Зеленський як Трамп. Чого чекають від виборів в Україні іноземні інвестори

14 лютого 2019, 11:40

Іноземні інвестори не поспішають вкладати кошти в Україну до виборів, оскільки пам'ятають про існування Володимира Зеленського та Юлії Тимошенко, з'ясував журнал Новое Время.

12 лютого в Києві пройшла щорічна інвестиційна конференція компанії Dragon Capital [володіє компанією Медіа-ДК, яка видає НВ]. 

На зібрання міжнародних інвесторів, які розпоряджаються в сумі $3 трлн, окрім самих фінансистів та українських експертів були запрошені всі ключові кандидати в президенти. Однак ані Володимир Зеленський, який йде першим у соцопитуваннях, ані Юлія Тимошенко, що відстає від нього, тут так і не з'явилися.

Відео дня

Хоча їхній дух незримо був присутній у конференц-залі столичного готелю Hyatt.

"Я дуже боюся популізму у вашій країні", - заявив НВ у кулуарах Майкл Почна, фахівець з кредитних ризиків з консалтингу Argentem Creek Partners.

А зі сцени український учасник конференції, політолог Володимир Фесенко розповідав західним інвесторам про те, що шоумен Зеленський у поки ще неопублікованому, але достовірному соціологічному рейтингу вже в півтора рази відірвався від переслідувачів.

Як Трамп став несподіванкою для американської політики, так Зеленський може стати несподіванкою для політики української

"Зеленський нагадує мені Дональда Трампа", - зізнався вражений цими даними Карл Стурен, гендиректор українського офісу шведської енергетичної компанії Vindkraft. Мовляв, як Трамп став несподіванкою для американської політики, так Зеленський може стати несподіванкою для політики української.

І відразу кілька співрозмовників НВ, які працюють з іноземними інвестиціями, зізналися: інвестори відкладають старт проектів в Україні як мінімум до того моменту, коли країна вибере собі президента.

Кандидатський мінімум

За відсутності Зеленського і Тимошенко найпопулярнішим у всіх сенсах українським політиком-кандидатом з числа присутніх в Hyatt став Петро Порошенко.

Але його промова не заспокоїла присутніх, тому що чинний голова держави лякав слухачів примарами популізму.

За себе ж глава держави сказав, що потрібно підтримувати аграрну галузь та IT-сектор, і пообіцяв провести широкополосний інтернет усюди, де є електрика.

Торкнувся президент і земельної реформи, назвавши її більш масштабною проблемою для економіки, аніж корупція.

Ще один рейтинговий кандидат Анатолій Гриценко, який виступав після президента, заговорив про необхідність змін. І в зв'язку з цим докладно розповів інвестбанкірам про корупційні діяння тих, хто зараз перебуває при владі.

Анатолій Гриценко виступив серед інших запрошених кандидатів у президенти (Фото: Наталя Кравчук / НВ)
Анатолій Гриценко виступив серед інших запрошених кандидатів у президенти / Фото: Наталя Кравчук / НВ

Потім кандидат поділився своїми планами: виявилося, що він хотів би якомога швидше завершити співпрацю України з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Мовляв, потрібно довести до кінця нинішню програму, а в подальшому спробувати обходитися без допомоги фонду.

Щоб досягти цієї мети, Гриценко готовий провести легалізацію капіталу, сформувавши масштабний внутрішній фінансовий ресурс.

Неоднозначну картину майбутнього країни сформував перед інвесторами народний депутат Олексій Рябчин, представник парламентської фракції Батьківщини, який "заміщав" на конференції Тимошенко. 

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Слухачі поцікавилися в першу чергу тим, якою буде політика у Тимошенко-президента в сфері державних фінансів. Адже на нещодавній зустрічі з членами Європейської бізнес-асоціації Леді Ю заявила, що спробує полегшити боргову ношу України. На підставі цього меседжу в інвесторів з'явився острах повторної реструктуризації держборгу, як це було в 2015 році.

"Звичайно, нам би хотілося, щоб майбутній президент і прем'єр-міністр проводили нормальну економічну політику і здорові реформи", - сказав НВ за підсумками виступів кандидатів аналітик одного з великих американських інвестбанків.

Вибори, і про це теж говорили на конференції, вже чинять тиск на економіку. Індекс ділових очікувань в IV кварталі минулого року в порівнянні з початком року впав, за даними Райффайзен Банку Аваль, на 14%. А індекс економічних настроїв всього за один квартал активної передвиборчої кампанії скоротився більш ніж удвічі.

Можливості майбутнього

Деяких інвесторів, які прибули на конференцію, більше цікавив реальний бізнес.

Так, Стурен з Vindkraft вже кілька років працює на українському ринку вітряної енергетики і розглядає можливість розширення: в Херсонській області Vindkraft розвиває Новотроїцької вітряну електростанцію, закуповуючи для неї датські турбіни.

"Нинішнього економічного зростання замало", - підсумував один з американських інвестбанкірів

Стурен активно стежить і за аграрним сектором. На його думку, у цій сфері треба відразу ставати великим гравцем, щоб конкурувати з існуючими холдингами. "В Україні треба мати хоча б 500 га, щоб заробляти хороші гроші", - підкреслив у бесіді з НВ бізнесмен. А нарощування земельного банку, за його словами, впирається у відсутність ринку сільськогосподарської землі.

Зі Стуреном згоден Почна з Argentem Creek Partners. Він уже давно оцінює ризики інвестицій в українську аграрну галузь і знаходить їх прийнятними. "Недарма Україну називають житницею Європи", - сказав аналітик.

Крім аграрного сектора, іноземних фінансистів цікавила нерухомість і виробничі потужності.

Так, представник великого американського інвестбанку приїхав до України оцінити потенціал машинобудування і харчової переробки. Він також ознайомився з показниками прибутковості українських інфраструктурних проектів.

А Джеремі Кордеро, ще один американський бізнесмен, вже інвестує в український ринок комерційної нерухомості. Причому робить це тому, що в країні зростає IT-ринок. "У IT-сектора зараз дуже великий попит на якісну нерухомість", - пояснює він.

За даними Dragon Capital, 40% попиту на нові офісні приміщення сьогодні формує саме технологічний сектор. У результаті рівень вакантності в українських офісних центрах впав до 5%. В останній раз подібний позитивний показник аналітики спостерігали ще в 2008 році.

Але, незважаючи на поліпшення окремих індикаторів, інвестори проявляли невдоволення поточним рівнем розвитку національної економіки.

"Нинішнього економічного зростання замало", - підсумував роздуми над перспективами бізнесу в країні один з американських інвестбанкірів, який побажав залишитися неназваним.

І з посмішкою додав: "А вибори - вони завжди невчасно".

Читайте повну версію цього матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №5 від 14 лютого 2019 року

Показати ще новини
Радіо НВ
X