«Фіскальне чудовисько». Чому ресурсний законопроєкт загрожує бізнесу і громадянам, але Рада все одно збирається його прийняти
Спроби поліпшити ресурсний законопроєкт № 5600 до другого читання ні до чого не привели. Він як і раніше несе загрози і для бізнесу, і для громадян.
Про це в колонці для НВ Бізнес пише В’ячеслав Черкашин, аналітик Інституту соціально-економічної трансформації.
Експерт зазначає, що законодавці до розгляду законопроєкту у другому читанні прибрали найбільш токсичні норми — але лише для того, щоб «заспокоїти громадськість».
«В цілому потуги щодо поліпшення „напалму-5600“ ні до чого не привели. Фіскальне чудовисько, нехай трохи відмите і надушене духами, виглядає як і раніше огидно, а його загроза для бізнесу і громадян анітрохи не зменшена», — стверджує Черкашин.
На думку експерта, норми законопроєкту підсилюють попередні повноваження контролюючих органів, а також наділяють їх новими правами (завдяки урізанню прав платників податків), так, наприклад, податківці зможуть:
— проводити позапланові перевірки за фактом декларування хоча б однієї копійки відшкодування ПДВ з бюджету або податкового кредиту в рахунок майбутніх платежів (сьогодні працює обмежувач в 100 тисяч грн);
— необмежено «бомбити» запитами на отримання інформації за фактом підозри в порушенні законодавства;
— без рішення суду вилучати готівку і кошти з банківських рахунків платників у разі 90-денного податкового боргу за узгодженими в деклараціях зобов’язання.
Крім того, пише експерт, законопроєкт пропонує обмежити тимчасове право платника податку на податковий кредит — тепер скористатися сплаченою податковою накладною від постачальника можна лише протягом 12 місяців (зараз — 3 роки).
«Мало того, що норма призведе до подвійної сплати податку — спочатку постачальнику, потім у бюджет через відсутність податкового кредиту, так ще і порушується баланс інтересів бізнесу та держави (у платника право працює рік, а у податківців як і раніше три)», — пише Черкашин.
Як повідомлялося, «ресурсний законопроєкт» Податковий комітет пропонує розглядати за спеціальною процедурою на наступному пленарному тижні 19−22 жовтня.
Повну версію колонки Тупик другого читання законопроєкту 5600 можна прочитати тут.