Топменеджери COVID-періоду. Сім керівників найбільших компаній розповідають, як боролися з коронакризою

14 лютого 2021, 10:10
NV Преміум

Довіра, співпереживання, єдність, підтримка і спілкування — ці п’ять слів ідеально описують природу проєкту Лідерство під час кризи, вважає президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер.

«Я чітко пам’ятаю, як визирнув із вікна своєї квартири на 12-му поверсі й побачив, як сірий дим безперестанку піднімається з кладовища над пагорбом. Це виглядало трохи незвично, тому я зробив кілька дзвінків, намагаючись з’ясувати, що могло підживлювати дим. У голові промайнула похмура думка: бруталістичний білий бетон Байкового крематорію 60-х років, який безперервно видихав дим.

Відео дня

Наступного дня тління тривало. Зрештою я вирішив вийти і дослідити все самостійно. Минувши стіну з червоної цегли, я піднявся на пагорб і зітхнув із полегшенням, коли побачив, що причина диму — листя й опалі гілки дерев, які працівники кладовища змітали з могил і спалювали. Моє занепокоєння було недоречним, але воно відображало дуже реальну тривогу, яка щодня панувала в Україні в перші тижні весни 2020 року.

Андрій Гундер (Фото: НВ)
Андрій Гундер / Фото: НВ

За день до цього, в п’ятницю 13 березня, ми ухвалили швидке й однозначно правильне рішення закрити офіс Американської торгової палати і розпочати роботу дистанційно. Україна готувалася до локдауну. Тоді ми думали, що все вирішиться вже невдовзі, й ми повернемося до такого звичного нам насиченого соціального життя. Ніхто не знав, як надовго це може затягнутися.

Кілька тижнями раніше автобус, що перевозив українських громадян, евакуйованих із міста Ухань у Китаї, епіцентру смертельного спалаху, зустріли юрби розлючених демонстрантів у Полтавській області. Протестувальники закидали камінням тих, хто прибув до санаторію Нові Санжари. Багато людей були налякані, коли коронавірус почав стрімко поширюватися світом. Ніхто точно не знав, чого очікувати. Саме невідомість і лякала людей. До середини березня ми всі дійшли до розуміння, що Covid-19 смертельно небезпечний. Система охорони здоров’я України, яка впродовж багатьох років була недофінансована і пронизана корупцією, виявилася особливо не готовою до боротьби з пандемією-вбивцею.

Головним завданням нашої команди від початку карантину була максимальна підтримка компаній та постійне інформування про події, що відбуваються, щоб бізнес міг продовжувати працювати і рухати економіку України вперед. Щодня ми отримували масу дзвінків зі штаб-квартир наших компаній із запитаннями, які стосувалися суворого карантину на території України, всіх нових вимог до ведення бізнесу і перетину кордону співробітниками.

Аби краще розуміти загальний стан і конкретні переживання компаній — членів палати, ми також провели низку опитувань під час карантину. Вони показали, що багато компаній не досягнуть бажаних результатів і фінансових показників, до яких прагнули до кінця року. Але незважаючи на всі складнощі, з якими довелося зіткнутися компаніям — членам палати під час пандемії, вони продемонстрували мужність, співпереживання і неймовірну відданість суспільству, в якому живуть і ведуть свій бізнес. Завданням № 1 став порятунок якомога більшої кількості людських життів, допомога лікарням і лікарям, які опинилися на передовій у боротьбі з пандемією.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Компанії втрачали фінансово, але набували духовно, допомагаючи лікарням і людям, підтримуючи економіку і зберігаючи робочі місця. Неймовірно приємно було бачити злагоджені зусилля бізнес-спільноти, яка негайно об'єдналася і надавала різного штибу допомогу — фінанси, засоби захисту, продукцію, послуги. Компанії й донині продовжують підтримувати лікарні та вразливі верстви населення, тим самим рятуючи життя тисяч людей. Немає сенсу приховувати, що без підтримки бізнес-спільноти України довелося би зовсім несолодко.

У докарантинній реальності дуже багато часу в палаті ми присвячували особистому спілкуванню з нашими членами та нетворкінгу. Коли ми опинилися «під замком» і єдиним виходом був перехід в онлайн, ми відчули гостру потребу в комунікації питань лідерства у ці складні непередбачувані часи. Адже, незважаючи на всі заздалегідь розроблені антикризові бізнес-плани, такий розвиток подій мало хто міг передбачити. Для нас було важливим збудувати правильну комунікацію з компаніями в умовах карантину і допомогти їм подолати труднощі, з якими вони залишилися сам на сам.

Тут і виникла ідея запуску нового проєкту Лідерство під час кризи — серії онлайн-відео-інтерв'ю у форматі CNN із керівниками компаній — членів палати, друковану версію найяскравіших із яких ми публікуємо у цьому номері НВ.

Уже на початку квітня 2020-го ми з командою надали компаніям платформу для обговорення нових реалій ведення бізнесу в умовах невизначеності, інформування про її вплив на бізнес, щоб ділитися досвідом про те, як компанії допомагають місцевим громадам під час пандемії Covid-19. Я провів понад 120 відео-інтерв'ю з керівниками провідних компаній України. Я запитував, як вони прийняли виклик пандемії, що нового впровадили у компаніях, і спробував зрозуміти важливість лідерства під час кризи. Ці відеоінтерв'ю дуже надихають, усі вони доступні онлайн на нашому сайті й у соціальних мережах.

Довіра, співпереживання, єдність, підтримка і спілкування — ці п’ять слів ідеально описують природу нашого проєкту Лідерство під час кризи. Компаніям справді є що розповісти. Наприклад, впровадили такі прекрасні ініціативи, як корпоративне радіо для підтримки командного духу співробітників; онлайн-перерви на каву з президентом компанії. Деякі компанії перенаправляли свій бюджет на проведення офлайн-свят і сімейних заходів на допомогу лікарням.

Ми дізналися про неймовірну кількість чудових ініціатив, спрямованих насамперед на підтримку й турботу. Всі лідери компаній наголошували про важливість такого почуття, як співпереживання, а також щирої та відкритої комунікації. Більшість переглянули свої цінності, що дало можливість зосередитися на тому, що справді важливо. Реакція лідерів на Covid-19 полягала в тому, щоб розуміти колег, розділяти їхні почуття і виявляти співпереживання. І що найголовніше — хоча керівники бізнесу і розуміли, що їхні плани порушені, вони продовжували допомагати нужденним. Адже лідерство часто перевіряється саме під час кризи, і на кону стоїть набагато більше, ніж гроші. Йдеться про незламний дух і постійну підтримку команди, людей, клієнтів, партнерів і країни загалом.

Криза або ламає, або формує лідерів. Наші компанії-учасниці демонструють високу відповідальність і співпереживання. Коригуючи бізнес-моделі й використовуючи нестандартне мислення, вони вміло долають «коронавірусний шторм». Кожна історія унікальна і, безперечно, гідна, щоб про неї дізналися.

У жовтні ми мали велику честь отримати нагороду мистецької премії Європейської ради Американських торгових палат (AmChams in Europe Creative Network Award) за наш проєкт Лідерство під час кризи, який визнали найкращим творчим проєктом серед Американських торгових палат із 43 країн Європи. Це знакова перемога як для нашої команди і компаній-учасниць, так і для України. Вперше український проєкт відзначили на такому рівні. Це хороший показник того, що країні є чим поділитися з іншими державами й вона може бути законодавцем нових натхненних ініціатив.

2020 рік показав нам, що кожен може вести за собою в ясну погоду. Але саме під час шторму народжуються справжні лідери. Від імені команди Американської торгової палати в Україні я хочу висловити величезну подяку всім, хто сильний духом, хто щодня рятує життя, допомагає нужденним і підтримує економіку".

Андрій Гундер, президент Американської торговельної палати в Україні

«Роботодавці позбудуться забобонів стосовно дистанційної роботи»

НВ
Фото: НВ

Александр МакВортер, голова Citi Україна, співголова ради директорів Американської торговельної палати в Україні (банківська сфера)

— Як на початку пандемії поводився банківський сектор, і що робив Citi? Які найпомітніші зміни відбулися за цей час?

— Кризу, спричинена Covid-19, банківський сектор України зустрів у хорошій формі: з достатньою ліквідністю, потужним капіталом, що кардинально різнилося від його стану під час попередніх криз.

Показати ще новини
Радіо NV
X