Велика вечірка. Як провідні світові банки спіймалися на відмиванні російських грошей

7 березня 2019, 07:55
Сюжет

Найбільші західні банки, такі як Citigroup, Raiffeisen і Deutsche Bank, виявилися причетними до схеми по відмиванню російських грошей, отриманих злочинних шляхом

В останні роки неодноразово з'являлися розслідування про масштабне відмивання грошей, в основному через банки країн Балтії. Широку увагу до себе ця тема привернула в минулому році, коли стало відомо про причетність до неї банків Данії, які вважаються одними з найбільш "чистих". Одне з останніх розслідувань про відмивання грошей з'явилося всього два тижні тому - 21 лютого шведський телеканал SVT повідомив, що через Swedbank, один з найбільших банків Швеції, було виведено $5,8 млрд. За даними каналу, екс-президент України Віктор Янукович відмив 3, 7 млн євро через офшорну компанію Vega Holding Limited, у якої були рахунки в Swedbank.

Відео дня

4 березня масштабне розслідування про відмивання грошей опублікували Проект з розслідування корупції та організованої злочинності (Organized Crime and Corruption Reporting Project, OCCRP) і литовське інтернет-видання 15min.lt. У розпорядженні розслідувачів виявилися дані про банківські проводки компаній, які мали рахунки в литовському Ukio (припинив діяльність у 2013 році). Вони проаналізували понад 1,3 млн банківських транзакцій 238 тис. компаній і людей, а також тисячі імейлів, контрактів та інших документів. Британська газета The Guardian зазначає, що це один з найбільших витоків в банківській сфері. Отримані дані розслідувачі передали 21 виданню-партнеру.

Головне з розслідування про "Трійку-пральню"

Розслідувачі з'ясували, що перший в Росії інвестиційний банк Трійка Діалог, який зараз є інвестпідрозділом Сбербанка Sberbank CIB, в 2006 році організував офшорну мережу, через яку проходили гроші, що фігурують в кримінальних справах про відмивання коштів фірм. У схему по відмиванню грошей входило як мінімум 75 компаній. З 2006 по 2013 рік у цю мережу ввели $4,6 млрд і вивели $4,8 млрд. Між собою компанії провели транзакцій на $8,8 млрд. Серед контрагентів за цими угодами були найбільші західні банки, такі як Citigroup, Raiffeisen і Deutsche Bank.

Як працювала "офшорна імперія"

Підставні компанії виписували фіктивні рахунки-фактури за неіснуючі товари і послуги, які купували інші компанії офшорної мережі. Це робило угоди менш підозрілими для регулюючих органів. Головними в схемі були зареєстровані на Британських Віргінських островах компанії Brightwell Capital, Gotland Industrial і Quantus Division. Їх почали використовувати в 2005-2006 роках. Всього було створено як мінімум 75 підставних компаній. Не менше 35 з них мали рахунки в Ukio.

Рахунки офшорних компаній Трійки оформляли на номінальних осіб. Наприклад, на фінансових угодах панамської Dino Capital SA на $70 млн стоїть підпис 34-річного різнороба з Вірменії Армена Устяна, який розповів розслідувачам, що про це ніколи не чув.

Підпис бізнесмена Рубена Варданяна, який в той час очолював інвестбанк, розслідувачі знайшли лише на одному договорі. Він був пов'язаний з видачею кредиту одній з підконтрольних Трійці офшорних компаній.

Звідки гроші?

За даними розслідувачів, на рахунки офшорних компаній Трійки, зокрема, перерахували понад $27 млн, отриманих в результаті схеми з поставками авіаційного палива в аеропорт Шереметьєво (Москва) в 2003-2008 роках за завищеними цінами. Всього на ній заробили не менше $200 млн. Частина коштів пройшла через банківські рахунки адвоката з Відня Еріха Ребассо, який в кінці 2008 року зізнався поліції, що працював на російські кримінальні угруповання, а влітку 2012 року був знайдений мертвим у лісі недалеко від Відня.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ще одна схема пов'язана з ухиленням від сплати податків кількома російськими страховими компаніями, які контролював росіянин Сергій Тихомиров. Вони підписували фальшиві договори перестрахування. Перераховані страховиками гроші виводилися за кордон або переводилися в готівку. $17 млн ​​були переведені на рахунки офшорної мережі Трійки.

Крім того, не менше $69 млн на рахунки підставних компаній банку потрапили від компаній російського віолончеліста Сергія Ролдугіна - друга дитинства президента РФ Володимира Путіна. Ще $130 млн перевели шість компаній, які згадувалися в "справі" колишнього юриста фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського, який розкрив схему розкрадання мільярдів рублів з російського бюджету після чого був заарештований і загинув у московському СІЗО.

Яхти, вілла і вечірка з Прінсом. На що витрачали виведені кошти

Виведені з Росії гроші клієнти Трійки використовували для покупки нерухомості в країнах Європи, розкішних яхт і творів мистецтва, оплати медичних послуг, навчання в престижних західних школах для своїх дітей, квитків на спортивні заходи та навіть для церковних пожертвувань.

Наприклад, офшорні фірми банку видали без застави і поручительства кредит в розмірі 14,7 млн ​​євро 80-річній росіянці Ганні Курепіній. За ці кошти жінка, яка була зареєстрована в одній квартирі з тодішнім губернатором Самарської області Володимиром Артяковим, купила віллу на узбережжі Коста Брава в Іспанії. У 2014 році власниками цієї нерухомості стали син і невістка Артякова.

occrp.org
Фото: occrp.org

Крім того, з рахунків офшорних компаній Трійки було оплачено виступ американського співака Прінса на корпоративі банку у вересні 2007 року. Це був його єдиний виступ у Росії. Він обійшовся в $1,6 млн. Ще більше $700 тис. витратили на його перельоти приватним літаком і доставку музичного обладнання в Москву і назад.

Варданян заявив журналістам, що не міг знати про всі угоди в масштабах компанії, так як загальний оборот в ті роки був більше 2 трлн руб. Він заявив, що офшорна мережа - це "технічні сервісні компанії".

"Зрозумійте, я не ангел. В Росії у тебе є три шляхи: бути революціонером, виїхати з країни або бути конформістом. Так ось я - конформіст. Але у мене є свої внутрішні обмежувачі: я не брав участі в заставних аукціонах, не працював з криміналом, не перебуваю в тих чи інших політичних партіях... Нам ні в чому виправдовуватися", - цитує Варданяна Медуза .

school.skolkovo.ru
Фото: school.skolkovo.ru

При чому тут провідні світові банки

Оскільки Литва до 2015 року не була членом єврозони, для проведення операцій з євро Ukio відкривав кореспондентські рахунки в європейських банках, зокрема в австрійському Raiffeisen, німецькому Commerzbank AG і багатьох інших. Повний список відомих фінустанов, які фігурували в схемі, в OCCRP не привели. Голландське видання Groene Amsterdammer написало про причетність до схеми нідерландських ING, ABN Amro (зараз належить Royal Bank of Scotland) і Rabobank. Газета Trouw уточнила, що у випадку з ING мова йде про московську філію групи. За даними Tages-Anzeiger, до відмивання грошей була причетна також женевська філія французького банку Credit Agricole.

Поява цієї інформації призвела до падіння акцій зазначених банків. Найбільше постраждав Raiffeisen. Його акції 5 березня подешевшали на 15%, повідомляє Bloomberg. Це пов'язано не тільки з розслідуванням OCCRP, а й із заявою глави Hermitage Capital Білла Браудера, що через рахунки в цьому банку, імовірно, пройшло $643 млн "брудних" грошей. Інформацію про це він передав австрійській прокуратурі, пише Financial Times. У Raiffeisen відповіли, що почали внутрішнє розслідування, але підкреслили, що в минулому деякі з цих тверджень були визнані необгрунтованими.

Акції ING вчора впали на 3,6%, RBS - на 3,3%, Deutsche Bank - на 1,2%. В ABN Amro заявили, що не мають відношення до схеми. У Deutsche Bank відзначили, що конкретні транзакції коментувати але можуть, але запевнили, що завжди співпрацюють з правоохоронцями.

"Як у банку-кореспондента у нас обмежений доступ до інформації про клієнтів банку-респондента", - зауважили в банку.

Що показало розслідування OCCRP

Боротьбі з відмиванням грошей в Європі перешкоджає давній опір країн регіону створенню єдиної системи контролю за фінансовою системою, зазначає Bloomberg. Немає жодного загальноєвропейського органу, який займався б розслідуванням злочинів, пов'язаних з відмиванням грошей. Окремі справи ведуться в країнах Балтії, а також в США, Великобританії і країнах Північної Європи. Про необхідність створення єдиного європейського регулятора заявляють, зокрема, в Латвії. У країні говорять, що не можуть самостійно впоратися з проблемою.

Не виключено, що інформація про масштабне відмиванні грошей продовжить з'являтися. Скандал може викликати драконівські штрафи від влади США, відзначає агентство.

Як пише РБК, новий скандал може прискорити реалізацію так званої П'ятої директиви ЄС проти відмивання грошей, прийнятої в травні 2018 року. Серед її ключових положень - обов'язкова класифікація на національному рівні політично значущих осіб і подальше застосування до них однаково жорсткого контролю; все більше розкриття інформації про бенефіціарів юридичних осіб і трастів, в тому числі в традиційних офшорах (незважаючи на активний опір останніх); застосування заходів підвищеного контролю щодо осіб і операцій, пов'язаних з країнами високого ризику.

Показати ще новини
Радіо NV
X