Ахметов програв суд у Лондоні щодо Укртелекому

3 травня 2018, 14:22

Високий суд Лондона відмовив компанії з групи СКМ Ріната Ахметова в новому розгляді програної справи щодо продажу Укртелекому.

Про це повідомили в прес-службі СКМ, передає Інтерфакс-Україна.

СКМ зокрема просила суд направити справу на новий розгляд до Лондонського міжнародного арбітражного суду.

Відео дня

"У поточному рішенні зазначається, що Арбітражний суд все ж не врахував "потенційно дуже важливі докази", в результаті розгляду яких результат справи та рішення арбітражу могли б бути іншими", - йдеться в заяві СКМ.

Раніше Лондонський міжнародний арбітражний суд ухвалив рішення на користь іншої компанії - Raga Establishment.

СКМ пояснює, що оскарження рішення було засноване на тому, що лондонський суд мав відкласти його винесення до завершення судових розглядів про приватизацію Укртелекому в Україні.

У заяві СКМ також зазначається, що наявний спір не має якого-небудь впливу на звичайну бізнес-діяльність групи та її активів.

СКМ наполягає в суді на те, що Raga Establishment не виконала обов'язкові умови договору купівлі-продажу Укртелекому в 2013 році.

Нагадаємо, що 27 грудня окружний суд Нікосії ухвалив замороження активів Ахметова на суму $820 млн у справі Укртелекому. При цьому в СКМ заявили, що оскаржать рішення кіпрського суду.


Укртелеком - монополіст на українському ринку фіксованого зв'язку. Також компанія є найбільшим в країні інтернет-провайдером. За дев'ять місяців 2017 року компанія наростила чистий прибуток майже у 2,6 рази порівняно з аналогічним періодом 2016 року - до 640 млн грн при скороченні чистого доходу на 2,7% - до 4,6 млрд грн.


Зазначимо, що у 2011 році, коли президентом був Віктор Янукович, Укртелеком викупив єдиний учасник торгів - компанія ЕСУ, яким володіла австрійська компанія EPIC. Новий власник найбільшого фіксованого оператора заплатив за 92,8% акцій номінальну ціну, 10,6 млрд грн. СКМ Ріната Ахметова придбала ЕСУ через два роки після тендеру. Народний депутат Сергій Лещенко провів розслідування і встановив, що до приватизації Укртелекому мали стосунок Дмитро Фірташ і Сергій Льовочкін.

Участь олігархів, близьких до Януковича, у початковій приватизації Укртелекому давно обговорювалося інсайдерами галузі, але інформація з'явилася тільки внаслідок заяви Raga, зазначало видання FT.

Кіпрська Raga Establishment (до цього носила ім'я Epic Telecom Invest Ltd. і виступала від імені австрійського фонду EPIC власником компанії ЕСУ - покупця Укртелекому при його продажу державою у 2011 році) в 2016 році подала позов до Лондонського міжнародного арбітражного суду (LCIA), звинувачуючи SCM Financial Overseas Limited (SCM FO) у сплаті лише $100 млн із $820 млн за укладеною у 2013 році угодою про перепродаж Укртелекому.

У свою чергу, SCM FO заявляла, що Raga не виконала інвестиційні зобов'язання, взяті при приватизації. Зокрема, йдеться про створення телекомунікаційної мережі спецпризначення для українських урядових установ.

Raga, що належить колишньому українському банкіру Денису Горбуненку, висунула претензії на $760 млн до компанії СКМ.

У червні минулого року Raga виграла судовий спір в Лондонському міжнародному арбітражному суді проти компанії Ахметова SCM Financial Overseas на основі паралельного судового позову.

Восени 2017 року Raga отримала рішення лондонського суду про виплату їй SCM FO $760 млн основного боргу і $60,4 млн відсотків і судових видатків. Вимога про замороження активів Ахметова Raga пояснила низкою транзакцій SCM FO у 2014-2016 роках, які, на думку позивача, були проведені зі збитками.

Водночас СКМ заявляє, що ці угоди були нормальною комерційною практикою, а збитки були пов'язані з кризовою ситуацією в Україні у ці роки.

Крім того, видання FT з посиланням на власника Raga Горбуненко, який купив компанію у 2013 році, вказувало, що в цю справу може бути залучений ще один великий український бізнесмен - Дмитро Фірташ, чия Group DF брала участь у частковому фінансуванні покупки Укртелекому при його приватизації і якій Raga заборгувала близько $300 млн. Видання додавало, що хоча Горбуненко придбав Raga у 2013 році, переговори про купівлю Ахметовим Укртелекому розпочалися ще у 2012 році "за запитом" тодішнього президента України Віктора Януковича.

При цьому DF відмовилася від коментарів на питання про те, чи є група кредитором Raga і початкової приватизації Укртелекому, пославшись на те, що "судовий процес все ще триває".

За даними агентства Інтерфакс-Україна, екс-глава правління збанкрутілого та націоналізованого Родовід-банку Горбуненко останнім часом близький до Фірташа, зокрема, він був присутній на засіданні австрійського суду щодо екстрадиції Фірташа в США у 2017 році.


На початку 2011 року Фонд держмайна України (ФДМ) продав 92,8% акцій Укртелекому компанії ЕСУ майже за 10,6 млрд грн (на той момент - близько $1,3 млрд).

Однак у 2017 році ФДМ звинуватив ЕСУ в невиконанні взятих на себе інвестиційних зобов'язань. Глава ФДМ Віталій Трубаров заявив, що за підсумками перевірки в лютому 2017 року було встановлено невиконання інвестиційного плану, який передбачав внесення протягом п'яти років коштів у сумі не менш ніж $450 млн.

19 жовтня 2017 року Господарський суд Києва ухвалив рішення про розірвання приватизаційного договору між Фондом державного майна України і ЕСУ (дочірня компанія СКМ, власник 92,8% акцій оператора) щодо Укртелекому.

ЕСУ подала апеляцію на це рішення і наголосила, що комісія ФДМ неодноразово перевіряла і підтверджувала виконання відповідних приватизаційних зобов'язань, за винятком останньої перевірки, яка відбулася з помітним порушенням термінів (з травня 2016 року по лютий 2017 року).

12 грудня 2017 року Ахметов програв апеляцію за Укртелеком. Власник Укртелекому тоді заявив про намір подати касацію.

А 22 грудня Фонд державного майна звернувся до суду з проханням почати примусове повернення Укртелекому у власність держави.


Паралельно з ЕСУ судяться державні Ощадбанк і Укрексімбанк, які у 2013 році придбали його облігації більш ніж на 4,2 млрд грн і тепер вимагають їх погашення та виплати за ними відсотків.

Згідно з даними в системі розкриття інформації НКЦБФР, ЕСУ за дев'ять місяців 2017 року скоротило чистий збиток у 8,2 рази порівняно з аналогічним періодом 2016 року - до 0,13 млрд грн, проте накопичений непокритий збиток до кінця вересня досяг 6,89 млрд грн, виручка була відсутня.

Основним активом підприємства є довгострокові фінансові інвестиції - акції Укртелекому, вартість яких в балансі оцінена у 10,8 млрд грн, згідно з договором купівлі-продажу від 2011 року. Зобов'язання ЕСУ за облігаціями, які мали бути погашені в березні-2017, на кінець вересня минулого року становили 6,42 млрд грн (з них основна сума - 4,4 млрд грн), за поворотною фінансовою допомогою Укртелекому - 0,74 млрд грн, нерезидентам - 3,53 млрд грн.

При цьому 14 листопада 2017 року Вищий господарський суд визнав законним арешт 92,8% акцій Укртелекому за позовом Державного експортно-імпортного банку (Укрексімбанк).

НВ Бізнес

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X