Як захистити інвестиції в кризу. Що потрібно знати про хеджування

unsplash
Будь-якому інвестору, початківцю або досвідченому гравцю, вкрай важливо знати, як обмежити ризики для своїх вкладень. Для цього існують спеціальні інструменти. Особливо корисні вони в період нестабільності та невизначеності на фінансових ринках, наприклад, як зараз.
Разом з інвестиційними аналітиками Фрідом Фінанс Україна Денисом Білим і Степаном Джусом розповідаємо про ці інструменти, та про те, як їх можна застосовувати на практиці.
Денис Білий
Перший і найпоширеніший варіант мінімізувати ризики інвестору — це диверсифікація, тобто стратегія вибору різних активів (акцій, облігацій, нерухомості, дорогоцінних металів і іншого). Денис Білий радить скласти інвестиційний портфель так, щоб скоротити ймовірність великих втрат і передбачити рівень очікуваних ризиків і доходів.
«Поясню на прикладі: у вас є одна акція і, припустимо, вона падає в ціні на 20%. Тоді ви отримуєте 20% збитків. Але якщо ви інвестуєте в 10 різних акцій і тільки одна з них падає, то загальна вартість портфеля фактично збільшується за умови зростання інших акцій», — розповідає експерт.
Однак можна не тільки розосередити свої гроші по різних кошиках, а й мінімізувати ризики за допомогою інструментів хеджування.
Степан Джус
Слово «хеджування», розповідає Степан Джус, походить від англійського «hedge» і в перекладі означає «обмежувати, огороджувати, гарантія, страховка». «Цей спосіб використовується, коли інвестор побоюється, що ціна купленого або проданого активу може змінитися в небажаний для нього бік», — пояснює Джус.
У США є спеціальні хедж-фонди, які допомагають інвесторам страхувати такі ризики. В Україні їх поки немає, що, за словами аналітика, пов’язано з нашим законодавством і досить малим об'ємом фондового ринку. У світі фінансів існують спеціальні інструменти хеджування — форварди, ф’ючерси, опціони і свопи. Будь-який з них дозволяє інвестору компенсувати несприятливу зміну ціни активу.
Як саме це робиться, розглянемо на прикладах окремих інструментів.
Форвард
Форвардний контракт або форвард (forward) — позабіржовий інструмент, при якому укладається угода за наперед узгодженими обсягом і ціною активу. Учасники угоди самі домовляються про термін дії контракту і забезпечувальний платіж по ньому.
Як працює хеджування форвардом?
Денис Білий: Припустимо, ви будете укладати форвард долар-гривня на суму $1 тис. за ціною 27 грн/$ терміном на місяць, очікуючи, що національну валюту чекає девальвація. Це означає, що ви сьогодні домовляєтеся купити через місяць тисячу доларів за заздалегідь обумовленим курсом. Вам пощастило — через місяць долар виріс до 28. Купивши долар по 27, його можна продати ринку за новою вартістю, отримавши таким чином прибуток.
Особливість цього інструменту полягає в тому, що вам не обов’язково прямо у день підписання контракту перераховувати всю суму угоди. Учасники домовляються про розмір гарантійного забезпечення. Зазвичай це 10%.

Ф’ючерс
Ф’ючерсний контракт, або ф’ючерс (futures) — це похідний фінансовий інструмент, який укладається на біржі. На відміну від форварда, коли учасники самі домовляються про розмір гарантійного забезпечення, біржа визначає його обсяг. За словами Білого, це може бути від 5 до 20% від суми угоди. Тобто як з форвардом, інвестор не повинен відразу платити всю суму контракту.
Степан Джус: Є ф’ючерси з поставкою і без поставки. До 2018 року в Україні існував, наприклад, ф’ючерсний контракт на індекс українських акцій: він був розрахунковий, без поставки. Ф’ючерс на поставку передбачає угоду на фізичні активи і товари. Як правило, на газ, нафту, кукурудзу, пшеницю та інше.
«Розрахунковий — це цифрове значення, яке розраховується на біржі. Біржа встановлює регламентацію, період розрахунку і експірацію (дату виконання — прим. ред.)», — говорить Джус.
Білий в свою чергу уточнює, що ф’ючерси можуть бути як короткостроковими, так і довгостроковими: місяць, квартал, півроку, рік.
Як працює хеджування ф’ючерсом?
Денис Білий: Беремо знову ж $1 тис. за 27 грн/$ з розрахунком, що через місяць курс виросте до 28 грн. Припустимо, що контракт передбачає поставку. Тоді на момент закриття угоди ви надаєте продавцю долара ту суму, що залишилась (-10% гарантійного забезпечення), а він зобов’язується віддати $1 тис.
Якщо контракт без поставки, то на момент розрахунку просто покривається різниця в цінах з прив’язкою до якогось індикативу. Колись, наприклад, на українській біржі це був курс на міжбанку в день виконання ф’ючерсного контракту.
Фактично ви, інвестувавши 2 700 на старті, отримали чистими прибуток 1 000. У процентному співвідношенні до початкової суми це приблизно 37%, тобто це високодохідна інвестиція.
Але є ризики. Якби курс був не 28 грн, як ви очікували, а, скажімо, 26 грн, то вже ви б повертали продавцеві різницю і отримали збиток. І форвард, і ф’ючерс передбачає обов’язкове виконання зобов’язань в чітко визначений термін.
Опціон
Це ще один інструмент, який допомагає інвестору обмежити ризики. Якщо ви купуєте опціон, у вас є право у продавця вимагати виконання зобов’язань. Ціна покупки — премія опціону. Її величина — те, що інвестор платить за обмеження ризику.
Фактично він отримує право викупити/продати актив після закінчення (або протягом) терміну дії контракту. Залежно від ринкових умов ви можете скористатися чи ні цим правом на свій розсуд. Розмір премії встановлює ринок.
Є опціони на продаж (put option) і опціони на покупку (call option). Опціон сall надає покупцеві право купити базовий актив за фіксованою ціною. Опціон рut дає покупцеві право продати базовий актив за фіксованою ціною.
Як працює хеджування опціоном?
Денис Білий: Умовно у нас опціон на покупку долар-гривня. Беремо знайомі нам умови: термін 1 місяць, курс, тобто ціна виконання, — 27 грн/$. Ми розраховуємо, що через місяць долар буде по 28 грн.
На момент угоди продавець зобов’язується продати долар по 27 грн, а покупець платить йому фіксований розмір премії. Премія розраховується за моделлю Блека-Шоулза, де основним фактором ціноутворення є волатильність фінансового інструменту.
У нашому прикладі премія буде складатися 1 грн за кожен долар, тобто 1 000 грн. Покупець одразу платить цю суму продавцю. Плюс у продавця також є гарантія, якщо це біржовий інструмент.
Операція буде виграшною для інвестора в тому випадку, якщо курс через місяць буде вище 28 грн. Нагадаю: він зафіксував ціну по 27, заплатив вже 1 000 грн премії, відповідно, щоб вийти в плюс, важливо отримати курс вище 28 грн/$.
Купівля опціону на продаж передбачає ту ж саму операцію, але в зворотному порядку. Ми очікуємо, що гривня зміцниться через місяць, ціна виконання та ж сама — 27 грн/$, віддаємо ту саму гривню з кожного долара в якості премії. Заробляти інвестор буде, якщо гривня зміцнюється. Причому курс повинен бути 26 і нижче, щоб він отримав прибуток.
Своп
Цей інструмент хеджування використовується, коли учасники угоди домовляються на обмін прибутком або активами. Завдяки своп-операціям хеджують зміну відсоткової ставки (відсотковий своп, валютний своп), несприятливу динаміку обмінного курсу (валютний своп), коливання цін на товар (товарний своп). В Україні використовують зазвичай валютний своп.
Як працює хеджування за допомогою свопу?
Денис Білий: У класичному свопі ви обмінюєтеся прибутковістю за певним фінансовим інструментом або на час обмінюєтесь активами на заздалегідь зафіксованих умовах.
Припустимо, у одного інвестора є валютні облігації з прибутковістю 5% річних в доларах, а у іншого — гривневі з прибутковістю 10% річних в гривнях. Нехай вартість активів в еквіваленті однакова.
Якщо власник гривневих облігацій розраховує, що гривня знеціниться на 15% в наступному році, а власник доларових навпаки впевнений, що українська валюта буде зміцнюватися, вони можуть обмінятися доходами з даних облігацій або ж самими активами. Тобто у першого певний відтинок часу полежать гривневі облігації, а у іншого — валютні.
Як під час кризи користуватись цими інструментами?
Степан Джус:
1. Перше і найголовніше — визначитися з метою інвестування і зрозуміти, яку стратегію обираєте. Довгострокову — від 1 року і більше або короткострокову (спекулятивну). Якщо мета швидше заробити, можна користуватися терміновими інструментами, наприклад ф’ючерсом або форвардом, терміни виконання яких можуть бути від 1 місяця і більше. Користуватися варто в період невизначеності, коли незрозуміло, що далі буде з цінами.
2. Зараз можна купити акції - базовий актив, але в той же час хеджувати ризики опціоном на зниження ціни або на загальні активи. Якщо вартість акцій зростає, інвестор заробляє. Якщо знижується — відбиває інвестиції на опціоні, яким застрахував свій актив.
Денис Білий:
1. Ви можете купити опціон пут на той проміжок часу, в якому не впевнені і передчасно застрахуватися. Наприклад, у вас є акція Apple, яка протягом певного часу зростає, але ви розумієте, що ось-ось буде корекція. Однак на 100% не впевнені, коли це відбудеться.
Якщо продасте зараз актив, а акція продовжить рости, втратите потенціал зростання. Тому замість того, щоб продати купуєте аукціон пут на той проміжок часу, в якому не впевнені. За нього ви заплатите певну премію: нехай це буде 0,5% від нинішньої ціни акції. Ви передчасно страхуєтеся від збитків і одразу знаєте, скільки платите за це хеджування.
2. Пам’ятайте, що з ф’ючерсом і форвардом у вас необмежений ризик, якщо ринок розвернеться на 180 градусів. Наприклад, у вас та сама акція Apple за тих самих умов. За потреби ви можете продати ф’ючерс. Але якщо ринок продовжить рости, доведеться фіксувати збитки. Причому необмежені: наскільки високо виросте ціна залежить те, скільки ви будете зобов’язані виплатити своєму контрагенту.
При короткострокових стратегіях (спекулятивних) часто використовують як раз ф’ючерси і форварди. Їхня перевага — гарантійне забезпечення, завдяки якому не обов’язково мати відразу всю суму угоди. Маючи на руках $ 100, можна отримувати прибуток як з $ 1000. Торгуючи акцією, ви отримуєте $2, а ф’ючерсом — в 10 разів більше.
Навчитись інвестувати і дізнатися про різноманітні інвестиційні можливості та інструменти можна прямо зараз завдяки навчальним програмам ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА. Компанія організовує навчальні заходи для підвищення фінансової грамотності населення. Аналітики Фрідом Фінанс охоче діляться сучасними інвестиційними можливостями, розповідають лайфхаки про фінансові інструменти та способи інвестування.
Під час карантину всі навчальні заходи проходять онлайн і доступні кожному. Вони
Перший — це «Мистецтво інвестування» — 2-годинний майстер клас, де розкриваються загальні інвестиційні питання та обговорюється поточні актуальні питання, що відбуваються в Україні та світі.
Другий — «Біржовий Університет» — 5-денний навчальний курс з можливістю отримати глибокі знання щодо трейдингу та роботи на фондовому ринку.
Програма навчальних курсів унікальна, оскільки складена провідними інвестиційними фахівцями холдингу Freedom Holding Corp. (США), до складу якого входить компанія. Брокери холдингу надають клієнтам доступ до світових фондових ринків. Акції холдингу лістинговані на біржі NASDAQ у США (тікер FRHC).