Ахметов заробив на державі сотні мільйонів за постачання електроенергії на окупований Донбас

31 жовтня 2018, 13:40

Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), компенсувала компанії ДТЕК Донецькобленерго поставки електроенергії в окуповані райони Донбасу на суму 713,7 млн ​​грн.

Про це стало відомо з постанов Нацкомісії №914 і №915 від 28 серпня, пише видання Наші Гроші.

Ці постанови ухвалено на виконання рішення Донецького окружного адмінсуду за позовом ДТЕК Донецькобленерго до НКРЕКП. У позові компанія вказала, що з листопада по грудень 2014 року і з січня по березень 2015-го вона не отримала дотації для компенсації втрат від постачання електроенергії на непідконтрольні території. При цьому ДТЕК Донецькобленерго стверджувала, що подала до Нацкомісії всі необхідні документи для отримання дотацій. У своєму позові компанія вимагала врахувати їй компенсацію в сумі 548,4 млн грн.

Відео дня


ДТЕК створений у 2005 році для управління енергетичними активами групи Систем Кепітал Менеджмент (СКМ) Ріната Ахметова. Корпорації делеговані функції зі стратегічного управління підприємствами групи, що становлять вертикально інтегрований ланцюжок з видобутку і збагачення вугілля, виробництва та реалізації електроенергії.


У квітні 2015 року Донецький окружний суд задовольнив позов ДТЕК Донецькобленерго. Справа дійшла до Вищого адмінсуду України, який влітку 2017-го направив його на новий розгляд в той же суд першої інстанції.

При повторному розгляді НКРЕКП вказала, що згідно з рішенням Ради нацбезпеки і оборони від 4 листопада 2014 року Про невідкладні заходи щодо забезпечення державної безпеки (було введено в дію указом президента Петра Порошенка), дотації щодо населення надаються за обсягами споживання електричної енергії тільки на підконтрольній українській владі території. На основі цього рішення Нацкомісія провела нараду, за результатами якої було прийнято протокол про неврахування компенсації втрат постачальникам електроенергії на підконтрольну територію.

На судовому засіданні представник НКРЕКП не з'явився.

При повторному розгляді суд заявив, що сума позову ДТЕК Донецькобленерго збільшилася на 165 млн грн - до 713,7 млн ​​грн. Донецький окружний адмінсуд вказав, що протокол наради НКРЕКП не є нормативним документом, і не скасовує нормативно-правові акти про дотації. Апеляція комісії також була залишена без задоволення.

Після цього НКРЕКП прийняла постанову №914, згідно з якою було враховано ДТЕК Донецькі електромережі 713,7 млн ​​грн недоотриманої компенсації. Ці гроші були затверджені в сумі дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни у вересні-листопаді 2018 року. Компенсовані кошти будуть спрямовані на погашення реструктуризованої заборгованості компанії перед державним підприємством Енергоринок.

Постановою №915 НКРЕКП внесла зміни в суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни в третьому кварталі 2018 року.

Вже після публікації постанови НКРЕКП, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду 18 жовтня підтвердив законність позову ДТЕК Донецькобленерго. Суд вказав, що попередні суди вірно дійшли висновку про те, що рішення РНБО України мало рекомендаційний характер. Але НКРЕКП ці рекомендації не врахувала і жодного акту нормативно-правового характеру на їх виконання не прийняла.

Нагадаємо, в серпні 2017 року компанія Ornex, що входить до групи СКМ бізнесмена Ріната Ахметова, придбала у Фонду держмайна 25% акцій ДТЕК Донецькобленерго за 143,8 млн грн.

НКРЕКП з грудня 2014 очолював Дмитро Вовк (спочатку в ролі в.о. керівника), який до цього працював в московському офісі корпорації Roshen, а ще раніше працював в компанії ICU. У 2018 році Нацкомісію очолила Оксана Кривенко, яка до цього була підлеглою Вовка в НКРЕКП. Вовка і нинішніх членів НКРЕКП призначав президент Петро Порошенко.

Очолювана Вовком НКРЕКП в квітні 2016 ввела в дію в нову формулу розрахунку ціни вугілля у вартості електроенергії за принципом Роттердам + доставка морем + перевалка в порту. Це призвело до стрімкого зростання тарифів для ТЕС, 75% ринку якого належить ДТЕК Ріната Ахметова.

Після введення в дію роттердамської формули єврооблігації ДТЕК подорожчали на 40%. Коли вони були дешевими, їх скуповуванням займалася компанія ICU. НАБУ повідомила, що почала досудове розслідування за фактом можливого зловживання службовим становищем посадовими особами НКРЕКП через Роттердам+.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X