Нацбанк покращив прогноз зростання ВВП України
Національний банк покращив прогноз темпів економічного зростання на 2019 (з 2,5% до 3%) та 2020 (з 2,9% до 3,2%) роки, повідомляється в прес-релізі на його сайті.
Це пов’язано зі стійкішим внутрішнім попитом, кращими умовами торгівлі та очікуваним збільшенням врожаю зернових.
«Основним драйвером економічного зростання в наступні роки залишатиметься внутрішній попит. Приріст приватного споживання сповільниться, однак буде значним під впливом збільшення реальних доходів домогосподарств — заробітних плат, пенсійних виплат, а також грошових переказів із-за кордону. Також вагому підтримку економіці надаватимуть інвестиції в основний капітал, що продовжать зростати високими темпами. Стримуючими факторами для економічного зростання будуть слабка економічна активність у світі, а також скорочення з 2020 року обсягів транзиту природнього газу до Європи внаслідок будівництва обхідних газопроводів», — повідомили в НБУ.
Регулятор прогнозує, що у 2019 році дефіцит поточного рахунку звузиться до 2,6% ВВП завдяки високому врожаю зернових, зниженню цін на енергоносії, а також скороченню обсягів репатріації дивідендів. У 2020−2021 роках дефіцит поточного рахунку дещо розшириться унаслідок зменшення обсягів транзиту газу, погіршення умов торгівлі та збільшення споживчого та інвестиційного імпорту.

Основним припущенням макроекономічного прогнозу залишається подальша співпраця з Міжнародним валютним фондом. Це дозволить Україні отримувати інше офіційне фінансування, покращувати умови доступу до міжнародних ринків капіталу, а також підтримувати інтерес інвесторів до українських активів, відзначили в НБУ. Відповідні боргові залучення дадуть змогу уряду профінансувати значні виплати за зовнішнім державним боргом. Також це дозволить приватному сектору залучати іноземні інвестиції.
У результаті обсяг міжнародних резервів зросте до 23 млрд дол. США у 2021 році.
Головним внутрішнім ризиком для окресленого сценарію є подальше посилення загроз для макрофінансової стабільності, йдеться в прес-релізі.
«Затримка у проведенні ключових реформ або кроки з нівелювання попередніх досягнень, зокрема через судові та законодавчі рішення, можуть суттєво посилити вразливість економіки України та стати на заваді продовженню співпраці з МВФ. Це може погіршити курсові й інфляційні очікування та ускладнити доступ до міжнародних ринків капіталу в умовах високого боргового навантаження в наступні роки», — додали в НБУ.
Також актуальними залишаються ризики припинення транзиту газу з Росії територією України з початку 2020 року, посилення торговельних війн та наростання геополітичних конфліктів, ескалація військового конфлікту та нові торговельні обмеження з боку Росії.
Нагадаємо, в 2018 році зростання ВВП України становило 3,3%. В МВФ прогнозують, що в 2019 році зростання становитиме 2,7%, в 2020-му — 3%.