Чого хочуть гроші. Що українські банки збираються робити з рекордними сумами на рахунках

10 квітня 2021, 11:11
НВ Преміум

Так багато грошей в українських банках ще не було ніколи: економіка не формує достатнього попиту, і банки перетворюються на ощадкасу з віконцем тільки на прийом коштів. Віконце на їх видачу, можливо, відкриється вже у 2021 році, пише журнал НВ.

Р екордні депозити, відстаючі кредити, сильні банки, слабка економіка — те, без чого нас неможливо уявити, ще важче — зрозуміти. 2021 рік: так багато грошей у банківській системі України ще не було ніколи. Залишок коштів на коррахунках у сумі з вкладами у депсертифікати Нацбанку перевищують 200 млрд грн. Заощадження від населення і бізнесу перевалили за рекордну позначку 1,3 трлн грн.

Відео дня

«До того ж найбільша проблема — через велику кількість грошей у валюті, — дивується Дмитро Гриньків, редактор порталу про фінанси й інвестиції minfin.com.ua. — І от Мудрий, голова правління OTP Банку, каже: я не знаю, що з цим робити, бо ця ліквідність лежить мертвим вантажем».

Великі гроші залягли на дно банків, тоді як реальний сектор задихається від нестачі фінансування. Рівень іпотечного запозичення — яскрава тому ілюстрація. Якщо у Чехії, Польщі чи Молдові воно становить 25,8%, 21,8% і 3,9% від ВВП відповідно, а в Данії й поготів 109,4%, то в Україні цей показник принизливий — 0,7%.

«У нас порівняно з центральноєвропейськими країнами не до кінця закредитований і роздрібний сектор, — доповнює Роман Шпек, голова наглядової ради Альфа-Банку Україна. — Але для кредитування потреб громадян потрібно, щоб їхні зарплати були легальними».

Щоб зарплати були високими і легальними, економіка має перестати бути економною, а ставати продуктивною. Але замість цього інвестиції у капітал дрібнішають, активи компаній дешевшають. Якість застав залишається невисокою. Єдине спасіння для банків — заощадження населення, комісійний дохід і держоблігації.

Водночас у держбанках частка державних цінних паперів у загальних активах становить 30%. У цій ненормальності корпоративному кредитуванню залишається лише одне: стагнувати.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X