Антимонопольний комітет дозволив Ахметову придбати два обленерго, але висунув низку умов

25 квітня 2019, 17:01

АМКУ обумовив надання дозволу на концентрацію компанією Ахметова обов’язковими для виконання зобов’язаннями

Антимонопольний комітет України надав дозвіл компанії ДТЕК Нафтогаз бізнесмена Ріната Ахметова на придбання акцій компаній Київобленерго та Одесаобленерго за жорсткої умови виконання зобов’язань, які нівелюватимуть можливий негативний вплив на ринки електричної енергії. Про це повідомляє прес-служба АМКУ.

Відео дня

"Враховуючи, що ринок розподілу електроенергії є природною монополією і перебуває у сфері державного регулювання, дана концентрація не впливає ні на сам ринок, ні на умови діяльності на ньому. Водночас, будь-яка монополія, а насамперед природня, завжди створює ризик зловживання. І цей ризик може зрости, коли власником природної монополії є вертикально-інтегрована компанія", - сказано у повідомленні.

До основних потенційних ризиків АМКУ відніс наступні:

- перекладення частини витрат з виробництва чи постачання електроенергії на послуги з її розподілу, що може надати власнику конкурентну перевагу у вигляді кращої цінової пропозиції при продажі електроенергії;

- надання необгрунтованих переваг своїм же виробникам при купівлі електроенергії для покриття технологічних витрат;

- створення перешкод доступу до систем розподілу електроенергії компаніям, які не входять до Групи ДТЕК.

"Також внаслідок концентрації можливе збільшення голосів ДТЕКу в органах управління Оптового ринку електроенергії, що загрожує блокуванням роботи як загальних зборів ОРЕ, так і ради організації", - відзначили у комітеті.

При цьому Антимонопольний комітет дійшов висновку, що дана концентрація не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на товарних ринках. Водночас, враховуючи зазначені потенційні ризики, АМКУ обумовив надання дозволу на концентрацію такими обов’язковими для виконання зобов’язаннями, зокрема:

-  Не допускати перехресного субсидіювання (перекладання витрат групи ДТЕК з виробництва та постачання електроенергії на Київобленерго та Одесаобленерго).

- Забезпечити придбання Київобленерго та Одесаобленерго електричної енергії для компенсації технологічних втрат на конкурентних засадах (тобто, не надавати необґрунтованих переваг компаніям ДТЕК).

- Не допускати розірвання та/або зміну суттєвих умов чинних договорів між Київобленерго та постачальником електроенергії населенню.

- Інформувати про кожний факт відмови в укладенні договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та про причини такої відмови.

- Не пропонувати більше 2-х кандидатів для обрання до ради Оптового ринку електричної енергії України від постачальників та операторів системи розподілу (для недопущення блокування роботи зборів і ради ОРЕ).

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Жорсткий контроль за виконанням групою ДТЕК зобов’язань АМКУ здійснюватиме протягом 5 років. Недотримання компанією ДТЕК Нафтогаз цих умов є підставою для перегляду наданого дозволу", - заявили в Антимонопольному комітеті.

Як повідомлялося, на початку січня 2019 року ДТЕК заявив про намір сконцентрувати 68,29% акцій Одесаобленерго і 93,99% Київобленерго, що належать групі VS Energy.

За даними ЗМІ, реальними власниками групи VS Energy є росіяни Євген Гінер, Михайло Воєводін та Олександр Бабаков.

Ціна покупки Київобленерго і Одесаобленерго становить $250 млн. Про це повідомив енергетичний експерт Андрій Герус.

За даними джерел видання Наші гроші, за дозвіл Ахметову голосували голова АМКУ Юрій Терентьєв, його заступниці Марія Ніжнік і Ніна Сідоренко, а також держуповноважена Марія Процишен. З присутніх на засіданні проти голосували Світлана Панаіотіді і Агія Загребельська.

Як пишуть Наші гроші, цим придбанням група Ріната Ахметова суттєво перевищила поріг 35% на ринку поставок електроенергії, що є структурною ознакою монополії на ринку.

Показати ще новини
Радіо NV
X