У Лондоні починається розгляд апеляціі ПриватБанку проти Коломойського і Боголюбова на $3 млрд
Сьогодні, 22 липня, починається розгляд апеляційної скарги ПриватБанку в Апеляційному суді Лондона проти Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова та шести пов’язаних з ними компаній.
Про це повідомляється на сайті суду.
Як розповіли НВ Бізнес у ПриватБанку, керівництво держбанку ініціювало судовий процес після проведення внутрішнього розслідування широкомасштабних шахрайських схем, які використовували впродовж останніх десяти років.
«Судовий процес у Лондоні стосується однієї зі згаданих схем — незаконного привласнення 1,9 мільярда доларів США за допомогою шести компаній (три зареєстровано у Великобританії, і три — на Британських Віргінських островах). Банк прагне повернути ці кошти в повному обсязі, включно з відсотками, що нараховуються за ставкою приблизно півмільйона доларів США на день», — сказали в банку.
Станом на грудень 2018 року загальна сума позовів, включно з відсотками, наближається до $3 млрд. «Ця судова справа є незалежною від тих справ, які розглядають в Україні», — зазначили в банку.
Нагадаємо, ПриватБанк у грудні 2017 року подав позов до Високого суду Лондона проти Коломойського, Боголюбова, а також компаній Teamtrend Ltd., Trade Point Agro Ltd., Collyer Ltd., Rossyan Investing Corp., Milbert Ventures Inc. і ZAO Ukrtransitservice Ltd.
20 грудня 2017 року суд як забезпечувальний захід видав наказ про всесвітній арешт активів екс-власників банку Коломойського і Боголюбова і зазначених шести компаній на суму понад $2,6 млрд. Суд зобов’язав Коломойського і Боголюбова розкрити інформацію про всі свої активи обмеженому колу осіб, які безпосередньо беруть участь у розгляді справи. Також суд зобов’язав фігурантів цієї справи витрачати не більше 20 тис. фунтів на тиждень.
У березні 2018 року Коломойський і Боголюбов оскаржили рішення Високого суду Лондона, вимагаючи перенести процес у Швейцарію чи в Україні. Юристи екс-власників ПриватБанку посилалися на Конвенцію Лугано про юрисдикцію і приведення до виконання судових рішень у цивільних і комерційних справах (її ухвалено в місті Лугано, Швейцарія в 1988 році). Ця конвенція передбачає, що такі справи потрібно розглядати за місцем проживання або в країні громадянства відповідачів.
За матеріалами суду, Коломойський і Боголюбов мають по три громадянства: України, Ізраїлю та Кіпру.
Як уточнили в ПриватБанку, тоді попереднє судове засідання тривало 5 днів, з 25 до 31 липня, і стосувалося заяви відповідачів про 1) скасування судового наказу про всесвітній арешт активів та 2) оскарження юрисдикції англійського суду з розгляду позову.
«4 грудня 2018 англійський суд виніс рішення щодо цих заяв. Суддя визнав, що докази „достатньо вказують на тяжке шахрайство… і відмивання грошей у великих розмірах“, що відповідачі „визнають, що банк має досить обґрунтований для судового розгляду позов щодо мінімум сотень мільйонів доларів“, і угоди про постачання, на які скаржився банк, були „підробками“, „які використовували як оманливу основу, за допомогою якої виправдовували виведення з банку дуже великих грошових сум“. Незважаючи на те, що банк став жертвою масштабного шахрайства, суддя дійшов висновку, що англійський суд не має юрисдикції за позовами банку проти його колишніх акціонерів», — нагадали в банку.

Водночас Високий суд Лондона дозволив юристам ПриватБанку подати апеляцію.
Слухання в Апеляційному суді Лондона відбуватиметься у відкритому режимі приблизно 5 днів. Рішення суд оголосить у кінці вересня — на початку жовтня.
Судовий наказ про всесвітній арешт активів колишніх власників банку — Коломойського, Боголюбова і згаданих, підконтрольних їм компаній, на суму $2,6 млрд поки що залишається чинним. Відповідачам також заборонено відчужувати свої активи без згоди ПриватБанку або дозволу англійського суду.
Як повідомляв НВ Бізнес, 21 травня 2019 року ПриватБанк також подав позов на 104 сторінках у Канцелярський суд штату Делавер проти Ігоря Коломойського і його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова. Серед відповідачів є також троє громадян США, які живуть у Маямі, і дев’ятнадцять анонімних компаній. Як повідомляв НВ Бізнес, юристи ПриватБанку в позові стверджують, що з січня 2006-го до грудня 2016 року загальна рух грошових коштів (кредитів) по рахунках кінцевих бенефіціарів власників у кіпрській філії ПриватБанку становив $470 млрд. Це приблизно вдвічі перевищує валовий внутрішній продукт Кіпру за той же період. Банк прямо звинувачує колишніх власників у «відмиванні» $678 млн.
Контекст
18 грудня 2016 уряд за пропозицією НБУ і акціонерів ПриватБанку, найбільшими з яких на той момент були Коломойський і Геннадій Боголюбов, прийняв рішення про націоналізацію банку через його неплатоспроможність. Держава отримала 100% у його капіталі, а ПриватБанк докапіталізували на суму 116,8 млрд грн, а в червні 2017 року уряд вирішив внести в капітал банку ще 38,5 млрд грн на підставі аналізу НБУ і незалежного аудитора — EY.