Земельна реформа — фарс, вона не про вільний ринок, ми нічого не вирішили. Інтерв'ю з Юрієм Косюком

23 травня 2020, 10:30
НВ Преміум

Юрій Косюк, власник однієї з найбільших агрокомпаній країни, в інтерв'ю журналу НВ висловлює невдоволення коронавірусним карантином, бездіяльністю уряду і законом про ринок землі.

Ю рій Косюк, аграрний мільярдер і 11-й номер рейтингу Топ-100 найбагатших українців за версією НВ, призначає зустріч у офісі своєї компанії МХП на околиці Києва. Власник однієї з найбільших сільгоспкомпаній України і найбільшого виробника м’яса птиці в Європі до коронавірусу ставиться скептично і стверджує, що карантин ще більше мотивував його зануритися у власний бізнес.

Відео дня

МХП багато інвестує в розвиток за кордоном. Компанія володіє підприємствами в Нідерландах, Словенії та Словаччині, а також займається будівництвом нових фабрик у Саудівській Аравії і Хорватії.

А всередині власної країни Косюк залишається суперечливою фігурою, передусім через майже 2,5 млрд грн дотацій, які його компанія отримала з українського бюджету в 2017—2018 роках, а також короткочасного і малорезультативного походу в українську політику в 2014 році, коли він обійняв посаду заступника голови Адміністрації президента. Сам Косюк називає дотації компенсаціями з капітальних інвестицій і запевняє: держава ще повернеться до цього способу підтримки інвесторів. Що стосується держпосади, то сюди він навряд чи повернеться — свобода дорожча.

В інтерв'ю НВ Косюк розповідає про те, як на українську економіку вплинуть коронакриза, земельна реформа й економічні ініціативи нового уряду.

— Коли ви очікуєте закінчення карантину в Україні і як до нього ставитеся?

— Думаю, карантин триватиме недовго, тому що це швидше не пандемія, а якоюсь мірою і психоз. Остання статистика щодо України дуже показова. З моменту початку епідемії приблизно 600 смертей від коронавірусу на всю Україну. А в період за січень-лютий 2020 року, за даними Держстату України, 869 випадків самогубства, 630 загиблих в аваріях. Більш ніж 1.300 осіб померли від грипу і пневмонії, а 13.300 людей — від раку. Тому, на мою думку, в ситуації з коронавірусом — емоційний перегрів. Зрозуміло, що в демократичних державах політичні еліти борються не тільки за здоров’я і добробут громадян, а й за своє політичне майбутнє, українські політики — не виняток. Всі бояться, щоб їх не звинуватили в нехтуванні життями людей. В Україні кількість смертей від коронавірусу невисока на тлі інших причин смертей.

А ось для економіки ризиків набагато більше, ніж для здоров’я людей. На зустрічі президента України з представниками великого бізнесу я заявив досить прямо й однозначно: істерія навколо пандемії принесе набагато більше шкоди і смертей, ніж реальний вірус. Це загрози для малого і середнього бізнесу, а також для тисяч людей, які опинилися на межі виживання в прямому сенсі слова.

Показати ще новини
Радіо НВ
X