Ексміністр фінансів Уманський: Доходи бюджету впадуть. Вони вже летять в тартарари

2 квітня 2020, 15:09

Ексміністр фінансів Ігор Уманський в інтерв'ю LB.ua розповів, навіщо Мінфін ініціював внесення змін до держбюджету-2020 і чому документ не був прийнятий.

На його думку, без секвестру бюджету обійтися неможливо.

"Багато хто обурювався: як можна зупинити підготовку до Олімпійських ігор? Зачекайте, які Олімпійські ігри? Їх все одно не буде! А ми з бюджету ще на це гроші станемо витрачати? Хлопці-спортсмени готувалися, все розумію, але в цьому році, вибачте, без Олімпіади. Фільми збираєтеся знімати? Які фільми? Як ви їх маєте намір знімати в умовах карантину? У мене підхід дуже простий: я ріжу всі «хотілки», весь цей Державний фонд регіонального розвитку, дороги, будівництво аеропортів, стадіонів. Які аеропорти, якщо у нас авіасполучення за великим рахунком зупинене? І так - довелося значно (в три рази) збільшити дефіцит бюджету. Але основні ці параметри бюджету в цілому були узгоджені, в тому числі, з МВФ", - розповів Уманський.

Відео дня

Він також пояснив, навіщо знадобилося створення стабілізаційного фонду: "Зараз ніхто не може прорахувати, зрозуміти, що буде завтра, які виклики будуть, як на них реагувати і скільки коштів на це знадобиться. Сьогодні потрібно додати зарплату медикам, завтра потрібно забезпечити якісь евакуаційні речі, післязавтра - закуповувати обладнання і так далі".

Ексміністр додав, що Верховна Рада не може кожен раз погоджувати і голосувати подібні зміни в бюджет, оскільки реагувати слід негайно.

"Ми розуміли, що доходи впадуть, об'єктивно, вони вже летять в тартарари. Зовнішні ринки закриті, внутрішні ринки закриті, кожен замикається в своїй мушлі. І стабфонд потрібен саме як інструмент - щоб провівши секвестр, створивши ресурс, ми отримали можливість швидко реагувати" , - заявив Уманський.

За словами ексміністра, коли Мінфін підготував драфт бюджетних змін, він переслав його президенту і прем'єру.

"Кажу, а тепер давайте пройдемося, що критично, що - ні. Після цього - виносимо на Кабмін і з кожним міністром обговорюємо і будемо приймати рішення що так, що не так. Але прем'єр бере і розсилає цю чернетку депутатам! При цьому членам уряду чомусь не розіслав. Вимушено, я підписую ці папери і відправляю їх на Кабмін. Але уряд не засідає, збирається два рази погоджувальна рада Верховної Ради, збирається бюджетний комітет - всі, крім Кабміну, обговорюють бюджет. І ніхто з міністрів не запитав, а що, власне, відбувається? Чому без рішення Кабміну прем'єр узгоджує з депутатами якісь цифри? Для розуміння: всі, коли дивляться бюджет, бачать просто багато циферок. А в Мінфіні кожна окрема циферка - це тривимірна матриця. Як можна було щось обговорювати без Мінфіну, вносити якісь незрозумілі зміни? На якій підставі?" - сказав він.

Уманський також заявив, що останній місяць спав в середньому дві-три години на добу і одного разу йому стало погано під час засідання урядового комітету.

"Викликали швидку, і лікарі чотири з чимось години відкачували мене в моєму кабінеті. А в цей час дехто розповідав депутатам, що я не можу прийти на фракцію, тому що нібито забухав! Так! Це - те, що звучало на фракції!" - зазначив він.

Нагадаємо, 30 березня Рада відхилила законопроєкт №3276 про внесення поправок до державного бюджету на 2020 рік. Рада відправила законопроєкт на доопрацювання в комітет і скоротила терміни його підготовки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Законопроєктом пропонувалося скоротити доходи держбюджету на 122,9 млрд грн (з 1,096 трлн гривень до 972,6 млрд гривень), а витрати збільшити на 79 млрд грн (з 1,184 трлн гривень до 1,263 трлн гривень). Граничний дефіцит бюджету пропонувалося збільшити в 3,1 рази - з 96,3 млрд гривень до 298,4 млрд гривень. Передбачалося створення Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 в обсязі 97,1 млрд грн.

У той же день Рада звільнила Уманського з посади глави Мінфіну і призначила на цю посаду ексзаступника голови Адміністрації Президента Сергія Марченка.

Показати ще новини
Радіо NV
X