Андрій Довбенко: Юристи можуть конкурувати тільки на креативі

28 грудня 2017, 14:00
Новини компаній
 Інтерв'ю Андрія Довбенко, керуючого партнера юридичної фірми Evris

Інтерв'ю Андрія Довбенко, керуючого партнера юридичної фірми Evris

Інновації – широке поняття, яке застосовується зараз в кожному прояві сучасного світу. Юриспруденція і правове поле в цілому – не виняток

У чому проявляється талант в юриспруденції, чи варто зв'язуватися з криптовалютою і для чого Нацбанку потрібно друкувати більше грошей, а також про досягнення року, що минає, і прогнози на 2018 – в інтерв'ю «Новому Времени» керуючого партнера юридичної фірми Evris Андрія Довбенка.

Відео дня

- У вересні ви провели ребрендинг і вивели на ринок юридичну фірму Evris. Чому ви зважилися на зміни і в чому їх суть?

- Це планомірний процес, який відбувається у всьому світі, включно з Україною. Історія юридичних фірм рано чи пізно призводить до того, що вони стають повноцінними організаціями – зі своєю місією, візією, ідеологією. Це вже не просто двоє, троє чи навіть п'ятеро професіоналів і їх персонал. Це щось більше: напрям, фірмовий стиль і багато іншого. Тому, коли ми зрозуміли якого роду фірму ми хочемо будувати, ми визначилися з тим, що буде закладено в її філософію. Ми залучили професіоналів і досить швидко провели ребрендинг.

Що стосується характеру нашої фірми – все крутиться навколо таланту та інновацій. Здавалося б, інновації – це те, що добре і зрозуміло, зараз всі цього прагнуть. Але ми намагаємося, щоб вони були доступними і зручними. Саме тому другий акцент нашої фірми – це талант.

- В юриспруденції, як і в творчій професії, є місце таланту? Відмінний юрист – це не тільки професійні навички, а й природжені якості?

- Я не згоден з тим, що талант – це те, що дається при народженні. Його можна виховати. У моєму розумінні, талант – це нестандартні рішення і фіксування багів. І тут дуже легко піти в ту тему, яку зараз не обговорює хіба що ледачий: блокчейн і смартконтракти. Все в цьому світі зараз йде до того, що всі стандартизовані угоди стануть програмним кодом. Всі типові випадки будуть відправлені на конвеєр і вирішені без участі людини. А ось юристам залишаться тільки нестандартні ситуації, коли штучний інтелект не зможе правильно реагувати. Можливо, в майбутньому і зможе, але все ж, мені здається, він не зможе враховувати всі чинники, адже життя – це гра в шахи.

Наявність якихось експертних знань і розуміння, як не робити помилки – це базові речі, але ними неможливо конкурувати. Конкурувати можна тільки креативом.

- Тому мета нового бренду – йти в ногу з часом?

- Звичайно. І при цьому задіяти креатив. До того ж, бренд – це складна структура. Є клієнтський бренд, hr-бренд, внутрішній бренд і багато іншого.

- Нещодавно ви стали фундатором благодійного проекту. Які внутрішні мотивації вас на це підштовхнули?

- Все просте йде до чогось складного. Є просто базове розуміння того, що ти повинен займатися благодійністю, тому що живеш в соціумі, і розумієш, що багато хорошого, що тобі прийшло – воно прийшло саме з цього соціуму. Якщо ти не Білл Гейтс і не можеш виділити два мільйони доларів на що-небудь, то ти повинен хоча б зробити щось по-справжньому і надихнути своїм вчинком інших зробити те ж. Тому благодійний проект повинен привертати увагу, він повинен бути яскравим і публічним. У Charitum гроші кожен раз йдуть на новий напрям, плюс є ігровий момент, пов'язаний з торгами (ставками), який цікавий людям. Щось нове і цікаве завжди привертає увагу, і до цієї справи підтягується все більше людей. Якщо ти не можеш поки що побудувати самостійно онкоклініку, ти можеш зробити так, щоб інші люди зацікавилися цією темою, і, можливо, зробили це раніше за тебе.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

- Раз ми раніше торкнулися теми блокчейна, варто поговорити про криптовалюту. Це поняття не нове, але в життя рядового українця воно увірвалося відносно недавно і стрімко. Як ви вважаєте, чи варто їй довіряти, чи це чергова мильна бульбашка, яка одного разу лопне?

- Людина, яка знає відповідь на це запитання, заробить дуже багато грошей! Мені здається, що немає правильної відповіді. На мій погляд, це, насамперед, гра – тому що не можна 500 мільярдів біткоінів за один раз взяти і поміняти на нафту, газ або інші блага. Більш того, якщо всі власники криптовалюти раптом в один момент захочуть обміняти її на долари, вона взагалі нічого не буде коштувати. Тому це гра на ринку, і тут варто дотримуватися певних правил. Неважливо, буде біткоін коштувати 50 000 чи 500 000. Його в будь-якому випадку чекає момент відкоту, коли його вартість стане меншою.

На мій погляд, криптовалюта і технологія блокчейн – це кінець держави як такої, це в чистому вигляді економіка анархії, яка передбачає прямий обмін благами між суб'єктами без участі виробника і втручання держави. Описаного мною сценарію, швидше за все, не буде, тому що рано чи пізно держава візьме це під свій контроль.

У будь-якому випадку, світ криптовалюти нікуди не зникне. Якщо є сплеск, як зараз, то закономірно буде й падіння. Однак навіть після Великої депресії фондова біржа нікуди не пропала, не пропаде й криптовалюта.

- Однозначності в цьому питанні ви не бачите?

- Я згадав дві хороші метафори на цю тему. Колись мені розповідали, що в 1974 році на виставці досягнень народного господарства в Токіо «Тойота» презентувала керамічний автомобіль. Тоді ж озвучили прогноз, що до 1980 року всі автомобілі будуть без єдиної металевої деталі. Ми багато бачимо керамічних автомобілів на дорозі зараз? І інша історія. Коли Рокфеллер свого часу вирішив зайнятися нафтою, всі, дивлячись на нього, крутили пальцем біля скроні. У підсумку чим все закінчилося? Тому криптовалюта може виявитися як керамічною «Тойотою», так і нафтою, або чимось посередині. Чи вкладатися в криптовалюту? Так. Чи змінить це ваш портфель? Безперечно. Але треба бути готовим до того, що це велика гра з усіма наслідками.

- Тим часом вартість долара відносно української гривні знову зросла. Як вважаєте, які шляхи виходу з економічної кризи є в України?

- Вихід тут є тільки один – друкувати більше грошей і видавати кредити. Це стимулювання економіки. Я підтримую неокласичну економічну теорію. На мій погляд, Нацбанк робить все, щоб його ні в чому не звинуватили, замість того, щоб робити якісь радикальні кроки, які призведуть до суттєвих наслідків – важливих для країни і світу.

- А також залучати інвестиції. Однак, поки влада не буде системно демонструвати готовність реалізувати структурні реформи, поки слабкий захист прав власності і валютне законодавство обмежує права інвесторів, істотних інвестицій чекати не доведеться. Тут можна згадати угоди з GE і китайські інвестиції в банківський сектор.

Однак, без великої приватизації, відкриття ринку землі та належного захисту прав власності та валютної лібералізації, приплив іноземних інвестицій малоймовірний.

- Які підводні камені є у процесу приватизації в Україні?

- Ніяких підводних каменів у неї немає. Я вважаю, що ми запізнилися з приватизацією років на 25. Краще б ми давно задешево продали, щоб хтось задешево купив, і не було б безглуздих простоїв. Після розвалу Радянського Союзу країні потрібна була шокова терапія, як в Польщі – це очевидно.

- Як оцінюєте 2017 рік з точки зору економіки, що було зроблено правильного і які основні досягнення, що зробити могли, але не зробили і основні невдачі?

- Запуск судової, пенсійної, медичної та освітній реформ, на мій погляд, – є основним досягненням. А також задекларований, хоч в планах, перехід до середньострокового бюджетного планування з досягненнями 2017 року, які важливо продовжувати в наступних роках. Великий провал 2017 року – це продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.

- Які плюси і мінуси ви можете відзначити в судовій реформі?

- На мій погляд, сама реформа по суті – це поліпшення, однозначно. Можливо, спочатку стане гірше, але потім точно краще. Новий процес значно ближче до сучасних економічних реалій, набагато менше залишилося якихось радянських речей, цілий ряд процесуальних зловживань прибрали. У підсумку вийшло, як кажуть, «стильно, модно, молодіжно». Звичайно ж, далеко не все, що рекомендували міжнародні експерти, врахували, і тому не все ідеально. Але, з іншого боку, написати ідеальний нормативно-правовий акт неможливо – економіка ніколи не стоїть на місці. А завдання законодавця – вчасно реагувати на зміни і вносити свої корективи.

- Ваші прогнози на 2018? Що стане драйвером економіки, що загальмує розвиток країни?

- Структурні реформи трохи пригальмували свій розвиток, у зв'язку з чим я не бачу сильних драйверів ні для економіки, ні для інвестицій. Частково ситуацію зможе вирівняти споживчий попит, очікується невелике пожвавлення після зростання пенсій і мінімальних зарплат, але потрібно розуміти, що це джерело розкручування інфляції. Можливо, зростанню економіки сприятиме зниження ставок на видобуток природного газу з нових родовищ. Але, як я вже говорив вище, без великої приватизації, валютної лібералізації і відкриття ринку землі я не бачу істотних факторів, які могли б дати зростання.

А ризики можливі в напрямі співпраці з МВФ – зупинення програм негативно позначиться на фінансовій стабільності. Це також суди з Росією щодо «3 мільярдів боргів Януковича», ситуація навколо Приватбанку (політика державної власності, судові розгляди з попередніми власниками та власниками єврооблігацій).

Показати ще новини
Радіо НВ
X