ЩО МИ КУРИМО
Спецпроект
5 головних запитань про ринок тютюну України
Як формується ціна на пачку цигарок, чому виробники і продавці платять так багато податків і як продаються цигарки, скільки українців палять
У минулому році споживачі придбали приблизно 3,1 млрд пачок цигарок, середня вартість кожної з яких склала 28 грн. Останні десять років цигарки регулярно дорожчають: держава підвищує акцизи, які спільно з ПДВ і роздрібним податком, займають до 70% у вартості готової продукції.

Цигарки будуть дорожчати. У найближчі шість років держава планує підвищувати акцизи і вже до 2025 року вартість пачки може вирости до 100 грн. Як на це відреагують споживачі — складно прогнозувати. Поки ж виробники і продавці тютюнової продукції, як і галузь в цілому, в переліку 10 найбільших платників податків країни. У минулому році вони перерахували до бюджету астрономічну суму — 43,7 млрд грн акцизного податку, якого вистачить, щоб, наприклад, шість разів профінансувати витрати на дорожнє будівництво.
1. Скільки цигарок продається в Україні?
1. Скільки цигарок продається в Україні?
У 2018 році, за інформацією Державної служби статистики, в Україні було вироблено 84,1 млрд штук цигарок, що на 8,6% менше у порівнянні з попереднім роком. Тютюнники експортували 29,5 млрд штук, що приблизно на 16% більше у порівнянні з попередніми роками. Українські тютюнові вироби сподобалися в Грузії і Японії, які на двох викупили практично половину всього товару, відправленого на експорт. Імпорт в Україну завозиться в незначних кількостях.

Українські ж споживачі в минулому році придбали близько 3,1 млрд пачок, в кожній з яких — 20 цигарок. Середня вартість пачки — 28 грн. Український тютюн — найдешевший в країнах ЄС. Наприклад, якщо в Україні курець платить 1-3 євро за пачку, то у Франції — 6,5-7 євро, а на півночі Італії — 4-5,1 євро. Велика різниця в ціні мотивує контрабандистів діяти. Сигарети з України в країни ЄС через кордон України з Польщею, Словаччиною чи Угорщиною намагалися доставляти через тунель, на дельтапланах або дронах. Митники регулярно знаходять в автомобілях, які прямують через західний кордон, приховані пачки сигарет. Звідси й норма — ввозити автомобільним транспортом з України в країни ЄС можна не більше двох пачок. Причому, вони повинні бути розпаковані.
У червні 2019 року 8,4% від загальної кількості тютюнових виробів в Україні продавалися нелегально. Найчастіше їх можна купити на розкладках, на ринках або в кіосках
Підвищені заходи контролю поки що не дозволяють повністю зупинити нелегальні поставки тютюну. Щодня з України нелегально транспортується стільки сигарет, що вони могли б вміститися в одній-двох фурах. За даними KPMG, Україна посідає перше місце серед країн-постачальників нелегальних сигарет в країни ЄС.

Контрабандну (завозиться на територію країни нелегально) і контрафактну (підробка продукції відомих брендів) можна знайти і на українському ринку. У минулому році, за даними дослідження Kantar TNS, частка нелегальної торгівлі склала 4,4%, а бюджет недоотримав 2,6 млрд грн. У лютому 2019 року цей показник виявився ще вище — 5,6%. Найчастіше нелегальні цигарки продають вуличні торговці, на ринках і в кіосках. За прогнозами Kantar TNS, рівень нелегальної торгівлі в кінця 2019 року сягне рівня 9%, що призведе до збитків держбюджету на рівні 6 млрд грн.
ТОЧКА ЗОРУ
Юлія Ющенко
Менеджер з питань зв'язків з органами державної влади компанії JTI Україна
Ще недавно проблема нелегальної торгівлі сигаретами мало кому здавалася актуальною. В кінці 2016 року, коли за даними дослідницької компанії Kantar, її частка становила 1,1%, складності в цьому бачили тільки виробники сигарет. Але починаючи з 2017 року частка нелегального ринку стала рости, і до кінця першого півріччя 2019 склала 7,2%. Тепер це не тільки наша проблема, а й усієї країни.

Навіть невелика частка нелегального ринку — це масштабні втрати для бюджету. Частка податків у вартості кожної пачки сигарет на українському ринку (залежно від її вартості) становить від 60% до 70%. Тобто кожна нелегально вироблена або завезена пачка сигарет на ринку України — це мінус 25 грн в державному бюджеті. За підрахунками експертів Kantar це означає, що бюджет України в цьому році недоотримає 5 млрд грн. На ці гроші, наприклад, можна закупити 1 тис. сучасних міських автобусів.

Але проблема не тільки в грошах. Контрабандні сигарети — це підвищений ризик для здоров'я. Немає ніякої гарантії, що вони були зроблені з якісної сировини. А оскільки продається нелегальний товар в основному через вуличних торговців і на відкритих ринках, він безконтрольно потрапляє в руки дітей. Адже там не просять показати документи і запросто продадуть сигарети поштучно.

Що може змінити ситуацію? По-перше, більш плавне підвищення акцизів і, як наслідок, цін на сигарети. Бо чим різкіше підвищується ціна на легальні сигарети, тим привабливіше стають нелегальні. По-друге, пора повернути кримінальну відповідальність за нелегальну торгівлю. Штрафи за затримання мізерно малі в порівнянні з прибутком кримінальних угруповань, які щорічно заробляють мільярди на контрабанді. Держава і легальний бізнес зазнають збитків.

Необхідно прийняти План дій до Стратегії боротьби з нелегальною торгівлею. Тому що стратегія прийнята більше двох років тому, але без визначення чітких завдань і розподілу зон відповідальності працювати вона не може.
2. Як тютюнові компанії опинилися в топ-10 платників податків країни?
2. Як тютюнові компанії опинилися в топ-10 платників податків країни?
Компанії, що працюють в галузі, в минулому році перерахували до бюджету 43,7 млрд грн податку. Тютюнові компанії входять в топ-10 найбільших платників податків країни. Причому, окремі виробники входять навіть до п'ятірки «годувальників нації». Наприклад, в минулому році Тютюнова компанія В.А.Т.-Прилуки (British American Tocabbo) перерахувала до бюджету 16,1 млрд грн податків (у 217 році — 14,1 млрд грн), Філіп Морріс Україна — 14,8 млрд грн (13,5 млрд грн), Джей Ті Інтернешнл Україна — 9,7 млрд грн (9,5 млрд грн), а Імперіал Тобакко Продакшн Україна — 7,4 млрд грн (7,5 млрд грн). Відрахування ростуть через постійне збільшення податків.
50 млрд гривень - сумарні відрахування тютюнової галузі в бюджет країни або близько 4% ВВП України
Існує думка, що всі податки оплачує виключно споживач. Але це не зовсім так. За два тижні до поставки виробники викуповують акцизні марки у Державній фіскальної службі, тобто платять податки наперед і фактично заморожують свої кошти.
ТОЧКА ЗОРУ
Наталія Бондаренко
Директор департаменту із зовнішніх зв'язків Філіп Морріс Україна
Більше 5 років Філіп Морріс Україна входить в ТОП-5 платників податків України. Якщо говорити в цілому про індустрію, то дійсно, чотири з десяти найбільших платників податків — це тютюнові компанії.

За даними асоціації Укртютюн в 2018 році тютюнова індустрія сплатила понад 52 млрд грн податків, що дорівнює сумарному річному бюджету Мінфіну (зокрема ДФС), Мінекономрозвитку, Мін'юсту, МЗС, Мінагрополітики і Апарату Верховної Ради України. З них 43,7 млрд грн становить акцизний податок на тютюнові вироби або 37% податкових надходжень від підакцизних товарів.

Тютюнові компанії є потужним інвестором, який створює робочі місця, здійснює експорт та забезпечує надходження валютної виручки. Так, за даними асоціації Укртютюн чотири міжнародні компанії за роки незалежності України інвестували понад $1,3 млрд в економіку України, створили близько 100 тис. робочих місць безпосередньо і в суміжних сферах. У 2018 році завдяки експортним поставкам тютюнова галузь забезпечила надходження понад $400 млн валютної виручки.

Таким чином тютюнова індустрія відіграє важливу роль у наповненні державного бюджету.
3. Хто займається постачанням цигарок?
3. Хто займається постачанням цигарок?
Продажами тютюнових виробів займається торговий дім, який є у кожного виробника. Свою продукцію компанії продають через дистрибутора з національним покриттям і ключовим клієнтам —ТЕДІС, АТБ, Fozzy Group (FozzyC&C, Сільпо, Фора), Metro, Novus, Billa, Фуршет та ін.
Українська модель дистрибуції цигарок діє в ряді країн ЄС, таких як Швеція, Франція, Італія
Бізнес модель виробників зосереджена переважно на виробництві тютюнових виробів. Робота з дистрибуторами і ключовими клієнтами забезпечує виробникам покриття необхідних виробнику каналів збуту. Дистрибутор забезпечує щоденне формування замовлень, доставку продукції по маршруту до всіх ліцензійних торгових точок, забезпечує наявність необхідного запасу в торгових точках, відповідає за дебіторську заборгованість (забезпечення повернення грошових коштів) перед виробниками, бере на себе всі фінансові ризики, працюючи більш ніж з десятками тисяч роздрібних клієнтів. Подібні моделі дистрибуції діють не тільки в Україні, але і в інших країнах ЄС, таких як Швеція, Франція і Італія.
4. З чого складається кінцева ціна на пачку цигарок?
4. З чого складається кінцева ціна на пачку цигарок?
Ціни на цигарки в Україні залежать від акцизу, ПДВ і роздрібного податку. Сумарно вони займають приблизно 70% у вартості кожної пачки. Тому ціни на тютюн так сильно залежать від державного регулювання. Акциз регулярно підвищується з 2008 року і за останні десять років пачка цигарок подорожчала приблизно в 10 разів. Але і це не межа. Також, виробники цигарок за законом встановлюють максимальну роздрібну ціну, яка наноситься на кожну пачку і вище якої ніхто не має права продавати в роздробі.
70% від вартості пачки сигарет займають податки — акцизний податок, ПДВ і роздрібний податок
До 2025 року Україна планує збільшити акциз до 90 євро за 1 тис. цигарок, що є мінімальним значенням в країнах ЄС. Щоб вийти на цей показник, щорічно акциз необхідно підвищувати на 20%. Це призводить до зростання цін на 5-7 грн на пачці. Якщо Україна виконає цю вимогу, то вже через шість років за цигарки українцям доведеться платити величезну за нинішніми мірками суму — 100 грн за пачку. Чим сильніший тиск на легальних гравців, тим більше в Україні буде контрабандної та контрафактної продукції. Це може вплинути і на падіння інвестиційної привабливості країни. Перша ластівка вже є — компанія BritishAmerican Tobacco, яка проводить переформатування свого бізнесу.
Виробник самостійно визначає максимальну роздрібну ціну на пачку цигарок
«ВАТ переформатовує юніти. Якщо раніше Україна була центром регіону, що включає 12 країн, то з нового року український офіс буде включений в інший регіон з центром прийняття рішень в Румунії. Як заявили в київському офісі ВАТ, такі зміни не призведуть до суттєвого перегляду штату компанії в Україні. Рішення про перенесення центру прийняття рішень з України в Румунію обумовлено, серед іншого, непрогнозованою фіскальною та регуляторною політикою уряду України», — повідомили в прес-службі BAT.
5. Скільки українців курять ?
5. Скільки українців курять?
Кожен другий чоловік і кожна десята жінка в Україні курять. На початку цього року фахівці Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) опитали споживачів і з'ясували, що регулярно курять 42,2% чоловіків і 9,4% жінок. Іншими словами, на перекур щодня виходить приблизно 24,2% українців старше 18 років.

Армія курців поступово збільшується. Наприклад, за даними аналогічного опитування, яке проводилося в 2017 році, цигарки регулярно придбавало 23,7% українців. Серед них було 41,2% чоловіків і 9,3% — жінок, свідчить опитування КМІС.
Українці викурили в 2018 році більше 3 мільярдів пачок цигарок
Найактивніші споживачі — молоді люди у віці від 18 до 30 років. Серед них регулярно курять 27,6% осіб, тоді як ще два роки тому — 26,7%.

Купувати цигарки споживачі стали частіше. Середньостатистичний чоловік викурює 16,7 сигарет на день (в 2017 р. — 16,1), а жінка — 12,1 (в 2017 р. — 11,7).