«Наш основний конкурент — готівка» — інтерв'ю з головою Mastercard в Україні та Молдові Інгою Андреєвою про тіньовий ВВП, комісії та сервіси

18 грудня 2020, 09:50
НВ Преміум

Генеральний директор Mastercard в Україні та Молдові Інга Андреєва в інтерв'ю НВ Бізнес розповіла про те, як пандемія відбилася на бізнесі, чому від зміни комісії в торгових мережах постраждають споживачі і про нові тренди платіжної поведінки

Бізнес, який зумів адаптуватися під час першого локдауну і перейти в онлайн, вижив і почав процвітати. Пандемія мотивувала покупців більше користуватися можливостями технології безконтактних платежів (NFC). Це зручно і в рази знижує ймовірність заразитися covid-19.

Відео дня

Одночасно зі зростанням безготівкових платежів в Україні, великі торгові мережі почали лобіювати зниження інтерчейндж-комісії (плати торгових мереж при безготівкових розрахунках — ред.). Ця ініціатива вже відображена в проєктах законів, зареєстрованих у Верховній Раді.

Генеральний директор Mastercard в Україні та Молдові Інга Андреєва в інтерв'ю НВ Бізнес підсумувала результати цього ринку в 2020 році, розповіла як пандемія covid-19 відбилася на сегменті платежів і бізнесі, пояснила приховані ризики зміни інтерчейндж-комісії і розкрила деталі нових проєктів і сервісів для бізнесу. Зауважимо, що йдеться про сегмент, в якому Україна зробила діджитал-стрибок і стала лідером в Європі за темпами зростання.

Як пандемія COVID-19 відбилася на результатах бізнесу Mastercard в Україні? За якими показниками ви бачите зростання або падіння? За рахунок чого і чому?

Перший локдаун почався в березні цього року, і найскладнішим місяцем для ринку став квітень. З травня почалася стабілізація і позитивне зростання, а з червня ми вже вийшли на докарантинні обороти. Я говорю і про обсяги, і про кількість трансакцій.

Ситуація відрізняється залежно від сегментів. Де ми як і раніше спостерігаємо зниження? В авіації — покупці квитків — на більш ніж 60%. Обсяг не відновився і в категорії ресторанів, кафе, ми бачимо зниження на більш ніж 40%.

При цьому з’явилися категорії з активним ростом безготівкових оплат: наприклад, замовлення продуктів харчування онлайн збільшилися більш ніж у два рази, транспортні онлайн-сервіси виросли на 60%. Безперечні фаворити серед українців — безконтактні оплати і NFC.

НВ
Фото: НВ

Пандемія підштовхнула людей до використання безконтактних платежів?

Однозначно так. Безконтактні оплати в цілому вже давно стали трендом, але під час карантину до таких їхніх переваг, як зручність, швидкість, безпека, додалася й гігієнічність — відсутність контакту і необхідності передавати що-небудь з рук в руки. Безконтактні оплати гаджетами з оцифрованими в них картками — це особливо сильний тренд, і тут Україна як і раніше займає позиції одного зі світових лідерів.

Бізнес, який зміг вчасно піти в онлайн, зміг скористатися наявними можливостями онлайн-платежів виграв?

Тут однозначно не скажеш, тому що у кожного бізнесу є специфіка і фізичні обмеження. Наприклад, в авіації: покупка квитків давно можлива онлайн, але ми стали менше подорожувати, а значить, і менше купувати. Іншими словами, необхідно враховувати як специфіку бізнесу, так і його готовність розвивати діджитал-канали.

Якщо підсумувати, як в цілому змінилася динаміка платежів цього року у порівнянні з минулим?

Безготівкові операції — це стійкий тренд, що підтверджує і статистика Нацбанку: обсяг безготівкових транзакцій за три квартали цього року перевищив тогорічний показник на більш ніж 20%. За нашими картками ми бачимо, що безконтактні оплати за рік зросли майже в два рази. Сім з десяти оплат за картками Mastercard у фізичному ритейлі — вже безконтактні. При цьому вже кожна друга безконтактна оплата сьогодні відбувається гаджетами з NFC, якщо точніше — це 46%. І зростання становить приблизно 2,5 рази у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Українці люблять платити телефонами, годинниками, браслетами.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X