Лікбез для підприємця: що таке лізинг і з чим його їдять

3 березня 2017, 17:34
Спецпроект

Багато хто з вас напевно чули слово "лізинг", але так і не розібралися в його суті

Хтось віддалено згадає зі шкільної програми про програму "лендлізу", у когось знайомий брав обладнання в лізинг. Між тим, ця сфера економіки на Заході стала однією з ключових, в Україні вона теж встає на ноги і допомагає рости місцевому бізнесу.

Відео дня

Що це таке

Для початку варто дати лізингу просте і зрозуміле визначення. Грубо кажучи, лізинг - це довгострокова оренда, після якої можна викупити орендований предмет. З одного боку, дуже схоже на звичайну оренду. Але насправді, різниця досить чітка.

Лізинг - це послуга. Людина, яка хоче взяти в лізинг, наприклад, трактор, приходить в компанію, яка надає такі послуги. Фірма в свою чергу за свій рахунок купує трактор і передає його клієнту у тимчасове користування за певну плату. Зазвичай після закінчення обумовленого терміну власність на трактор переходить до клієнта, однак, можливі варіанти просто тимчасового користування трактором.

І ще раз. При лізингу майно (власне, центр угоди) обирає клієнт. Він же вибирає продавця цього майна. А покупку робить лізингова компанія, яка передає цей товар у тимчасове користування клієнту на домовлений строк. І потім, після виплати обумовленої суми, майно стає власністю клієнта. В результаті виходить такий собі мікс кредиту та оренди.


З чого все почалося

Економісти та історики традиційно розходяться в поглядах. З точки зору одних, лізинг починається в 19-му столітті в прогресивній з точки зору фінансів країні, США. В ту пору там активно розвиваються залізниці - і все починається з лізингу вагонів. А в 1877 році новачок ринку, телефонна компанія Bell вирішила не продавати свої апарати, а здавати їх на умовах оренди. Якщо вірити економічного історику Вольфгангу Хойеру, саме тоді вперше використовується термін "лізинг".

Є й ті, хто копає набагато глибше. На думку дослідників Балтуса і Мейджора, лізингом займалися вже в стародавньому Шумері. Знайдені там глиняні таблички, на їхню думку, говорять про перші угоди такого роду. Місцеві жерці за два тисячоліття до нашої ери віддавали в лізинг сільськогосподарські знаряддя, землю, джерела води, волів та інших тварин місцевим фермерам.

Якщо повернутися до ближчих часів, то перший приклад лізингу автомобілів датується 1918 роком. Революціонер промисловості Генрі Форд не тільки придумав конвеєр, він ще поставив собі завдання, щоб кожен працівник міг придбати собі машину. Для цього він, зокрема, пропонував брати авто Ford в оренду з подальшим викупом.


Генрі Форд,
американський промисловець

Проте повноцінним піонером лізингової сфери все ж називають Золлі Френка. Торговий агент із Чикаго придумав хитромудру схему збільшення продажів - на початку 1940-х він вирішив допомогти своїм клієнтам придбати машину і запропонував довгострокову оренду авто. Завданням його стратегії стала поставка автомобілів бізнесу разом з супутніми сервісами. У підсумку відомий співгромадянами як Z Френк підприємець створив компанію Four Wheels, що дала старт автомобільному лізингу зі слоганом "Z Frank before you buy" ("Звернися до Френка перед купівлею"). Створена ним компанія працює досі і займається автолізингом з річним оборотом під три мільярди доларів. А на простори України лізинг приходить під час Другої світової з лізингом необхідної для армії техніки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Чому це цікаво

Лізинг як інструмент цікавий для бізнесу з ряду причин. По-перше, він поєднує в собі переваги довгострокової оренди і кредиту. По-друге, він несе чимало бонусів для підприємства. Так, лізинг дозволяє скоротити операційні витрати і податкову базу підприємства - з його допомогою підприємство і користується необхідним обладнанням, і знижує свій податок на прибуток. Крім того, лізинг захищає від можливого свавілля правоохоронців - взяте в лізинг майно не можна заарештувати, воно залишається власністю лізингової компанії..

З моменту своєї появи лізинг довів свою надійність як спосіб розвитку ринку. Він дозволяє бізнесу користуватися порівняно дорогим обладнанням, не витрачаючи відразу всю його вартість. Лізинг також зберігає надійність як для клієнта, так і для компанії-провайдера: фінансові інтереси всіх захищені. "Лізинг дозволяє поліпшити податковий захист, зменшує ризики і дозволяє підтримувати фінансову гнучкість", - зазначає Хуан Пінто, фахівець Школи економіки та менеджменту Порто.

Цей ринок набирає обертів. За інформацією проекту LeaseEurope, новий лізинг-бізнес в Європі показав результати в 315 мільярдів євро в 2015 році. Зростання проти попереднього року склало більше дев'яти відсотків. В Україні ж цей ринок розвивається вже понад 15 років. Особливою популярністю користується лізинг транспорту і сільгосптехніки.

На цьому ринку України лідирує компанія ОТП Лізинг. У 2016 році вона профінансувала сільськогосподарську техніку на суму $60 млн, а легкові автомобілі - на суму $18 млн.

Яніна Пономарьова,
комерційний директор ОТП Лізинг:

“Це зручна комплексна фінансова послуга, яка дозволяє лізингоодержувачу, не застосовуючи власні фінансові ресурси, поповнювати та оновлювати свій парк техніки, при цьому не витрачати час на реєстрацію і страхування активів. Цим займається лізингова компанія", - пояснила Галина Пономарьова, комерційний директор ОТП Лізинг

Залишайтеся з нами - в наступних матеріалах проекту ми розповімо, у чому особливості різних видів лізингу, як він працює в Україні і які переваги бізнес може отримати з його допомогою.

Показати ще новини
Радіо NV
X