Рінат Ахметов: «Я ніколи не був олігархом»

Рінат Ахметов (Фото:@metinvest.media)
Мільярдер Рінат Ахметов розкритикував чинний в Україні закон про олігархів і заявив, що пішов із політики майже за 10 років до його ухвалення.
Найбагатша людина України Рінат Ахметов розкритикував чинний в Україні закон про олігархів, сказавши, що він дозволить складати списки неугодних у позасудовому порядку.
Про це він заявив у коментарі The Washington Post.
«Ні у Сполучених Штатах, ні в ЄС немає закону про „олігархів“, який дозволяє складати незаконні списки неугодних осіб у позасудовому порядку. Натомість у них діє закон про лобіювання», — зазначив Ахметов.
Також мільярдер наголосив, що відносини з бізнесом мають регулюватися цивілізованим чином, якого дотримуються усі розвинені країни, «а не популістськими законами».
У той же час Ахметов заперечував проти того, щоб його самого називали олігархом. Він заявив, що є великим приватним інвестором, роботодавцем та платником податків.
«Я не олігарх. Я ніколи не був і не збираюся бути олігархом. Я найбільший приватний інвестор, роботодавець та платник податків в Україні», — заявив мільярдер.
Також Ахметов підкреслив, що вимоги закону про олігархи на нього не поширюються, оскільки він «пішов із політики у 2012 році, задовго до того, як закон набув чинності».
Як зазначив економічний радник президента Володимира Зеленського Ростислав Шурма, після війни в економіці досі буде місце для великих компаній, які домінують у ключових секторах, включаючи виробництво сталі.
" Абсолютно важливо, щоби у нас були сильні бізнесмени, у нас були національні чемпіони, світові чемпіони. Але вони не повинні втручатися у політику", — зазначив Шурма.
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про деолігархізацію на початку листопада 2021 року.
Верховна Рада ухвалила законопроект ще 23 вересня 279 голосами, проте того ж дня виявилось, що депутати виклали статтю 5 у трьох різних редакціях. 3 листопада Рада виправила цю помилку і ще низку неточностей. За те, щоб рішення про внесення до реєстру олігархів ухвалював РНБО, проголосували 249 депутатів.
Відповідно до законопроекту, олігархом вважається фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьома з наступних ознак:
- бере участь у політичному житті;
- має значний вплив на засоби масової інформації;
- є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який після початку дії цього закону є суб'єктом природних монополій чи займає монопольне ( домінуюче) становище на ринку відповідно до закону Про захист економічної конкуренції та протягом одного року поспіль підтримує або посилює таке становище;
- підтверджена вартість активів особи ( та суб'єктів господарювання, бенефіціаром яких воно є), перевищує 1 млн прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року ( 2021 року — 2,27 млрд грн).
