Закон та вибори. З чим пов'язане зміцнення гривні

6 лютого 2019, 16:57

В Україні міжбанк відкрився курсом у 26 гривень 97 копійок за долар. Це мінімальний курс долара з початку 2019 року.

Національний банк встановив його на середу, 6 лютого, на рівні 27 гривень 21 копійка за долар.

На початку лютого 2019 року гривня міцніша, ніж рік тому. Станом на перше лютого долар коштував приблизно на одну гривню дешевше, ніж у 2018 році.

Відео дня

Що не заборонено – можна

У четвер, 7 лютого, вступить в силу закон про валюту і валютні операції. Про це повідомив заступник голови НБУ Олег Чурій.

Щодо операцій фізичних осіб НБУ анонсує дуже багато послаблень

За його словами, нове законодавство розроблене на зобов’язаннях у відповідності до асоціації України з європейським союзом. Новий принцип закону – все, що не заборонено, – можна. Національний банк матиме повноваження знімати обмеження.

А щодо введення обмежень повноваження НБУ звужуються. Новий закон дозволятиме фізичним особам купувати валюту онлайн, розповів Чурій.

"Українські компанії зможуть відкривати рахунки за кордоном. Ми повністю відміняємо також реєстрацію кредитів від нерезидентів. Щодо операцій фізичних осіб ми також анонсуємо дуже багато послаблень. Перш за все, це можливіть онлайн-купівлі валюти, тобто валюту можна буде купити через картки або через онлайн-банкінг та інші теми, які пропонуються банками. Також для фізичних осіб дозволено перерахування коштів за кордон в розмірі 150 тисяч гривень", – повідомив Чурій.

Сезонність курсових коливань зникає

Сезонність курсових коливань, як явище в Україні, поступово зникає, відзначили у Національному банку. Зміцнення гривні там пояснили стабільними надходженнями експортної виручки і інвестиціями нерезидентів в облігації внутрішньої державної позики.

Детальніше про те, як Нацбанк та експерти ринку оцінюють ситуацію з гривнею – у сюжеті Радіо НВ.

Значну частину пропозицій і валюти на українському ринку надає аграрний експорт

У Національному банку констатують, що населення і бізнес зникли до гнучкого курсоутворення і не панікують через помірні коливання національної валюти. Український фінансовий ринок подорослішав, хоча звикнути до гнучкого курсоутворення було непросто після 20 років фіксованої гривні, відзначив інтерв’ю LIGA.net заступник департаменту монетарної політики Володимир Лепушинський.

Якщо сезонність зовсім зникне, це ускладнить можливості для спекулянтів, адже вони заробляють на штучному підвищенні котирувань. Значну частину пропозицій і валюти на українському ринку надає аграрний експорт, якому об’єктивно притаманна сезонність.

Виборча кампанія, яка стартувала у кінці 2018 року не позначилася негативно на інвестиціях в облігації внутрішньої державної позики. З початку 2019 року нерезиденти купили українських облігацій на більш ніж 6 млрд гривень.

Аграрний експорт – найбільше джерело валюти

Експортний потенціал аграрного сектору збільшився і забезпечує постійне надходження валютної виручки на міжбанк, пояснив у коментарі Радіо НВ головний редактор Інформаційного Агентства Фінансовий клуб Вячеслав Садовничий.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
У аграріїв з'явилося більше можливостей продавати свою продукцію за кордон

На його думку, доход від аграрного експорту більший, ніж від інвестицій в українські державні цінні папери. Хоча для того, щоб купити державні цінні папери, інвестори завозять в Україну валюту і продають її, а вже за гривню купують облігації.

Але аграрний експорт залишається найбільшим джерелом валюти для українського фінансового ринку.  За словами Садовничого у аграріїв з'явилося більше можливостей продавати свою продукцію за кордон протягом усього року.

"Там ще років п’ять тому в нас був такий сезонний фактор, що аграрії намагалися продати свою продукцію якнайшвидше після того, як вони збирали урожай. Але потім на півдні України було побудовано багато елеваторів, які дозволяють довгий період часу зберігати те саме наше зерно. Тому можна навіть і в січні, і в лютому, і в березні, і в квітні, продовжувати експортовати зерно, яке ми просто декілька місяців зберігаємо, чекаючи поки на світовому ринку збільшиться ціна на продукцію", – зауважив Садовничий.

Пов’язано з виборами

Зміцнення гривні пов’язано з президентськими виборами, вважає економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ. У коментарі Радіо НВ він зазначив, що Національний банк здійснює жорсткі монетарні заходи, щоб створити дефіцит гривні і таким чином зміцнити її.

Кожний поштовх до девальвації сприймається як черговий обвал

Він також нагадав, що останні три роки на початку року національна валюта дещо знецінювалася і укріплювалася влітку. Але напередодні виборів аргумент – зачекайте до літа, поки гривня стабілізується – не дієвий. Адже кожний поштовх до девальвації сприймається як черговий обвал.

За словами фінансового аналітика, регулятор випускає депозитні сертифікати, міністерство фінансів випускає облігації.

"У деякі січневі дні обсяг залучення міністерства фінансів на внутрішньому ринку капіталу становив до 18 мільярдів гривень на день. А такі досить великі суми збирають на внутрішньому фінансовому ринку за рахунок мегависоких процентних ставок. Тобто якщо інфляція за підсумками минулого року склала приблизно 10%, то облікова ставка зараз становить 18%, а прибутковість по державних облігаціях досягає 20%. Тобто ми бачимо, що зараз і облікова ставка, і ставки за державними борговими зобов'язаннями приблизно в два рази перевищують рівень інфляції", – зазначив Кущ.

Показати ще новини
Радіо NV
X