Глава НБУ спрогнозував, коли запрацює закон про валюту

2 березня 2018, 14:26

Законопроект Про валюту, який розроблений Національним банком України (НБУ), може бути ухвалений і набути чинності вже в поточному році, навіть з урахуванням передбаченого перехідного періоду.

Про це розповів виконувач обов'язків голови правління НБУ Яків Смолій у інтерв'ю Інтерфакс-Україна.

За його словами, якщо сьогодні Нацрада реформ схвалить законопроект, а президент внесе до парламенту як першочерговий, то він може бути досить швидко розглянутий на профільному комітеті і проголосований у першому читанні. Смолій також додав, що поправки у другому читанні теж можна прийняти досить швидко. "При нормальному проходженні процедур ми б вже до кінця року мали новий чинний закон", - сказав Смолій.

Відео дня

Глава НБУ при цьому зазначив, що документ істотно змінює підходи до валютного регулювання, які наразі визначені декретом Кабінету міністрів від 1993 року.

"На відміну від декрету, закон про валюту буде говорити, що все дозволено, але НБУ має право в разі несприятливої ​​ситуації на валютному ринку або погіршення макроекономічної ситуації запроваджувати якісь тимчасові обмеження, але при цьому вонимають бути узгодженні з Радою фінансової стабільності і не більше ніж на півроку", - зазначив він.

Крім того, Смолій додав, що при прийнятті цього закону будуть зняті або істотно пом'якшені обмеження, які у даний час є в декреті і на які Нацбанк не може вплинути.

"Наприклад, 180-денне повернення валютної виручки або штрафи за перевищення термінів за зовнішньоекономічними контрактами: сьогодні діють драконівські штрафи - у межах 100% операції. Тобто, якщо суб'єкт порушив на $1 тис. за контракті на $1 млн, штраф він отримує на $1 млн, це призводить до практично повної зупинки бізнесу ", - пояснив він.

Нагадаємо,1 грудня 2016 року, НБУ оприлюднив концепцію нової моделі валютного регулювання, а також "дорожню карту" з її введення. Концепція передбачає свободу проведення валютних операцій за принципом "дозволено все, що прямо не заборонено". При цьому режим вільного руху капіталу передбачає відсутність валютних обмежень, отже, він не потребує валютного контролю. Контроль за дотриманням валютного законодавства буде покладено на валютний нагляд.

10 серпня 2017 року НБУ оприлюднив для обговорення проект закону Про валюту, який покликаний стати єдиним законодавчим актом, що визначає порядок організації валютного регулювання та здійснення валютного нагляду в країні.

28 лютого, президент України Петро Порошенко анонсував швидке прийняття нового закону про валюту.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X