Аварійна допомога з Білорусі: Укренерго звинувачує ДТЕК Ахметова, там заперечують
2 листопада з 13:00 до 20:00 у зв`язку з дефіцитом потужності в об'єднаній енергосистем України Укренерго активувало аварійну допомогу з енергосистеми Білорусі. Обсяг аварійної допомоги склав близько 3 500 МВт·год.
Про це повідомляється на сайті держкомпанії.
В Укренерго заявили, що причинами дефіциту потужності є підвищена аварійність на енергоблоках теплових електростанцій (ТЕС) у період сезонного зростання споживання. При цьому 2 листопада спостерігався значний перевиробіток електроенергії на ГЕС та зниження генерації ВДЕ.
«Зокрема, на ДТЕК Курахівська ТЕС затримано вихід з планового ремонту блоку № 8, який наразі переведено в аварійний ремонт до кінця доби 5 листопада. Також в першій половині дня 2 листопада було виведено в ремонт корпус 1А ДТЕК Криворізької ТЕС. Зранку 2 листопада виведено в аварійний ремонт енергоблок № 11 ДТЕК Бурштинської ТЕС, що унеможливило перефіксацію енергоблока № 8 цієї електростанції на роботу в ОЕС України, що могло би зменшити в цій зоні дефіцит потужності. Крім цього, через виведення в аварійний ремонт енергоблоків № 11 та № 6 ДТЕК Бурштинська ТЕС НЕК Укренерго 2 листопада з 10:00 до 20:00 активувало аварійну допомогу також з енергосистеми Словаччини для компенсації дефіциту потужності та виконання погодженого сальдо перетоку з ENTSO-E в „острові Бурштинської ТЕС“. Орієнтовний обсяг аварійної допомоги становить близько 800 МВт·год», — пояснили в Укренерго.
В ДТЕК Енерго у відповідь назвали звинувачення надуманими та заявили, що останні три місяці компанія працює понад план, компенсуючи простій державних ТЕС та ТЕЦ.
«ДТЕК Енерго незважаючи на безпрецедентну кризу та рекордні ціни на енергоресурси, імпортувала в країну понад 300 тисяч тонн вугілля, надавши безоплатну підтримку державним ТЕС. Найближчим часом компанія очікує ще 4 партії вугілля зі США. У той час як держгенерація — 0», — йдеться в заяві.
Нагадаємо, що в Україні погіршується ситуація з накопиченням вугілля. За даними Укренерго, запаси є надзвичайно низькими. Станом на ранок 1 листопада загальні запаси вугілля на складах ТЕС становили 542,8 тис. тонн, що на 6,9% менше, ніж тижнем раніше.
Крім цього, 29 жовтня стало відомо, що Мінекономіки РФ не дало квоти російським компаніям на експорт енергетичного вугілля в Україну. Це стосується постачання вугілля антрацитової групи з шахтоуправління Обуховське Ахметова в Ростовській області РФ на Луганську ТЕС, що входить в ДТЕК.
Як писав НВ Бізнес, ТЕС і ТЕЦ є основою так званої маневрової генерації, яка допомагає забезпечувати різкий приріст попиту на електроенергію в пікові години — вранці і ввечері. У Міністерстві енергетики України підрахували, що прогнозна потреба галузі у вугіллі з вересня 2021 року по березень 2022 року — близько 16,7 млн тонн. Графіком було передбачено накопичення 3 млн тонн вугілля на початок опалювального сезону.
Збільшити імпорт вугілля заважає зростання цін та дефіцит цього палива на світових ринках, які певною мірою спровоковані агресивною політикою Китаю. Якщо у серпні вартість фючерсів на енергетичне вугілля на Роттердамській біржі була на рівні $130−150 за 1 тонну, то на початку жовтня вона коливалася в діапазоні $240−270. Влітку українські компанії не робили запаси через брак фінансів.
