У Туреччині спроба центробанку заспокоїти падіння ліри не увінчалася успіхом

13 серпня 2018, 14:10

Заява центрального банку Туреччини про намір забезпечити фінансову систему ліквідністю в умовах валютної кризи не змогла підтримати фінансові ринки: курс ліри продовжує падіння, турецькі фондові індекси різко знижуються в понеділок, 13 серпня.

За даними на 12:00 за київським часом ліра втрачала близько 7% по відношенню до долара, курс становить 6,8666 ліри/$, передає Інтерфакс.

Курс ліри опускався в ході торгів до чергового рекордного мінімуму - 7,2362 ліри/$1. Він дещо скоротив зниження після оголошення центробанком про заходи підтримки фінкомпаній, однак потім знову посилив спад.

Відео дня

Індекс акцій найбільших компаній Туреччини BIST National 100 втрачає 3,5% в ході торгів. У п'ятницю він знизився на 2,3%.

Згідно з даними агентства Bloomberg, сукупна капіталізація компаній індексу в лірах зменшилася майже на 20% з початку 2018 року, в доларовому вираженні - на 55%.

Акції банків є лідерами падіння в BIST National 100, індикатор цього сектора в понеділок впав на 3,3%. Різке ослаблення ліри підсилює побоювання щодо стану фінансового сектора Туреччини, пише газета Financial Times.

Прибутковість десятирічних доларових бондів Туреччини зросла в понеділок на 0,6 процентного пункту - до 8,8845% річних.

Турецький ЦБ в понеділок пообіцяв "вжити всіх необхідних заходів" для підтримки фінансової системи в умовах ослаблення ліри.

Центробанк знизив норму резервування для банків, відзначивши, що це дозволить вивільнити близько 10 млрд лір, $6 млрд, а також резервів золота вартістю $3 млрд.

Крім того, ЦБ пом'якшив вимоги до забезпечення, що приймається їм від банків країни в операціях на грошовому ринку, і збільшив майже в три рази суму допустимих запозичень в лірах під забезпечення валютних активів.

"Центробанк буде уважно стежити за ринковою ситуацією і вживатиме всіх необхідних заходів для підтримки фінансової стабільності", - йдеться в заяві ЦБ.

Напередодні міністр фінансів Туреччини Берат Албайрак, який є зятем президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана, пообіцяв представити "план заходів і дій", щоб заспокоїти фінансові ринки.

"З ранку понеділка наші інститути почнуть вживати необхідних заходів з метою заспокоїти ринки і поширити необхідну інформацію на ринках", - говориться в інтерв'ю Б.Албайрака газеті Hurriyet, опублікованому в неділю.

Він виключив можливість введення контролю за рухом капіталів з метою запобігання відтоку валюти з Туреччини, а також пообіцяв, що Анкара не буде претендувати на депозити в іноземній валюті, розміщені в місцевих банках.

У неділю ввечері агентство банківського регулювання і нагляду (BDDK) Туреччини повідомило про обмеження транзакцій з валютними свопами з метою утруднити гру на пониження курсу ліри для зарубіжних інвесторів.

Експерти, однак, вважають, що вжиті заходи навряд чи істотно змінять ситуацію на турецьких ринках.

Дії турецького ЦБ "недостатні, щоб надати повну підтримку лірі в період кризи без прямого підвищення ключової ставки", вважають експерти Global Securities.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Аналітики Societe Generale також вважають заходи Центробанку Туреччини недостатніми. "Потрібні більш рішучі заходи, і вжиті заходи, звичайно ж, не вразили ринки", - цитує експертів Societe Generale газета Financial Times.

Згідно з даними FactSet, курс турецької ліри до долара США за минулий тиждень впав на 20%, а з початку 2018 року - на 40%.

Раніше президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган закликав громадян обмінювати долари і євро на національну валюту - ліру.

Ослаблення ліри було спровоковано загостренням конфлікту між Анкарою і Вашингтоном і відсутність прогресу в переговорах представників двох країн. 1 серпня США оголосили про санкції проти міністрів юстиції та внутрішніх справ Туреччини через взяття під варту співробітників американської дипмісії, в тому числі пастора Ендрю Брансон. Туреччина у відповідь заморозила активи американських міністрів юстиції та внутрішніх справ на території країни.

Показати ще новини
Радіо NV
X