Американський союзник. Хто допомагає Україні в боротьбі за енергетичну незалежність

27 грудня 2017, 09:30
Новини компаній

Компанія Westinghouse – наш шанс звільнитися від російського впливу та зміцнити свої позиції на європейському енергоринку

Сьогодні одне з ключових завдань українського енергетичного сектора – максимально зменшити залежність країни від поставок російського палива. Тривалий час Україна була змушена закуповувати паливо у росіян – до цього змушували особливості встановлених на українських АЕС реакторів – VVER-1000 і VVER-440. Перші кроки до звільнення булоо зроблено в 2014 році, коли державний Енергоатом уклав договір про постачання реакторного палива з компанією Westinghousе Electric.

Відео дня

Американська компанія Westinghousе – один з трьох найбільших постачальників ядерного палива в світі. На її частку припадає 31% цього ринку, що оцінюється в $35 млрд. Westinghouse постачає ядерне паливо на 144 АЕС у всьому світі, причому 55 з цих станцій розташовані в Європі.

Історія роботи Westinghousе в Україні почалася ще в 1991 році, але прорив припав на період після Революції Гідності, коли Westinghouse стала головним союзником України в боротьбі за енергетичну незалежність від РФ. Співпраця виявилася плідною – станом на 2017 рік частка ринку Westinghouse в Україні становить вже 40%. Компанія поставляє високоякісне ядерне паливо на 6 з 15 реакторів ВВЕР-1000 в Україні. На американське паливо вже перейшли Запорізька АЕС (енергоблоки №1, 3, 4 і 5), Південно-Українська АЕС (енергоблоки №2 і 3), і Енергоатом розглядає можливість додавання до списку Рівненської АЕС.


Чотири енергоблоки Запорізької АЕС вже працюють на паливі Westinghouse
Чотири енергоблоки Запорізької АЕС вже працюють на паливі Westinghouse Фото:

Westinghouse дуже серйозно підійшла до партнерства з Україною, яка входить в список її ключових стратегічних завдань - вже в березні 2016 року компанія завершиларозширення свого заводу в місті Вестерос (Швеція), щоб забезпечити необхідні обсяги палива для реакторів ВВЕР-1000, які використовуються в Україні. Щорічно на шведському заводі Westingouse, обладнаному за останнім словом техніки, виробляється близько 600 т уранового палива.

Зусилля компанії не пройшли непоміченими, і в 2017 році президент Петро Порошенко заявив про плани збільшити частку закупівель палива у Westinghouse до 55% в межах програми диверсифікації.

Надалі може йтися і про значно більші цифри – віце-президент і керуючий директор Westinghouse Азіз Даг повідомив, що компанія готова постачати паливо на всі українські енергоблоки. Така можливість прописана в нинішньому контракті з Енергоатомом, і Westinghouse планує розширення постачання палива в Україну. «Ми готові виконати таке прохання Енергоатома, якщо воно надійде», – уточнив віце-президент Westinghouse.

Завод в Вестеросі здатний забезпечити паливом всі 15 українських реакторів типу ВВЕР, повністю звільнивши Україну від необхідності покладатися на РФ, яка у багатьох сферах проявила себе як ненадійний партнер, і позбавивши останню важливого інструменту економічного шантажу.

Westinghouse може забезпечити паливом всі 15 українських реакторів
Westinghouse може забезпечити паливом всі 15 українських реакторів Фото:

Співпраця Westinghouse з Україною не обмежується постачанням палива – американська компанія бере активну участь в модернізації ядерної галузі України. У вересні 2017 року Кабінет міністрів України заявив про запуск п'ятирічного проекту підвищення ефективності та виробничої потужності українських енергоблоків. У проекті братимуть участь державний Енергоатом, Westinghouse Electric Sweden AB і Турбоатом.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Westinghouse допомагає Україні модернізувати реактори з 2015 року, коли під час зустрічі з українським керівництвом гендиректор компанії Денні Родерік запропонував комплексну програму модернізації українських реакторів. Повна реалізація цієї програми дозволить збільшити потужність реакторів, а також підвищити ефективність і безпеку їх роботи. За словами Денні Родеріка, за невеликих витрат ефективність роботи реакторів може бути збільшена на 8-10%.

В середині березня 2017 року Westinghouse перемогла в тендері на поставку обладнання на Південно-Українську АЕС. Компанія поставить в Україну машини та апарати для фільтрування та очищення газів, газогенератори, дистиляційні та фільтруючі апарати. Сума угоди становить 169,6 млн грн.


Westinghouse буде постачати обладнання на Південно-Українську АЕС

Westinghouse буде постачати обладнання на Південно-Українську АЕС Фото:

Активна співпраця України з лідером ринку постачання ядерного палива не залишилась непоміченою недоброзичливцями – в 2017 році сталась низка спроб кинути тінь на компанію Westinghouse і перспективи розширення її частки в українському енергетичному секторі. Сумнівні сайти – як з'ясувалося згодом, російського походження – охоче поширювали недостовірну інформацію про можливі загрози переходу на американське паливо. Атака залишилася без наслідків – український Енергоатом оперативно опублікував заяву, в якій розвіяв всі сумніви щодо надійності союзника і наголосив, що Westinghouse залишається стратегічним партнером України, а також закликав суспільство і журналістів спиратися тільки на достовірні джерела інформації.

Віце-президент Енергоатома Олександр Шавлак в інтерв'ю зазначив, що Westinghouse в перспективі може постачати паливо на всі блоки українських АЕС: «Для нас головне – надійність постачання. І воно на сьогодні не є під питанням». Він також розвіяв всі сумніви, пов'язані з процедурою банкрутства американської гілки Westinghouse. Віце-президент нагадав, що Україна працює зі шведським підрозділом Westinghouse, до якої ця проблема не має жодного стосунку. Центральний офіс Westinghouse Electric також підтвердив, що ситуація ніяк не вплине на виконання компанією своїх зобов'язань з постачання палива в Україну.

Для України головне - надійність поставок
Для України головне - надійність поставок Фото:

2017 рік став важливою віхою в історії партнерства Westinghouse з Україною, і кінець року обіцяє нові перспективи – незабаром ще одна українська АЕС може перейти на американське паливо. 11 грудня на Рівненській АЕС відбулась ознайомлювальна нарада про діяльність компанії Westinghouse Electric Sweden AB. Предметом обговорення стала не тільки можлива співпраця в сфері постачання палива, але й допомога Westinghouse в підвищенні безпеки українських АЕС. І українська сторона, і представники компанії висловили надію на перспективну та плідну співпрацю.

Також Westinghouse бере участь у проекті високої стратегічної важливості – Енергетичний міст України – Європейський союз, який передбачає експорт електроенергії з енергоблоку №2 Хмельницької АЕС в країни ЄС. Проект, що стартував у вересні 2017 року, передбачає, крім іншого, інвестиції в модернізацію та відновлення лінії електропередачі Хмельницький – Жешув. Орієнтовний термін реалізації проекту – 18 місяців.

Міст Україна – Європейський союз дозволить вивести український енергоринок на принципово новий рівень, а також зробить державний Енергоатом стратегічним енергетичним суб'єктом Центральної Європи. Цей проект не тільки вигідний країні економічно, а й посилить геополітичну позицію України, зробивши її гравцем, з яким варто рахуватися.

Партнерство з Westinghouse – не тільки довгоочікуваний шанс для України залишити залежність від російського палива в минулому, це ще і можливість модернізувати атомні електростанції, забезпечивши їх відповідність найвищим стандартам і значно підвищити їхню продуктивність, а також вийти на нові ринки в межах програми Енергетичний міст України – ЕС. Боротьба за енергетичну незалежність України в самому розпалі – і тепер в цій боротьбі наша країна має сильного і надійного союзника, на якого завжди можна покластися.

Показати ще новини
Радіо NV
X