У Кабміні запропонували обмежити незалежність НБУ

21 лютого 2018, 12:55

Повноваження Національного банку України (НБУ) в проведенні монетарної політики потрібно обмежити, передавши низку функцій Раді з фінстабільності.

Про це заявив перший віце-прем'єр Степан Кубів, передає Інтерфакс-Україна.

З такою пропозицією він виступив під час обговорення Принципів стратегічного реформування державного банківського сектору на засіданні Кабінету Міністрів у середу, 21 лютого.

Відео дня

"Параметри інструментів монетарної політики, коли ми говоримо про облікову ставку, цільовий рівень інфляції, монетарні агрегати, мають затверджуватися щорічно Радою з фінансової стабільності", - заявив Кубів.

Перший віце-прем'єр поставив під сумніви необхідність незалежності НБУ.

"Ми не повинні сьогодні будувати ту чи іншу незалежну установу від держави, від уряду, від Верховної Ради. Ми маємо разом працювати в цьому аспекті", - заявив він.

Нагадаємо, що Кубів деякий час сам очолював НБУ після Революції Гідності в першій половині 2014 року

Рада з фінансової стабільності була створена в березні 2015 року відповідно до указу президента. До його складу входять керівники НБУ, Мінфіну, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), Нацкомфінпослуг і Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Рішення ради мають рекомендаційний характер.

Нагадаємо, що на сьогодні основні принципи грошово-кредитної політики регулятора затверджує Рада НБУ, але практичні рішення приймає правління Нацбанку.


Примітно, що раніше в січні прем'єр-міністр Володимир Гройсман висловився проти підвищення облікової ставки Нацбанком тому, що це призведе до подорожчання грошей для економіки. "Нам потрібно знижувати облікову ставку за кредитами, тому що вони мають бути доступними для економіки. Це питання до Національного банку", - заявив прем'єр.

У свою чергу в НБУ заявляли, що "проведення урядом більш м'якої фіскальної політики" є одним з ризиків зриву співпраці з МВФ. На думку регулятора, подальше збільшення соціальних видатків вищими темпами, ніж загальне зростання продуктивності праці в економіці, може посилити інфляційний тиск. Якщо Кабмін продовжить таку політику, Національний банк "буде вимушений сформувати більш жорсткі монетарні умови, ніж це передбачено базовим сценарієм", попередили в НБУ.

Варто зазначити, що незалежність НБУ була однією з вимог МВФ до України. В межах цього влітку 2015 року Верховна Рада затвердила закони про зміцнення інституційної бази Національного банку України, підвищення ефективності та побудови його інфраструктури.

Закон концентрувався на чотирьох основних елементах: правлінні і Раді НБУ, автономності Нацбанку, його загальних резервах і розподілі прибутку. Зокрема, правління трансформувалося в виконавчий комітет, що складається з голови і його заступників. На реформоване правління покладено відповідальність за формулювання та реалізацію грошово-кредитної та валютно-курсової політики, а також за регулювання банківської системи. У сфері автономності Нацбанку була підвищена особиста автономія членів Ради НБУ і заступників голови.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X