На кону 44 мільярди. Коломойський хоче, щоб НБУ списав його борги з державного ПриватБанку
НБУ можуть позбавити можливості забирати борги за кредити рефінансування через стягнення заставного майна
Завтра 22 січня відбудеться засідання Верховного суду України, де буде розглядатися касаційна скарга Національного банку України (НБУ) про скасування рішень судів першої інстанції у справі про стягнення предмета іпотеки (1 земельну ділянку в Одеській області) з ТОВ «Гаджибей», пов’язаної з колишнім власником ПриватБанку Ігорем Коломойським.
Ця компанія виступає заставодавцем за кредитом рефінансування на суму 20,9 млн грн, який НБУ видав ПриватБанку, коли власником банку ще був Коломойський і Геннадій Боголюбов, тобто до націоналізації в грудні 2016 році.
У справі Гаджибей 26 жовтня 2018 року Госпсуд Одеської області, і потім 22 жовтня 2019 Північно-західний апеляційний суд залишив його без змін, вирішив, що між НБУ і цією компанією був «особливий» порядок стягнення майна для погашення відповідного боргу. У рішенні суду йдеться, що НБУ тільки у разі неможливості списання коштів з банківських рахунків АТ КБ «ПриватБанк», може стягнути заставне майно з Гаджибей.
Фактично одеський суд обмежив НБУ в можливостях стягнення боргів по кредитах рефінансування, скасувавши можливість повертати борги шляхом стягнення заставного майна. Це суперечить статті 73 закону «Про Національний банк України».
Що буде, якщо Верховний суд залишить рішення одеського суду в силі?
Якщо суд не задовольнить касацію НБУ, то фактично регулятор буде зобов’язаний стягнути борги Коломойського по рефінансуванню з рахунків вже державного ПриватБанку. А це близько 8 млрд грн, з огляду на всю суму боргу за цими кредитами рефінансування, де особистим поручителем виступає Коломойський. І відповідно відмова в задоволенні всіх позовів НБУ до майновим поручителям Приватбанку і його колишнього власника.
Нагадаємо, що Коломойський також хоче через суд Києва визнати недійсними всі його особисті поруки. Наступне засідання, за яким відбудеться 28 січня 2020 року.
І аналогічний ризик відразу ж з’явиться за іншими стабілізаційними кредитами, виданими НБУ банкам. За даними НБУ, заборгованість неплатоспроможних банків за кредитами рефінансування станом на 1 січня 2020 складає 44 млрд грн.
Контекст
18 грудня 2016 уряд за пропозицією НБУ і акціонерів ПриватБанку, найбільшими з яких на той момент були Коломойський і Геннадій Боголюбов, прийняв рішення про націоналізацію банку через його неплатоспроможність. Держава отримала 100% в його капіталі, а ПриватБанк був докапіталізуваний на суму 116,8 млрд грн, а в червні 2017 року уряд вирішив внести в капітал банку ще 38,5 млрд грн на підставі аналізу НБУ і незалежного аудитора — EY.
Дивіться також відеоблог: Як обдурити державу на 22 млн гривень, або один приклад «зі школи» Коломойського