очевидно цей ринок є дуже цікавим для інвестора, оптимістичний Дмитро Овчаренко з IT асоціації. «За умови політичної стабільності, кількість угод збільшиться. Минулого року це було до 10-ти угод (з найпомітніших, угода з Intellias або Data Art), цього року очікую 20−30 угод. Поглинання Luxoft американською компанією DXC — одна з очікуваних подій», — сказав експерт.
Наскільки виросте ринок
Учасники ринку зійшлися в тому, що в 2019 році ринок IТ-аутсорсингу може вирости на 20−25%. «Середнє зростання регіону центрально-східної Європи досить великий у порівнянні з іншими регіонами (ЦСЄ 25% + vs Індія +/- 10%). Таке зростання забезпечується насамперед гострою нестачею кадрів у світі і бажанням західних компаній аутсорсити розробку в наш регіон», — сказала Юлія Січікова.

За словами Яворського, IT-галузь продовжить п’ятирічний позитивний тренд з щорічним зростанням в середньому на 20%. «Вже зараз за деякими оцінками IT-сфера генерує більше 4 млрд валютної виручки на рік. Деякі компанії ростуть швидше ринку. Наприклад, GlobalLogic за 2018 рік зросла на 24% і у нас є всі підстави вважати, що до кінця 2019 роки ми не тільки повторимо, але і перевищимо показники зростання», — впевнений айтішник.
Олександра Альхімович з Luxoft Ukraine також оптимістична. «Ми бачимо, що попит на технологічні рішення в світі зростає, тому для України це хороший шанс частково покрити його своєю пропозицією. Зрозуміло, це буде впливати і на зростання доходу компаній, і на відрахування в бюджет, — сказала вона. — У українського IT є всі шанси зберегти друге місце в експорті послуг і поліпшити показники минулого року».
Основним двигуном української індустрії є гострий дефіцит IT-фахівців, стверджує Віталій Горовий. «Якщо не настане нова економічна криза, про яку все більше говорять західні економісти, ми схильні вірити в подальше зростання, оскільки дефіцит розробників в світі залишається значимим (зберігається на рівні 80−100%)», — сказав він.
Яворський додав, що за даними Європейської комісії, до 2020 року брак інженерів в ЄС складе 900 тис. «Хоча, кількість фахівців з кожним роком зростає і вже зараз за деякими оцінками їх в Україні 160 тис., галузь досі відчуває дефіцит інженерів. Якщо індустрія зможе налагодити діалог із владою і отримає сприятливі умови для розвитку, ми можемо очікувати збільшення кількості українських інженерів до 400−500 тис. до 2025 року», — очікує він.
Але, за словами Горового, зарплати українських IT-фахівців вже зрівнялися і навіть перевершили зарплати в низці європейських країн, тому в даному питанні подальше зростання можливе лише за рахунок зниження маржі компаній, яка, в свою чергу, вже і так знаходиться на невисоких рівнях. «IТ аутсорсинг не є високо маржинальним бізнесом і середня прибутковість компаній, особливо більшого розміру, коливається в районі 15%», — підтвердила Січікова.
Ризики індустрії: зарплати і політика
Основний ризик — високий рівень зарплат розробників (в середньому $ 2300 — авт.), впевнений Віталій Горовий. «Компанії можуть його компенсувати лише за рахунок підйому цін для клієнтів. Але клієнти психологічно рідко готові перевищити рівень, який вони вважають адекватним для аутсорсингу зі Східної Європи, ще й для країни, на території якої проходять військові дії», — зазначив він. Тому, за його словами, питання оподаткування і використання ФОПів для IT-аутсорсингової індустрії, підняте урядом з лютого 2019 року викликало такий резонанс у представників галузі.

За словами Дмитра Овчаренка, якщо зробити поточні умови роботи з ФОП стабільними на 5 років — то можна наростити індустрію до 400 тис співробітників до 2024 року. «Ризиками, які відлякують інвесторів, залишаються конфлікт на Сході та регулярні спроби зміни ФОП 3-ї групи, якою користуються 90% індустрії», — сказав він.
Олександра Альхімович з Luxoft Ukraine також зазначила, що на тлі зростання попиту на ІТ-фахівців, в Україні відсутня необхідна освітня база: «Не зважаючи на сильну математичну школу в Україні, компаніям часто доводиться доучувати або переучувати вчорашніх випускників технічних вузів. Просто тому, що навчальні програми не відповідають запитам IT-бізнесу, який змушений „реформувати“ техосвіту за свій рахунок».