alt
6 карток

Як українцю купити акції Google, Amazon, Apple або Facebook. Покрокова інструкція

4 березня 2019, 07:50

1

Чи дозволяє закон про валютні операції громадянам України купувати акції зарубіжних компаній на закордонних біржах?

Так. Інвестувати в іноземний фондовий ринок з України з сьомого лютого стало простіше. Тепер немає необхідності оформляти валютні ліцензії для виведення коштів за кордон. За рік фізособа може вивести з України до 50 тис. євро, юрособа – до 2 млн євро.

Як повідомили НВ Бізнес в ПриватБанку, де з 7 лютого було оформлено 188 валютних електронних лімітів на виведення грошей (всього за цей же період на ринку було оформлено 285 лімітів), 43% коштів були вкладені «в цінні папери провідних компаній світу». Зокрема, за словами керівника напряму грошових переказів ПриватБанку Марії Страшко, на США, припадає 27% виведених за цей період грошей. І не дарма. Наприклад, якби ви інвестували $10 тис. на початку 2017 року акції Amazon або Facebook, і продали їх в кінці 2018 року, то ваш прибуток склав би, відповідно, $10 тис. і $6,5 тис. - 100% або 65% річних.

Тепер покроково розберемося в тому, як купити акції американських компаній, не виїжджаючи з України.

2

Як оформити електронний ліміт на виведення грошей?

Електронний ліміт (е-ліміт) потрібен, щоб перевести гроші з українського банку в іноземний. Як уточнює керівник напряму private banking АТ ОТП Банк Вікторія Мислива, зазвичай е-ліміт потрібен для поповнення особистого рахунку в закордонному банку, інвестування (договір з брокером, покупка цінних паперів, нерухомості) в іноземні ринки або страхування життя.

Щоб оформити ліміт вам потрібно прийти в банк і:

- Написати заяву, в якій вказати мету переказу;

- Надати документи, що підтверджують джерело походження грошей (одне з);

• Податкова декларація фізособи з відміткою ДПІ;

• Електронна декларація (необхідне посилання на сайт);

• Відомість з ДПІ з печаткою і підписом;

• Податкова декларація ФОП з печаткою і підписом ДПІ;

Також підтвердженням вашого джерела доходу може бути заробітна плата та інші виплати, винагороди, отримані в зв'язку з трудовими відносинами; доходи від господарської або незалежної професійної діяльності (виплати за авторськими договорами тощо); гроші від операцій з продажу об'єктів рухомого або нерухомого майна, інвестиційний дохід, успадковані кошти.

Вам потрібно буде заплатити комісію за переказ, яка сьогодні в середньому по банківському ринку, перебуває в межах від 0,5% до 1% від суми переказу.

ВАЖЛИВО: не дивлячись на скасування валютної ліцензії валютний контроль і фінансовий моніторинг ніхто не відміняв, тому банки будуть скрупульозні в питанні походження коштів – тепер це їх відповідальність. «У межах функцій валютного контролю, а також для дотримання фінансового моніторингу банк повинен буде перевірити всі документи і саму угоду (зокрема й іноземного контрагента або об'єкт інвестування) для того, щоб переконатися в легальності та прозорості такої операції», - попереджає старший юрист юридичної компанії «Астерс» Катерина Олійник.

За словами керівника управління фінансового моніторингу Піреус Банку Світлани Мельник санкції для банку можуть бути суворими - аж до позбавлення ліцензії.

«Санкції за порушення вимог законодавства з питань фінансового моніторингу - грошові штрафи від 400 тис. Грн. за кожен вид порушення до 1% від зареєстрованого статутного капіталу », - уточнює скарбник Forward Bank Наталя Шишацька.

3

Як перевести гроші на рахунок закордонного брокера?

Якщо ви новачок-інвестор, то найкраще скористатися консультаціями посередника, так як на фондовому ринку можна як заробити, так і втратити інвестиції. Наприклад, за підсумками 2018 року акції відомого автовиробника General Electric знецінилися на 57%, а цінні папери технологічного гіганта IBM втратили 26%. В Україні такі консультаційні послуги надають інвестиційні компанії, у яких повинна бути ліцензія Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, що дозволяє офіційно торгувати в Україні.

Гроші брокеру потрібно переказати з вашого рахунку в іноземному банку. Мінімальна сума для відкриття брокерського рахунку за кордоном $10 тис. Як пояснив НВ Бізнес співзасновник фінтех-стартапу HUGs Ерік Найман можна відразу переказати гроші зі свого валютного рахунку в українському банку на рахунок іноземного брокера. Відкривши брокерський рахунок ще потрібно укласти договір на кастодіальні (зберігання цінних паперів) послуги.

Після цього, брокер, отримуючи від вас доручення, буде проводити операції з купівлі/продажу цінних паперів на фондовому ринку США або ж ви можете довіритися керуючому капіталом, який від вашого імені буде торгувати акціями.

4

Як почати інвестувати в цінні папери іноземних компаній?

Відкривши брокерський рахунок і переказавши на нього кошти, ви можете почати інвестувати, ставши акціонером одного або декількох технологічних гігантів, таких як Apple, Facebook, Google, Netflix та ін.

Потрібно враховувати, що посередник в Україні не може безпосередньо торгувати на фондовій біржі в США, тому використовує для цього локального брокера-партнера. «Ви можете відкрити рахунок безпосередньо у американського брокера, наприклад, в Interactive Brokers. І тоді торгуєте без українських посередників, - уточнює Ерік Найман. В такому випадку в США передбачено відшкодування до $ 100 тис, в разі банкрутства брокера.

Комісія закордонного брокера при мінімальній сумі інвестицій в $10 тис. варіюється в межах $10 і $20 за окрему операцію. Якщо ваші інвестиції будуть набагато більших обсягів, то комісія буде меншою, не менше одного цента за акцію. Також необхідно буде оплачувати близько $10 за обслуговування рахунку.

Якщо ви працюєте через українського посередника, то йому також потрібно буде платити брокерську комісію, яка в середньому по ринку становить 0,1– 0,5% від обсягу угоди. «У деяких є планка комісії знизу, наприклад, 300 грн, – розповів Олексій Сухоруков, директор з розвитку Української біржі. Також є комісія 0,01% біржі, де купуються цінні папери. Посередники, які виконують функції керуючих, зазвичай беруть комісію від обсягу отриманого прибутку. «HUGs бере за обслуговування 12% від прибутку. Але ми не посередник, а роботизований радник. Ми допомагаємо людині відкрити свій особистий рахунок в зарубіжному брокері, підказуємо як це зробити. Далі пояснюємо як переказати на нього гроші. Потім людина вибирає одну або кілька з наших стратегій. І підключаємо її до нашого рахунку в іноземному брокері інвестиційного радника», - пояснює Ерік Найман.

5

Як завести прибуток в Україну?

Фіксуючи прибуток, ви продаєте акції компанії, і різниця між ціною покупки і продажу є вашим доходом. Далі ці гроші потрібно перевести з іноземної рахунку на український, щоб почати їх витрачати.

При виведенні коштів c брокерського іноземного рахунку плата може скласти від $10 залежно від суми коштів. При цьому, як зазначив Ерік Найман, наприклад, у Interactive Brokers один раз на місяць можна безкоштовно переказувати гроші на будь-який банківський рахунок. «І потім це вже розцінки банку – зняття валюти зі свого рахунку», - сказав він.

Коли ви заводите прибуток в Україну, український банк також може вимагати документи, щоб з'ясувати джерело походження коштів. «Конкретного переліку документів не існує, кожна операція розглядається індивідуально на підставі ризик-орієнтованого підходу», - додали в прес-службі ПУМБ.

За словами директора департаменту комплаєнсу Банку Південний Володимира Гавлицького в більшості випадків документи не потрібні. «Джерела походження коштів можуть вимагатися банками при переказі на значну суму, при виявленні приналежності особи до публічних або пов'язаності особи з публічними особами, при виявленні банками суперечливої, спірної або негативної інформації у відкритих публічних джерелах, при підозрі на зловживання послугами банку, дробленні, підозрі на операції, які не несуть в собі економічного сенсу», - уточнив він.

6

Скільки можна заробити і які податки доведеться заплатити?

Отже, ваші комісійні витрати при інвестуванні складуть близько $30, плюс потрібно буде заплатити за консалтингові послуги українському посереднику.

Експерти радять відразу визначитися з тим, яку операцію ви хочете здійснити, тому що ліміт у 50 тис євро дуже малий для того, щоб ефективно здійснювати міжнародні інвестиції. Одночасно купити нерухомість і інвестувати в акції для фізособи малоймовірно. «Вичерпавши суму ліміту, зробити нову інвестицію в перебігу того ж календарного року вже буде не можна, - зазначила Катерина Олійнік з «Астерс». - Валютна реформа, як вона пояснюється представниками НБУ і розуміється в колах експертів, покликана, насамперед, сприяти розвитку економіки і поліпшенню інвестиційного клімату країни, але не вільному відтоку коштів з України».

Ерік Найман зазначив, що податкові питання інвестор вирішує самостійно. Це означає, що прибуток від торгівлі акціями за кордоном доведеться вказати в річній податковій декларації та сплатити з неї 18% прибуткового податку і 1,5% військового збору.

Повернімося до нашого прикладу з першої картки. Якби ви інвестували $10000 на початку 2017 року акції Amazon і продали їх в кінці 2018 року, то ваш прибуток склав би $10000. З них $ 1200 довелося б віддати інвесткомпанії-посреднику, комісійні брокеру – близько $30, плюс комісії банків при знятті готівки та в кінці $1950 – податки. Чистий дохід – $7000.

Автор: Петро Шевченко

Радіо NV