Лізинг від А до Я: як розібратися з видами зручного фінансового інструмента

23 березня 2017, 17:21
Спецпроект

НВ продовжує знайомити читачів з можливостями та особливостями лізингу

Цей фінансовий інструмент зручний і часто вигідний для бізнесу. На Заході він давно став одним з найпопулярніших способів, якими підприємства отримують необхідне їм обладнання. Набирає він обертів і в Україні.

Відео дня

Як ви вже з'ясували, лізинг - це особливий вид фінансової послуги, що відрізняється від кредиту. Клієнт, який вирішив використати цей сервіс, обирає необхідний йому товар (наприклад, комп'ютери, автомобіль або промисловий холодильник), а також де його купити. Але купує не сам він, а посередник - лізингова компанія. Після цього вона передає придбане обладнання клієнту. Товар передається у тимчасове користування на обумовлений строк, за що клієнт регулярно платить. Після погашення певної суми майно переходить у власність замовника. Є й можливість повернути товар лізингової компанії.

В цілому такі операції відрізняються по багатьом параметрам. Бувають різні форми організації і обумовлені терміни. Розрізняються списки обов'язків сторін, особливості їх лізингу та умов амортизації. Лізингові договори можуть включати різні види платежів і користуватися специфічними податковими пільгами.

Світова бізнес практика традиційно поділяє лізинг на два головних види, фінансовий та оперативний. Їх ми і розберемо докладніше.

Фінансовий лізинг

Фінансовий лізинг передбачає отримання майна на тривалий термін і нагадує довгострокове кредитування. Як правило, договір укладається на період, який дорівнює або трохи менше очікуваного строку служби обладнання, яке береться в лізинг. Завдяки тривалості регулярні платежі для клієнта відчутно менші, нехай і загальна сума виплат перевищує ціну отриманої техніки.

На практиці виходить схожим на те, що лізингоодержувач придбав необхідне обладнання. На його плечі лягає і обслуговування товару, і спілкування з продавцем щодо гарантії, сервісу або ж вирішення виникаючих питань. Формально обладнання належить лізинговій компанії, але клієнт отримує право його ексклюзивного використання. Крім того, отриману техніку можна викупити достроково, до закінчення дії лізингового договору.

"Компанії, для яких це важливо, в основному - українські підприємства, які вибирають фінансовий лізинг"

Якщо ж договір закінчився вчасно, у лізингоодержувача є кілька варіантів на вибір. По-перше, обладнання можна викупити за залишковою вартістю. По-друге, можна повернути його компанії. Крім того, є ще так званий револьверний лізинг. Після закінчення певного терміну клієнт замінює отриману в лізинг техніку на іншу, необхідну йому для виробництва. Ще один варіант - прописати в угоді відновлення. Тобто, лізингодавець на прохання клієнта буде періодично змінювати устаткування на аналогічне, але нове, більш технологічно досконале.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Наприклад, приватна пекарня бере в лізинг особливі промислові печі, терміном на 10 років. В залежності від умов договору, через якийсь час власник пекарні може запросити у лізингодавця їх заміну на нові, більш енергоефективні або з більш широким набором функцій. Або ж після закінчення 10 років доплатити решту вартості печей і отримати їх у свою власність. Або просто повернути лізингодавцю.

Коли мова йде про не такі великі терміни або обладнання, яке не потрібно на такий довгий термін, зазвичай вдаються до іншого виду лізингу.

Оперативний лізинг

Оперативний лізинг, який ще називають сервісним, передбачає термін, який значно менше тривалості служби обладнання. Його використовують переважно для техніки, у якої високі темпи "морального старіння", або ж для тимчасових потреб бізнесу. Так, середні терміни угоди становлять від двох до п'яти років проти п'яти і більше - фінансового.

Крім того, на відміну від фінансового, оперативний лізинг не перекладає всі ризики та переваги володіння на клієнта. Останній не сплачує повну вартість техніки, так що лізингова компанія розраховує, що після закінчення договору зможе знову передати її в лізинг іншому користувачеві або ж продати за залишковою ціною.

Цей вид лізингу частіше зустрічається у випадках, коли обладнання ще буде щось коштувати після закінчення договору з клієнтом. Мова йде, наприклад, про транспорт, промислове обладнання або літаки. Важливо те, що оперативний лізинг найчастіше передбачає технічну підтримку та сервіс, яким займається лізингодавець. Оперативний лізинг також зручний для виконання разових робіт або реалізації окремого проекту.

Як в Україні

В Україні клієнти обирають фінансовий або оперативний лізинг у залежності від різних важливих для бізнесу факторів. По-перше, на вибір виду лізингу впливають плани щодо техніки в кінці строку лізингу.

«Ті клієнти, які визначилися, що техніку, наприклад, автомобіль, в кінці терміну потрібно точно міняти на нову і вони не хочуть самостійно займатися її реалізацією на вторинному ринку, і як наслідок, нести ризики залишкової вартості, вибирають оперативний лізинг. Ті, хто хоче самостійно продати техніку в кінці строку лізингу та взяти участь у фінансовому результаті від її реалізації, обирають фінансовий лізинг» пояснює начальник відділу автомобільних продажів компанії ОТП Лізинг Андрій Андрощук.

Ще один фактор - постановка об'єкта лізингу на баланс підприємства. В ОТП Лізинг відзначили, що практично 90% міжнародних компаній, які є їх клієнтами, не хочуть ставити автомобілі собі на баланс. Найчастіше це викликано вимогою материнських компаній максимально знизити кількість невиробничих активів на балансі підприємства. Це завдання вирішує оперативний лізинг.

Свою роль грає і податковий аспект. При фінансовому лізингу клієнт отримує податковий кредит від всієї вартості об'єкта лізингу в момент постановки автомобіля на баланс. "Компанії, для яких це важливо, в основному - українські підприємства, вибирають фінансовий лізинг", - говорить Андрій Андрощук і додає, що ОТП Лізинг може надавати повний комплекс супровідних послуг (технічне обслуговування, шинний сервіс, адміністрування страхових випадків і т. д.) незалежно від того, який вид лізингу обирають клієнти.

Залишайтеся з нами - у наступному матеріалі "Лізингу від А до Я" ми розповімо про те, як від лізингу може вигравати не лише бізнес, але і звичайний покупець.
Показати ще новини
Радіо НВ
X