Не забезпечили запаси вугілля на зиму. Нацкомісія з енергетики оштрафувала три компанії Ахметова на понад 5 млн грн
Нацкомісія з держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг 10 березня оштрафувала компанії ДТЕК Західенерго, ДТЕК Дніпроенерго і ДТЕК Східенерго на 1,7 млн грн кожну. У компанії Ахметова звинувачення відкидають.
Штрафи накладено за незабезпечення у зимовий період гарантованих запасів вугілля на ТЕС, а також за несвоєчасне інформування Міністерства енергетики, НКРЕКП і НЕК Укренерго щодо критичної ситуації з паливом, повідомляє Інтерфакс-Україна .
Крім того, за результатами перевірки трьох компаній групи ДТЕК у регулятора виникли додаткові претензії до них щодо нетипового збільшення аварійних відключень енергоблоків ТЕС у критичний зимовий період, а також недопоставок вугілля на ТЕС з боку афілійованих структур.
Зокрема, компанії ДТЕК Трейдинг і D.Trading International SA у грудні 2020 року — січні 2021 року поставили електростанціям Західенерго 939,8 тис. т вугілля, що на 27,2% менше законтрактованих 1,29 млн т. Схожа ситуація із затримками поставок палива спостерігалася на ДТЕК Дніпроенерго і ДТЕК Східенерго.
Як наслідок, НКРЕКП прийняла рішення передати матеріали перевірки трьох компаній групи ДТЕК на розгляд Ради нацбезпеки і оборони, Антимонопольного комітету, Міністерства енергетики України та Держенергонагляду.
«Матеріали перевірки ми направляємо до Антимонопольного комітету для проведення власного розслідування, як компанія, що має всі ознаки монопольного становища на ринках вугілля і теплової генерації, поводиться на цих ринках. Також направляємо матеріали до Міненерго і Держенергонагляду. І я також вважаю: те, що відбулося або могло статися, — це питання національної безпеки, тому направляємо питання до РНБОУ», — заявив у ході засідання глава НКРЕКП Валерій Тарасюк.
Він також не виключив можливості передачі матеріалів перевірки до правоохоронних органів після відповідного аналізу з боку юридичного департаменту регулятора.
Крім того, за словами глави регулятора, НКРЕКП ініціюватиме перед законодавчим органом збільшення штрафів на ринку електроенергії, «тому що на такому ринку це занадто маленький розмір».
«Сьогодні ми накладаємо максимальний штраф, який тільки могли. І за такі кричущі порушення, коли вся країна була під ризиком відключень, компанія (ДТЕК, — ред.) у такій ситуації заслуговує найсуворіших санкцій», — підкреслив глава НКРЕКП.
«Факти, на нашу думку, свідчать про непрофесіоналізм і безвідповідальність керівництва ДТЕК, ми б рекомендували акціонерам або акціонеру зробити висновки і прийняти відповідні кадрові рішення», — заявив Тарасюк.
У свою чергу, у компанії ДТЕК Енерго заявили, що не згодні з висновками НКРЕКП.
«Аномальне спалювання запасів вугілля викликано непрогнозованим зростанням електроспоживання і зниженням обсягів виробництва електроенергії з боку АЕС у грудні 2020 року», — сказано в заяві компанії.
У енергохолдингу Ріната Ахметова заявили, що ТЕС були готові до проходження зимового періоду, а на складах на 1 жовтня 2020 року був 2,1млн т вугілля.

«Прогнозний баланс до листопада 2020 роки не передбачав збільшення навантаження на теплову генерацію. Непередбачувана зміна прогнозного балансу на грудень 2020 рік позбавило генерацію можливості оперативно наростити вугільні запаси… За період листопад-грудень 2020 року ТЕС ДТЕК Енерго спалили на 1 млн т більше вугілля, ніж вказано в Прогнозному балансі і, відповідно, вище показників минулого року. Це стало ключовою причиною значного зниження складів вугілля на ТЕС у січні 2021 року. Як наслідок, в опалювальному сезоні 20/21 навантаження на теплову генерацію ДТЕК на 50% вище, ніж у попередньому», — сказано в заяві компанії.
У ДТЕК Енерго також відзначили, що на результати видобутку вугілля, і, відповідно, наповнюваності складів на ТЕС також негативно вплинув тимчасовий простій шахт у першій половині 2020 року через незатребуваність українського вугілля у зв’язку із заміщенням вітчизняної генерації імпортом електроенергії з Росії та Білорусі.
- ДТЕК Ахметова урізав витрати на основні фонди більш ніж на 42%
- Невдалий рік для Ахметова. ДТЕК Енерго отримала 19 млрд грн чистого збитку
- Обмежений дефолт. Fitch підтвердило рейтинг енергохолдингу Ахметова
- Несподівано. Ахметова не допустили до тендеру зі збагачення вугілля із шахт, які він раніше орендував у держави
«Компанія звертає увагу, що поточна криза на ринку електроенергії - це наслідок некомпетентності регулятора, маніпуляцій на ринку, вибіркового застосування європейських норм і прямого адміністративного втручання в роботу ринку. На жаль, НКРЕКП обрала шлях пошуку винних і, нехтуючи усіма наведеними доводами, безпідставно вирішила накласти максимально можливі фінансові санкції за результатами проведеної перевірки», — додали у ДТЕК.
У компанії підкреслили, що рішення буде оскаржено, а ДТЕК сама звернеться до АМКУ із заявою про необхідність усунути спотворення ринкових механізмів, створені регулятором, і до РНБО — з вимогою оцінити загрозу національній енергетичній безпеці країни через некомпетентних дій НКРЕКП.