Змінили тренди. Українські шахраї стали красти з банківських карт втричі менше

30 січня 2019, 18:09

В Україні у 2018 році шахраї вкрали з банківських карт 245 млн грн, що втричі менше, ніж роком до того.

Про це повідомляє Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем ЄМА. Подробиці – у сюжеті Радіо НВ.

Найбільш розповсюдженим видом шахрайства останнім часом став так званий соціальний інженіринг, коли злочинці виманюють у власників карток їхні персональні дані. Найчастіше зловмисники представляються співробітниками банку і просять назвати СVV код на зворотній стороні картки або інші персональні дані.

Відео дня

Популярний метод – створення фіктивних сайтів

У середньому під час подібних операцій зловмисники викрадають за рахунку жертви 2,5 тис. грн. Про це розповіла заступник директора Асоціації ЄМА Олеся Данильченко.

Вона додала, що також з'явилась більш складна схема: спочатку у власників рахунку дізнаються персональні дані, а потім на основі цієї інформації перевипускають їхні SIM-карти. Ще один популярний метод – створення фіктивних сайтів, схожих на ресурси з оплати мобільного рахунку або переказу коштів. 

"Сервіс спеціально створюється злоумисниками для того, щоб користувачі самостійно ввели дані своє платіжної картки, номер картки, 16 символів, чотиризначний код закінчення дії, тризначний код безпеки", – повідомила Данильченко.

Шахраї змінили тренди

У Національному банку також зазначають, що 2018 року кількість незаконних операцій з банківськими картами зменшилася. Якщо за перше півріччя 2017 року зафіксували 40 тис. сумнівних операцій, то у січні-липні минулого року їх було всього 30 тис.

Серед шахраїв змінилися інструменти інженерії. Тепер втираються у довіру

Загалом за перше півріччя 2018 року банки отримали збитки на 83 млн грн. Однак збитки від шахрайств складають усього 66 грн на 1 млн грн загальних операцій, зазначив представник Департаменту платіжних систем Національного банку Владислав Дикий.

Тобто дії зловмисників не мали значного впливу на ринок платіжних карток. Дикий підкреслив, що останнім часом злочинці змінили тактику, адже раніше вони переважно створювали дублікати карток. 

"Є чіткі тренди щодо зміни фактору шахрайських корпорацій, тобто якщо раніше шахрайство відбувалося шляхом компроментації даних платіжної картки, створення її дублікату, використання у сервісній мережі або у банкоматі, зараз серед шахраїв змінилися саме інструменти інженерії, коли вони втираються у довіру до держателя платіжної картки, отримують її реквізити та інші дані, які необхідні для здійснення операцій", – зазначив Дикий.

Крім того серед популярних трендів шахрайства у Нацбанку назвали фізичний злам та пограбування банкоматів.

Безконтактні картки більш безпечні

В Ощадбанку радять не повідомляти нікому секретний код, який під час здійснення операцій надсилають у СМС. Як зазначив заступник директора департаменту електронної комерції і платіжних засобів Ощадбанку Олександр Сотник, навіть якщо шахраї знають ваші персональні дані, номер картки та СVV код, зображений на її зворотній стороні, без секретного коду вони не зможуть вкрасти гроші.

Безконтактні картки більш безпечні, ніж їхні аналоги з магнітною стрічкою

Сотник також порадив підключитися до онлайн систем оплати накшталт Google Pay або Apple Pay, адже вони мають високий рівень безпеки. Крім того співробітник Ощадбанку зазначив, що картки з чіпом або безконтактні більш безпечні, ніж їхні аналоги з магнітною стрічкою. Адже зловмисники можуть використовувати пристрої, які копіюють дані магнітної смуги. 

"Дуже велике прохання до всіх клієнтів не обговорювати свої фінанси з незнайомими, підозрілими особами, не викладати свої дані, карткові і так далі, на незнайомих, незрозумілих вам сайтах. Ми рекомендуємо не пошкодувати невеликі абсолютно гроші, в районі 100-200 гривень, і замість пластика з магнітною смугою придбати карту з чіп-модулем або безконтактну картку, і розплачуватися ними", – наголосив Сотник.

Варто використовувати окремий номер для бізнесу

У Приватбанку підприємцям надали рекомендації з безпеки. Зокрема, їм радять не повідомляти клієнтам номер мобільного, пов’язаний з банківським рахунком та інтернет-банкінгом. Натомість, варто використовувати окремий номер для бізнесу та перейти на контрактне обслуговування мобільного оператора. 

Під час продажу в інтернеті можна повідомляти покупцям 16-значний номер карти. Проте не треба казати PIN та СVV код, а також строк дії карти.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X