Розмова на мільярд. На які інвестиції ЄБРР може розраховувати Україна — інтерв'ю з віцепрезидентом банку
Віцепрезидент ЄБРР Алан Пію в інтерв'ю журналу НВ перераховує українські об'єкти для інвестицій його банку, а також обіцяє 1 млрд євро на рік і якісні зміни для жителів міст України.
В ізит до Києва став для Алана Пію, віцепрезидента Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), першою міжнародною поїздкою від початку пандемії коронавірусу. До цього його графік містив кількадесят поїздок на рік.
У самому ЄБРР відбулися кадрові зміни. Замість Суми Чакрабарті посаду президента банку в жовтні зайняла Оділь Рено-Бассо, відома завдяки своїй роботі у сфері держфінансів у Франції. Її і супроводжував Пію.
Протягом тижня у Києві він провів близько 30 зустрічей із топовими представниками української влади і бізнесу, представляючи нові інвестиційні можливості від ЄБРР. За минулі два роки банк інвестував у місцеві проєкти 2 млрд євро, а цьогоріч хоче вкласти ще 1 млрд.
Під час бесіди Пію виглядав оптимістом, хоча в Києві якраз почав діяти посилений карантин. Добре знаючи ситуацію в Європі, віцепрезидент ЄБРР запевнив, що в Україні справи йдуть ще порівняно добре.
Як ветеран ЄБРР (у банку Пію працює від початку 1990-х), французький фінансист розповів НВ, які інвестиційні можливості він бачить у нинішній Україні.
— Які плани й інвестпріорітети ЄБРР для України на цей рік і на найближче майбутнє. У вашому банку змінилося керівництво. Може, нам варто очікувати якихось змін у вашій українській стратегії?
— У жовтні торік акціонери ЄБРР схвалили нову середньострокову стратегію на п’ять років — на 2021−2025 роки. Відповідно до неї, інвестиції у приватний сектор мають становити 75% щорічного обсягу наших нових операцій. Це досить високий рівень.
Крім того, є три важливі пріоритети, які стосуються зокрема України. Перший — це зелені проєкти: до 2025-го вони мають становити мінімум половину всього, чим ми займаємося. Друге — цифровізація. Третє — акцент на рівності економічних можливостей.
Україна разом із Туреччиною і Єгиптом — у трійці країн із максимальною присутністю ЄБРР. Ми не використовуємо підхід у стилі «ми маємо щороку проінвестувати певну кількість грошей». Ми орієнтуємося на попит як приватного, так і державного сектора. В Україні реально досягти показника в 1 млрд євро інвестицій нашого банку на рік (але насправді жодних обмежень немає) — саме такої цифри ми хочемо досягти у 2021-му.
— 1 млрд євро — це досить багато. Які компанії і сектори економіки можуть розраховувати на вашу кредитну підтримку?