3,4 тисячі людей без тепла і газу. До чого призвів конфлікт держави і Укрнафти

12 лютого 2016, 11:15
Вчора через припинення Держгеологією дозволів на користування надрами на Голубівському та Юр'ївському родовищах Дніпропетровської області Укрнафта зупинила видобуток газу на них і припинила постачання газом чотирьох сіл

Державна служба геології та надр України прийняла рішення призупинити дозвіл через несплату Укрнафтою податкової заборгованості до державного бюджету. Сьогодні борг компанії перед бюджетом оцінюється в 10 млрд грн.

Відео дня

"Позбавити компанію ліцензій - все одно, що прострелити собі ногу. Це не допоможе уряду і тим більше Укрнафті", - прокоментував рішення припинити видобуток голова правління компанії Марк Роллінс.

"Сьогодні ми бачимо перші наслідки - понад 1,5 тисячі абонентів залишилися без газу, який видобувала Укрнафта. Звертаємо увагу, що питання оцінки наслідків чиновниками навіть не розглядалося і відповідна інформація не вивчалася", -- йдеться у повідомлення компанії на Facebook.

Втім, певний резонанс ситуація таки викликала. Зокрема, член комітету Верховної ради з ПЕК Ольга Бєлькова вчора зажадала у в. о. голови Держслужби геології і надр Миколи Бояркіна вжити заходи щодо відновлення поставок в села.

Нардеп Ольга Белькова заявила, что из-за прекращения добычи 3,4 тыс человек остались без топлива и газа
Нардеп Ольга Белькова заявила, что из-за прекращения добычи 3,4 тыс человек остались без топлива и газа Фото:

Бєлькова зазначає, що черз призупинення дозволів без опалення та газу залишилося 3,4 тисячі будинків та бюджетні організації включно з школою і лікарнею.

В Укрнафті пояснюють наявність боргу перед держбюджетом тим, що компанія відчуває брак оборотних коштів через відмову Нафтогазу повернути борг за вилучений з ПСГ, але не оплачений газ. Раніше Роллінс заявляв, що як тільки НАК поверне борг компанії, податкову заборгованість також буде оперативно погашено.

Втім, головна суперечка точиться навколо розміру боргу. У НАК його оцінюють в 3 млрд грн згідно з цінами, за якими газ продавався населенню. В Укрнафті наполягають на ринковій ціні експропрійованого державою палива і на сумі боргу в $5 млрд. Проблема зараз вирішується в суді.

Голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв в інтерв'ю НВ оцінив процес зупинки спецдозволів Укрнафти як негативний і заявив, що він позначиться на її фінрезультатах. "Ми активно намагаємося допомогти "Укрнафті" знайти способи погасити цю заборгованість перед бюджетом. З іншого боку, також очевидно, що за поточних низьких цін на нафту фінансове становище "Укрнафти" дуже важке", -- пояснив Коболєв.

Він розповів, що "Нафтогаз" хоче вийти з пропозицією про зменшення ставки рентної плати, у тому числі для видобутку нафти. "Якщо ви подивитеся, газодобувним компаніям ставку кардинально знизили. На видобуток нафти ставку не міняли. І вона досить висока. І за цін на нафту біля 30 доларів на барель видобуток нафти в Україні може стати просто збитковим", -- заявив Коболєв.

Старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква погоджується з тим, що зупинка видобутку вдарить по економіці компанії. "Скорочуються доходи, стане менше коштів для розрахунку за свою поточну діяльність", -- пояснив Саква.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Начальник аналітичного відділу ІК Eavex Capital Дмитро Чурін каже, що Укрнафта потрапила в патову ситуацію. "На мій погляд йде якась гра на знищення з боку влади: постійне підвищення ставок і регулярний тиск через конфлікт Ігоря Коломойського та Петра Порошенка. Я думаю, поки компанію не припинять пресувати політично у неї будуть складні часи", - коментує експерт.

Експерт компанії Upeco Олександр Сіренко зазначає, що мережа АЗС головного акціонера Укрнафти – групи Приват найбільша в країні і торгує дешевими нафтопродуктами, виробленими на Кременчуцькому НПЗ з української нафти. Перебої з видобутком нафти можуть у перспективі негативно вплинути на ринок нафтопродуктів, як це було в 2007-2008 році. Тоді це призвело до зростання цін.

Показати ще новини
Радіо НВ
X