Iмiдж на мiсцi. Чому в Українi не поспiшають вiдкривати бiзнес – Перша Шпальта

23 січня 2018, 21:05

Нещодавно впливове ділове видання Financial Times визнало Україну першою серед пострадянських країн щодо поліпшення ділового клімату.

З 2010 по 2017 рік Україна піднялася більше за інші країни в рейтингу Світового банку Doing Business. Ми піднялися з 150 (з 170 країн, які оцінювалися) на 76 місце. За цей час Україна випередила такі країни як Узбекистан і Таджикистан. Але, завдяки чому конкретно ми піднялися, а де саме ми все ще пасемо задніх?

Відео дня

За словами Олексія Гончарука, голови Офісу ефективного регулювання (BRDO), найбільший прогрес на сьогодні є в компоненті будівництва. Схожі позиції країни і в компоненті відкриття бізнесу. "Можете згадати: 7 років тому відкрити бізнес, зареєструвати і зараз – це, чесно, небо та земля. Сьогодні практично все робиться в інтернеті", – каже Гончарук. Як не дивно, але й у компоненті оподаткування Україна теж суттєво просунулася вперед.

Втім, проблемними лишаються питання з недоторканністю бізнесу та із силовими органами. Фахівці кажуть – робота силових органів залишає бажати кращого. Це беззаконня, яке нерідко відбувається щодо бізнесу, це те, що знаходиться за межами цього рейтингу. Відсутність судової реформи теж має свій вплив. Бізнес зараз дуже часто не відчуває, що є справедливість.

Одна з таких історій – приклад компанії Arricano. Вона інвестувала $130 млн у будівництво ТРЦ SkyMall у Києві та втратила його внаслідок рейдерської атаки. В її організації компанія звинувачує оточення президента Петра Порошенка. Торік у грудні Вищий суд Лондона виніс рішення на користь Arricano: повернути майно. Однак в Україні його виконувати не поспішають. "Щодо верховенства права. Дивно виходить. Вигравши суд у Лондоні, компанія-іноземний інвестор не може повернути свій актив в Україні. Це неправильно", – дивується Михайло Меркулов, генеральний директор Arricano Real Estate.

Ще одне слабке місце бізнес-клімату в Україні – так звані маски-шоу. 2 січня прем'єр-міністр Володимир Гройсман переможно пообіцяв у соцмережі Facebook: силові акції в офісах буде заборонено. А вже за два дні до офісу компанії Київстар увірвалися співробітники раніше ліквідованої, але яка й досі чомусь діє, податкової міліції. "В принципі, можна було не приходити, можна було дізнатися в нас будь-яку інформацію, ми би її залюбки надали", – пояснює Олександр Когут, директор з регуляторного забезпечення Київстар. Тим більше – не треба було стрибати через турнікети. Це не покращує іміджу наших фіскальних органів.

Підприємці нерідко наводять приклади кричущих історій про корупцію, некоректне ставлення держорганів і наїздів з боку Державної фіскальної служби чи Генеральної прокуратури або ж інших органів влади. Все це наводить на невтішні висновки.

Енді Гундер, президент Американської торговельної палати України, каже, що немає гіршої картинки для будь-якого інвестора, ніж коли він бачить фотографії, сидячи у США чи в Європі, як до його офісу в Києві вдираються люди зі зброєю у масках і ламають двері: "Це найгірше, що може трапитися, це може відлякати будь-якого інвестора".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Верховенство права, захист права власності, можливість відстояти свої права в українському суді, можливість звернутися до правоохоронних органів по захист – це найслабше місце України.

За словами Томаша Фіали, президента Європейської бізнес асоціації, бізнес все ж очікує, що повноваження податкової міліції разом із СБУ, Нацполіцією і ДПУ, що стосуються їхньої взаємодії з бізнесом, будуть передані новому органу – Національному бюро фінансових розслідувань.

Втім, незважаючи на обіцянку Порошенка до кінця 2017 року ухвалити закон, який би зробив з податкової сервісний, а не каральний орган, документ так і не було внесено на розгляд Верховної Ради. Та й маски-шоу і залякування бізнесу поки що нікуди не зникли.

Також у свіжому випуску програми дивіться дискусію про те, що ж насправді відбувається на валютному ринку і якого курсу очікувати Україні.

Крім того, Перша Шпальта підготувала спеціальний репортаж з однієї з небагатьох легально працюючих київських біткоїн-ферм. А також сюжет про те, як заробляє бізнес на медичній реформі.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера і ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший в партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо НВ
X