Привіт із Лондона. Мені хотілося потролити Зеленського — інтерв'ю з Валерією Гонтаревою

24 жовтня 2020, 11:44
NV Преміум

Валерія Гонтарева в інтерв'ю журналу НВ критично висловлюється про те, що відбувається в Україні, несподівано високо оцінює роботу нинішнього НБУ і розповідає про своє життя в Лондоні.

В алерія Гонтарева, в недалекому минулому — найяскравіша голова Національного банку України, долучається до розмови з НВ із Великої Британії. За її вікном сіре лондонське небо, але сама Гонтарева всміхається. Вона розповідає, що за два роки, проведені в Лондоні, рідко розмовляє російською й українською мовами. Саме цього їй тепер бракує, як і можливості щиро-відверто поговорити.

Відео дня

Незважаючи на дворічну відсутність, Гонтареву добре пам’ятають в Україні: тут вона провела одну з найефективніших у світі реформ національної банківської системи, а потім вона зазнавала системних переслідувань недоброзичливців, серед яких — ексвласник Приватбанку олігарх Ігор Коломойський. Зокрема зусиллями Гонтаревої його банк — найбільший серед приватних фінансових установ України — був визнаний неплатоспроможним і націоналізований.

За професійну роботу Гонтаревій довелося заплатити чималу ціну — постійний моральний тиск, погрози і реальні акти агресії: торік восени невідомі спалили її будинок під Києвом, а також автомобіль дружини сина, її повної тезки Валерії Гонтаревої. На цьому нещастя осені-2019 не закінчилися: ексголову НБУ на пішохідній доріжці в Лондоні збив автомобіль. Після цього вона довго лікувалася в одній із лондонських клінік.

Сьогодні Гонтарева — резидентка Великої Британії, вона працює в Інституті міжнародних відносин у Лондонській школі економіки, консультує центробанки різних країн із питань монетарної політики, займається розвитком свого медичного стартапу і готується до відкриття Центру реформ. Вона має щасливий вигляд і охоче ділиться планами на майбутнє, втім, усмішка щезає з обличчя, коли мова заходить про перспективи повернутися на батьківщину.

— Прийнято вважати, що велике помітно на відстані. От як ви бачите процес реформування України, перебуваючи в Лондоні?

— Я бачу конкретне згортання реформ в Україні. Ще три роки тому я радісно говорила і навіть у книзі написала, що Нацбанк більше ніколи не повернеться до старих практик, тепер же я вже повинна про все це говорити в минулому часі. Коли у вас голова Центробанку кладе заяву на стіл, я маю на увазі Якова Смолія, і каже про політичний тиск, коли після цього 30 провідних співробітників Нацбанку, яких, повірте, так важко було на ринку знайти, теж ідуть, коли ця маячня з оголошенням «доган» Сологубу і Рожковій [Рада НБУ оголосила догану керівникам НБУ, які працювали в команді Смолія, через їхні коментарі газеті KyivPost], і ось ці спроби їх зняти, а за них заступається міжнародна спільнота, — сумніватися не доводиться.

НБУ торік отримав нагороду як банк із найпрозорішими комунікаціями у світі. І після цього держава розповідає, що цей банк все робить неправильно. Але зверніть увагу, як важко поламати політику: політика гнучкого курсу валют, монетарну політику, політику інфляційного таргетування — все це продовжує працювати. І Нацбанк сьогодні пишається прибутковістю нашої банківської системи, її прозорістю, капіталом цієї системи, ліквідністю і всіма інструментами, які ми робили. Тобто вони пишаються нашими досягненнями.

— Як ви вважаєте, сьогодні в Україні багато хто розуміє суть проведених вами реформ, зокрема важливість очищення банківського сектора?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

— Щоб люди розуміли, з людьми ж треба говорити на цю тему. Знаєте, як мені прикро було слухати дебати на Олімпійському стадіоні між Порошенком і Зеленським. Коли Зеленський запитував: «Розкажіть, навіщо ваша Гонтарева обвалила курс і втекла в Лондон?» Я дуже добре це пам’ятаю. А через рік президент Зеленський вибіг і став кричати, що нам потрібен курс 30 грн за $1, бо такий курс закладено в бюджеті. Водночас у нас, починаючи з 2015 року, стабільне ринкове курсоутворення, взагалі жодних проблем немає, дуже стійкий платіжний баланс. Тобто, взагалі немає ніяких страхів, навіть на жахливій кризі коронавірусу. І ця людина виходить і ось таке каже. Мені хотілося його потролити і запитати: «Це що ж, тепер Зеленський хоче обвалити гривню і втекти в Лондон до Гонтаревої?».

Показати ще новини
Радіо NV
X