Лізинг від А до Я: як регулярно обзаводитися новою машиною

5 квітня 2017, 10:58
Спецпроект

НВ продовжує цикл статей про лізинг - ще не звичне для українців поняття, за яким стоїть зручний і вигідний фінансовий інструмент

Найчастіше він асоціюється з веденням бізнесу, проте його переваги нескладно використовувати кожному з нас, звичайному клієнту. Тим більше, ринок цих послуг в Україні впевнено зростає.

Відео дня

Якщо ви раптом забули, лізинг - це такий фінансовий сервіс, який одночасно і схожий, і не схожий на кредит. Особливості та відмінності різних видів лізингу детально розібрані в попередніх матеріалах проекту. Нагадаємо коротко, в чому суть. Є клієнт, що хоче отримати якесь обладнання або техніку, він же лізингоодержувач. Є компанія, яка надає такі послуги, вона ж лізингодавець. Остання набуває за вибором одержувача товар і передає йому його в користування за обумовлену суму і на певний термін. Коли договір закінчується, техніка або повернеться до лізингодавця, або перейде у власність клієнта. Виграють усі: і користувач з необхідним обладнанням з меншими витратами, і лізингова компанія з отриманими відсотками.

Розглянемо цю послугу на прикладі лізингу автомобіля. Тим більше що цей ринок в Україні ожив і стрімко зростає. Продажі нових легкових автомобілів в Україні, за даними Асоціації автовиробників Укравтопром, за два перших місяці 2017 року продано 9678 машин, що на третину більше, ніж за аналогічний період минулого року.

В чому полягає лізинг авто

На Заході лізинг автомобілів давно став зручним способом їх придбання - так отримують майже кожну третю нову машину. В Україні цей показник в десятки разів менше.

Лізинг автомобілів давно став зручним способом їх придбання

Якщо сказати зовсім просто, лізинг автомобіля - це його оренда з подальшим викупом. Орендо- або лізингодавець заробляє на тому, що машину в його власності використовують інші. У випадку з автомобілем оренда обійдеться дорожче, але в цілому потребує менше витрат: на відміну від лізингу, в ній не потрібен початковий внесок. Тому оренда вигідна для короткострокового користування, коли клієнтові не доведеться піклуватися про страховки, техогляд, зимову чи літню гуму або ж інший сервіс.

При лізингу автомобіля клієнт сам вибирає марку і дилера бажаної машини і укладає договір з лізинговою компанією, де серед іншого прописаний термін його дії, первинний платіж і умови виплати. Формально автомобіль стає власністю лізингодавця, тому всі клопоти про документацію на автомобіль, його регламентне техобслуговування і можливий ремонт лягають на плечі компанії. З огляду на досвід і обсяги робіт останньої, ці стандартні питання вирішуються швидше і зручніше.

По закінченні терміну лізингового договору клієнт може повернути автомобіль компанії і укласти угоду на новішу модель. Або ж доплатити залишок вартості авто (якщо він є) і отримати машину в свою власність

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Для юросіб лізинг автомобіля має й інші переваги.

При фінансовому лізингу, наприклад, бухоблік і амортизація машини йде на балансі клієнта, тоді як відсотки й комісії за лізингом не підлягають оподаткуванню ПДВ. Лізингоодержувач також отримує податковий кредит на суму ціни взятого таким чином автомобіля відразу після початку його використання.

Можна вибрати й оперативний лізинг, якщо зручніше, щоб автомобіль був на балансі лізингодавця та всіма питаннями, пов'язаними з амортизацією, займався останній. Крім цього при оперативному лізингу лізингоодержувач оплачує один платіж на місяць, який лягає на витрати підприємства, знижуючи його оподатковуваний прибуток.

Скільки це коштує

Для зразка підрахунків лізингу автомобіля юридичною особою візьмемо умови української компанії ОТП Лізинг, одного з лідерів вітчизняного ринку. Для обраного автомобіля необхідно буде підготувати не менше 20 відсотків його вартості як авансу, тоді як договір лізингу компанія пропонує строком до п'яти років.

Уявімо, що ми беремо в лізинг новеньку Honda Accord з умовною ціною в 800 тисяч гривень на п'ять років. Для цього нам потрібно буде приготувати аванс мінімум в 160 тисяч гривень. Потім є два варіанти погашення. За стандартним сума щомісячного платежу буде постійно зменшуватися. У нашому прикладі лізинговий платіж впаде з 27 630 гривень у перший місяць до 16 200 гривень - в останній місяць виплат. Вчинити можна інакше і розбити всю суму на рівні частини (так званий ануїтет) - по 22 970 гривень щомісяця.

При стандартному розрахунку загальна сума виплат складе 1,32 мільйона гривень, при аннуїтеті - 1,38 мільйона. Так чи інакше, це значно полегшує фінансовий тягар для підприємства і порівнянне зі знеціненням коштів від інфляції.

Про що варто пам’ятати

Крім уваги до деталей договору, прописування термінів і відповідальності сторін не варто забувати ще про деякі хитрощі, які допоможуть заощадити на лізингу.

По-перше, завжди намагайтеся домовитися про найменшу ціну на машину - чим менше вона буде коштувати, тим менше буде лізинговий платіж. У лізингових компаній можуть бути угоди з дилерами, а хороша угода, як правило, пропонує вартість машини нижче звичайної роздрібної.

Оцінювати лізингову угоду варто не тільки за сумою щомісячного платежу, але й за додатковими витратами, таким як: постановка на облік, страховка на весь період лізингу, податки в період експлуатації. Якщо договір правильний, всі ці витрати повинні входити в лізингові платежі. Також важливо приділити увагу окремим положенням договору, наприклад, щодо можливих штрафів за перевищення річного кілометражу, наявність права дострокового погашення або повернення автомобіля тощо.

Брати в лізинг авто преміум класу - непогана ідея

Крім того, в лізинг краще брати автомобілі, які довше зберігатимуть свою вартість. Тоді залишкова вартість машини після закінчення договору буде більша, що вигідно й клієнту, якщо він зберігає її. Якщо ж така машина повернеться компанії, вона буде виставляти менші щомісячні платежі. Тому брати в лізинг авто преміум класу - непогана ідея.

Залишайтеся з нами - в наступному матеріалі "Лізингу від А до Я" ми розповімо про те, як від лізингу може вигравати не тільки бізнес, а й звичайний покупець.

Показати ще новини
Радіо НВ
X