Без контракту. Що чекає на Україну без транзиту російського газу

18 січня 2019, 16:06

З 2020 року без нового контракту РФ може призупинити транзит газу через Україну. 

Про це заявив голова правління компанії Нафтогаз України Андрій Коболєв.

Тягнуть час

Коболєв припустив, що російська сторона буде гальмувати тристоронні газові переговори про умови транзиту через Україну та імпорту Україною і буде тягнути час до завершення президентських і парламентських виборів.

Відео дня

Голова Нафтогазу також розповів, що Україна втратила 32 мільярди  доларів через газові контракти 2009 року. Це безповоротні втрати, які у розрахунку на кожну українську родину перевищують 60 тис. гривень. Коболєв зауважив, якби Нафтогаз не домігся перемоги над Газпромом Стокгольмському арбітражі, то Україна понесла би збитки, ще майже на 100 млрд доларів, тобто, ще майже по 200 тис. гривень на кожну сім'ю. 

Розглядається можливість збереження транзиту газу через Україну

"Моє враження, те, що я бачив до цього, наприклад, тристоронні технічні перемовини Газпром зірвав. Вони тягнуть час. Час до завершення політичного процессу. Чи буде достатньо часу навіть після парламентських виборів таки угоду укласти? Якщо підготовчі процеси будуть іти протягом року, я думаю, що достатньо. Чи є вірогідність того, що Газпром відмовиться і буде пробувати увійти у період 2020 року без контракта? Так, таке вже бувало", – заявив Коболєв.

Коболєв нагадав, що Росія вже двічі зупиняла транзит газу через Україну – у 2006 і 2009 роках. Обидва рази в січні, створюючи шалений тиск на Європу і Україну.

В той же час, президент РФ Володимир Путін заявив, що постачання газу в Європу лише минулого року зросло майже на 13%. І навіть, якщо Росія завантажить обидва Північних потоки і Турецький, все одно розглядається можливість збереження транзиту через Україну. 

Читайте також: Борг Газпрому, Коломойський, Тимошенко та інші питання Андрію Коболєву

Гальмують процес

Помилка української влади у тому, що за всі роки незалежності єдиним партнером для транзиту блакитного палива розглядали тільки Росію. Таку думку в інтерв'ю Радіо НВ висловила енергетичний експерт Марія Яковлєва.

Українська газотранспортна система є однією з найбільших в Європі

Вона наголосила, що українська газотранспортна система є однією з найбільших в Європі і має великий потенціал. Однак для того, аби його реалізувати необхідно відокремити Укртрансгаз від компанії Нафтогаз. Натомість, останній гальмує цей процес. 

"Треба мати незалежного оператора, а тут починається найцікавіше. Згідно третього енергетичного пакету Укртрансгаз треба відокремити від НАК Нафтогаз. Два року шла ця робота. Результат сьогодні нуль. Свідомо відтягується відокремлення та поява незалежного оператора. Немає незалежного оператора – не можуть бути надані гарантії щодо транзиту. Ми не можемо завантажити свою газо-транспортну систему, хоча маємо абсолютно все для цього", – зауважила Яковлєва.

Читайте також: Дива не буде. Чи є в України майбутнє держави-експортера газу

Визначаються з контрактом

Українська сторона має відпрацювати усі сценарії реагування на різні дії Росії щодо питання транзиту газу через українську територію, говорить в коментарі Радіо НВ науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Геннадій Рябцев.

За його словами, передусім Нафтозагу потрібно визначитися, чи хоче він продовження цього контракту, який добігає кінця за 11 місяців, додав експерт.

РФ навряд чи встигне завершити будівництво Північного потоку-2

"НАК Нафтогаз України, що виступає офіційно з заявами про необхідність підписання чи продовження транзитної угоди, нічого не робить для того, щоб цю угоду підписати. Не існує у публічному просторі інформації щодо спроб ведення переговорів з російською стороною, тобто зараз нічого немає окрім висловлення якихось припущень", – наголосив Рябцев. 

Росія навряд чи встигне завершити будівництво Північного потоку-2, щоб відмовлятись від транзиту газу Україною. Все залежить від бажання знайти компроміс, додав Геннадій Рябцев.

Читайте також: Газпром повідомив про зняття арешту з акцій Північного потоку

Занижують умови

Російська Федерація має в планах позбавити Україну транзитного статусу ще з 2001 року. Про це в інтерв’ю Радіо НВ голова громадського об’єднання Бюро комплексного аналізу прогнозування Сергій Дяченко.

Він зазначив, що російська сторона також може наполягати на заниженні умов контракту, аби транспортувати через Україну 20 млрд кубічних метрів газу на рік. Однак, зважаючи на експлуатаційні характеристики української газотранспортної системи, це недоцільно. Оптимальний для нас об’єм – 50 млрд кубічних метрів. 

РФ сподівається на зміну влади в Україні, яка погодиться на вигідні Москві умови

"Зараз є дискусія – 40 називають росіяни чи менше. Але на рік менше не вийде. Ми не зможемо. Нам потрібно буде змінювати режим експлуатації нашої ГТС, якщо буде менше. Треба буде розгортати на реверс. Те, що робили у 2009 році, коли росіяни взагалі припинили постачати газ: розгортали ГТС на реверс, тобто перенастроювали компресори, вони працювали в напрямку захід-схід, щоб подати зі сховищ газу до східних регіонів", – повідомив Дяченко.

Дяченко додав, що Російська Федерація має надію на зміну влади в Україні цього року, яка погодиться підписати більш вигідні для Москви договори.

Читайте також: Газпром зірвав тристоронні переговори щодо газу - МЗС України

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X