Бізнес-асоціації просять Раду зробити більш прозорою систему зборів за авторське право

15 березня 2021, 20:34

Як зазначила представниця Європейської Бізнес Асоціації Вікторія Куликова, розподіл коштів отриманих від зборів за авторське право проходить непрозоро і автори часто не отримують свої гроші.

П'ять бізнес-асоціацій просять Верховну Раду прийняти законопроєкт № 4537, який вносить зміни до деяких законів України щодо прозорості системи зборів за авторське право.

Відео дня

Про це представники Європейської бізнес асоціації, Асоціації Українські імпортери побутової електроніки, Союзу українських підприємців, Асоціації підприємств інформаційних технологій України, Американської торговельної палати заявили в ході прес-конференції, йдеться в повідомленні ЄБА.

Відзначається, що законопроект захищає права авторів, зобов'язуючи акредитовані організації колективного управління (ОКУ) розробити та впровадити онлайн систему адміністрування і звітності з розподілу зібраних коштів.

Також документ враховує ситуацію товарної «контрабандою». Зокрема, за даними дослідницької компанії GFK-2020 кожен четвертий смартфон і кожен п'ятий телевізор ввозяться в Україну нелегально - з використанням різних схем мінімізації податків.

"Товарна контрабанда є ТОП-схемою по ухиленню від сплати податків, а найпопулярніша товарна група в структурі нелегального імпорту -"обладнання і електроніка", займає 21,4% від усіх товарів, що ввозяться нелегально", - відзначили в асоціації імпортерів електроніки.

Зокрема, бізнес наполягає на необхідності встановлення чіткого переліку техніки, з якої сплачується збір. Відзначається, що перелік повинен бути встановлений виходячи з економічного обгрунтування доцільності і з огляду на технологічний прогрес, який вже сьогодні дозволяє функціонально обмежувати копіювання.

«Компанії-виробники вже вкладаються в розробку і впровадження систем захисту від копіювання, наприклад системи Digital rights management, яка не дозволяє створювати неавторизовані цифрові копії контенту і унеможливлює відтворювати або переглядати контенту на іншому обладнанні, зокрема телевізорі або комп'ютері», - зазначив голова аналітичного центру Союзу українських підприємців Андрій Єрашов.

Єрашов підкреслив, що незважаючи на існуючі сучасні методи захисту від копіювання, законодавство все одно зобов'язує бізнес платити збір за приватне копіювання з тієї техніки, для якої ця функція обмежена. За словами представника Аналітичного центру СУП, доцільним буде залишити збір виключно на певні типи матеріальних носіїв, а збір за репрографія - скасувати.

У той же час менеджер Комітету побутової електротехніки Європейської Бізнес Асоціації Вікторія Куликова зазначила, що до прозорості і звітності самої системи зборів за приватне копіювання та репрографія є багато питань.

«Опитування авторів і численні журналістські розслідування показують, що розподіл коштів відбувається непрозоро, з незрозумілої логіці і до авторів часто гроші не доходять. Самі конкурси з акредитації ОКР (організації колективного управління - ред.) проходять також з порушенням законодавства України, про що свідчать судові рішення », - зазначила Куликова.

За словами представниці ЄБА, законопроект № 4537 може поліпшити ситуацію з прозорістю системи.

Відзначається, що організації колективного управління, які уповноважені державою збирати збір за приватне копіювання та збір за репрографічне відтворення, вимагають від імпортерів збільшити відсоток відрахувань за приватне копіювання і формують новий перелік обладнання з репрографії. Це може привести до зростання цін на легальну техніку в середньому на 4%.

Редактор: Люба Балашова

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X