Аграрні розписки: на що сторонам потрібно звернути увагу при їх укладанні

11 серпня 2017, 12:16
Позиція
Валентин Гвоздій, адвокат, керуючий партнер ЮФ GOLAW

Валентин Гвоздій, адвокат, керуючий партнер ЮФ GOLAW

Аграрний сектор є лідируючим в економіці України, незважаючи на явні галузеві проблеми

Одним з найболючіших і найбільш важливих питань стало залучення коштів для підтримки аграрного бізнесу в конкурентному стані.

Існуючі механізми кредитування і фінансування аграрного бізнесу часто є недоступними для аграріїв, зокрема, високі відсотки банківських кредитів, завищені комісії при обслуговуванні векселів і т. п., що спонукали до впровадження альтернативного механізму залучення коштів.

Беручи до уваги позитивний досвід Бразилії, з 2014 року в Україні запрацював інститут аграрних розписок як альтернативний спосіб фінансування малого та середнього аграрного бізнесу, який покликаний спростити і здешевити фінансування в цій галузі економіки.

З 2014 року в Україні запрацював інститут аграрних розписок як альтернативний спосіб фінансування

Виходячи з аналізу Закону України "Про аграрні розписки", аграрна розписка – це товаророзпорядчий документ, в якому фіксується безумовне зобов'язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції (товарна аграрна розписка) або сплатити грошові кошти (фінансова аграрна розписка) кредитору на визначених у такому документі умовах.

Аграрна розписка забезпечує виконання зобов'язань боржника заставою його майбутнього врожаю

Важливо відзначити, що предметом такої застави може виступати виключно майбутній урожай сільськогосподарської продукції.

За своєю суттю аграрна розписка є супровідним документом, який підлягає обов'язковому оформленню, якщо сторони вказали це в основному договорі. Саме в основному договорі визначається спосіб фінансування аграрія і характер відносин між боржником і кредитором.

Основним активом, яким оперують аграрії при здійсненні своєї господарської діяльності, є земля. Земельний банк аграрного підприємства може складатися як з власних земельних ділянок, так і орендованих, на яких буде вирощуватися майбутній урожай, який є предметом застави. Тому в аграрній розписці потрібно вказувати всі дані земельних ділянок. Потенційному кредитору по аграрній розписці важливо провести юридичний аудит земельного банку потенційного боржника на предмет належного оформлення прав власності на земельні ділянки та інше. Перед укладенням договору з оформленням аграрної розписки варто переконатися, чи немає яких-небудь обтяжень або обмежень на земельні ділянки боржника, чи видавалися йому аграрні розписки раніше і чи виконувалися їх умови вчасно.

Превентивні дії у вигляді юридичного аудиту документації по майновим правам на землю аграрія і перевірка такого контрагента на надійність мінімізують ризики на початковому етапі співпраці.

Превентивні дії у вигляді юридичного аудиту мінімізують ризики

Завдання аграрія, який потребує фінансування, полягає в тому, щоб кредитор відчував впевненість і переваги від співпраці саме з ним. Тому потенційний боржник зобов'язаний відповідати критеріям надійності. Це означає, що майнові права на земельні ділянки повинні бути оформлені належним чином: оформлена землевпорядна документація, відомості про земельні ділянки повинні міститися в державному реєстрі прав на нерухоме майно з присвоєними кадастровими номерами і інше. Відсутність обтяжень на активи аграрія (землю, техніку, іншу нерухомість) також буде важливим критерієм при ухваленні рішення про співпрацю з ним.

Незважаючи на невелику популярність такого інституту в аграрному бізнесі та наявність певних законодавчих прогалин, аграрні розписки є дієвим механізмом по залученню коштів аграріями та їх поверненню у вигляді сільськогосподарської продукції кредиторам. Перевагою аграрної розписки також є високий рівень захищеності кредитора від недобросовісного боржника. Це пов'язано з тим, що прострочення свого зобов'язання боржником по аграрної розписці виконується в спрощеному порядку через вчинення виконавчого напису нотаріуса, що автоматично є виконавчим документом. Такий документ підлягає виконанню протягом 7 днів з моменту його пред'явлення виконавцю. Варто зазначити, що за весь час існування інституту сторони не зверталися до судів щодо стягнення заборгованостей з аграрних розписках і не оскаржували дії виконавців при виконанні написів нотаріусів. Тому у такого альтернативного механізму фінансування аграрного сектора економіки, як аграрна розписка, є майбутнє, і з часом цей інструмент може стати показником надійного і довготривалого співробітництва між кредитором і аграрієм.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X