Суд скасував ліквідацію банку Думчева

4 грудня 2017, 08:43
Окружний адмінсуд Києва частково задовольнив позов одного з акціонерів банку Преміум і скасував рішення Національного банку України (НБУ) про ліквідацію цієї фінустанови. Суд зобов'язав НБУ повернути банківську ліцензію банку Преміум

Про це йдеться в постанові суду, передає ЕП.

У 2016 році суд також задовольнив зазначений позов акціонера банку Преміум. Причому суди апеляційної та касаційної інстанції залишили це рішення без змін. Однак Верховний Суд постановою від 1 серпня 2017 року скасував його та відправив справу на новий розгляд.

Відео дня

Згідно з судовими матеріалами, НБУ відправив банк Преміум на ліквідацію у зв'язку з порушенням законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення та здійснення ризикової діяльності, що загрожує інтересам вкладників.

На думку позивача, ліквідація банку була неадекватним заходом впливу, оскільки був порушений принцип пропорційності при відсутності загрози інтересам вкладників.

Як наголошується в судових матеріалах, на думку НБУ, ознаки здійснення ризикової діяльності банку Преміум були, зокрема, в діях клієнта банку-фізособи при розрахунках за кордоном на 437,6 млн грн, які здійснювалися в основному за рахунок наданого банком кредиту овердрафт.

Причому більшість операцій, за рахунок яких здійснювалися кредити овердрафт, відбувалися за рахунок коштів, що надходили від восьми клієнтів банку як поповнення рахунку.

Водночас у банку були відсутні будь-які договори, які б свідчили про існування ділових відносин клієнта з вищезазначеними особами. Разом з тим, суд дійшов висновку, що Нацбанк належним чином не довів наявність порушень у цих операціях.


За даними Фонду гарантування на 1 листопада 2017 року вкладникам банку Преміум в межах гарантійної суми було виплачено 147,1 млн грн (98,5% запланованих виплат).

Неофіційно банк Преміум пов'язували з екс-кандидатом на посаду мера Києва Сергієм Думчевим. Але в переліку власників істотної участі в банку він не фігурував.

За даними НБУ, найбільшими акціонерами банку були Лариса Смирнова (33,5%), Леонід Первак (33%), Ігор Алексєєв (9,84%), Руслан Сокур (9,69%), Павло Погиба (8,99%) Ігор Ходімчук (4,98%).


У грудні 2015 року Леонід Первак в інтерв'ю газеті Дзеркало тижня констатував, що Сергій Думчев є членом наглядової ради банку Преміум.

"Він мій близький друг, більш того, він доводиться братом Лариси Смірнової та представляє її інтереси в наглядовій раді. Всі документи по цьому також надані НБУ. Так, він сприяє в управлінні банком, але він точно не є його власником", - підкреслював Первак.

За даними НКЦБФР, свого часу Думчев був головою наглядової ради банку Преміум. На це ж обставина звертав увагу НБУ в заяві про віднесення до категорії неплатоспроможних Класикбанк (в Нацбанку констатували, що зазначені у відомостях про структуру власності Класикбанк особи є номінальними власниками на користь Думчева).

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X