Сприятиме інфляції. Українці отримуватимуть готівку замість субсидій

17 січня 2019, 08:22

Вже у березні українці зможуть отримати готівку на руки  замість субсидій.

Про це заявив міністр соціальної політики Андрій Рева в коментарі РБК-Україна.

Рева підкреслив, на місяць видаватимуть 6 млрд гривень готівкою. Загалом, громадян, що отримують субсидії – 4 мільйони. А її середній розмір – 1,5 тис. гривень в опалювальний період.

Відео дня

За словами Реви, таке рішення ухвалено на нараді  із президентом, прем'єр-міністром, низкою міністрів, а також зацікавлених сторін –  Укрпошти, Нафтогазу, Пенсійного фонду та представників ОСМД.

Механізм впровадять у порядку експерименту

Рева наголосив, цей механізм впровадять в порядку експерименту.  до травня уряд має зрозуміти, який механізм більш ефективний – безготівковий чи готівковий. 

Він зауважив, що на монетизицію можуть розраховувати ті громадяни, яким субсидія призначена з жовтня 2018 року. При цьому в безготівковій формі субсидії будуть отримувати ті громадяни, які звернулися до управління соціального захисту вже з 2019 року.

Економія енергоносіїв

Монетизація субсидій – ефективний інструмент, адже вона мотивує громадян економити енергоносії, – зазначив у ефірі Радіо НВ експерт з питань житлово-комунального господарства Андрій Нікончук.

Однак він прогнозує, що як тільки українці масово почнуть  використовувати енергозберігаючі технології та проведуть відповідну модернізацію житла, держава встановить більш жорсткі критерії для отримувачів субсидій.

Газ для населення здорожчає на 20%

"Я не хотів би всіх радувати, чи намагатися сприймати монетизацію як певне джерело доходів, тому що, повірте мені, після того, як проведуть люди певну енергомодернізацію помешкань – зменшать рівень споживання енергоресурсів, буде якесь управлінське рішення на рівні держави, яка скаже: а ми зараз знову зменшуємо рівень споживання певних послуг, чи зменшимо нормативи, приводимо їх до об’єктивності, тому що люди стали розумніші, енергозаощадливіщі та не потребують допомоги від держави", – зазначив Нікончук. 

Нікончук додав, що у травні газ для населення здорожчає на 20%, тобто збільшиться кількість українців, які потребуватимуть субсидій.

На його думку, це стане додатковим аргументом для держави, щоб обмежити кількість субсидіантів. Нікончук нагадав, що минулого року уряд вже змінював правила у цій галузі. 

Механізм монетизації субсидій неефективний

Механізм монетизації субсидій, який пропонує міністерство соціальної політики, – неефективний. Таку думку висловила в інтерв'ю Радіо НВ енергетичний експерт Марія Яковлева. 

Вона зазначила, що було б доцільно, якби субсидіанти могли вказувати у електронній формі, скільки енергоносіїв вони спожили, і за підсумками місяця отримувати зекономлені гроші на руки. Однак спочатку їм будуть нараховувати споживання за сталими нормами, які значно завищені, а ці гроші будуть перераховуватись постачальникам.

Сталі норми значно завищені

За словами Яковлевої, за підсумками опалювального сезону буде важко підрахувати, скільки споживач зекономив, і скільки грошей йому потрібно повернути. 

"Ви маєте приватний будинок у 100 метрів квадратних, і вам нарахували за нормою споживання газу на опалення 450 метрів кубічних. Ви реально спожили 200 кубів. От вам нарахували 450 і гроші перерахували за 450. Так а чому вам одразу не внести, що ви спожили 200. Половина грошей у вас би просто залишилася автоматично на рахунку. А так ці гроші за 450 кубів прийдуть до монополіста", – зазначила Яковлева.

Монетизація субсидій призведе до інфляції

Монетизація субсидій призведе до інфляційних процесів, зокрема вартість продуктів харчування зросте на кілька десятків відсотків. Таку думку в інтерв'ю Радіо НВ висловив глава Комітету економістів України Андрій Новак.

Він пояснив це тим, що кошти, зекономлені на комунальних послугах, українці здебільшого будуть витрачати на харчі. 

Зекономлені кошти українці витрачатимуть на харчі

"Видача субсидій, а точніше зекономлених залишків субсидії готівкою, яке пропонує Міністерство соціальної політики з березня цього року, можна оцінювати як непрямий підкуп напередодні президентських виборів. Щодо впливу на економіку, звичайно, додаткова готівка на руках – це певний стимул для збільшення темпів інфляції в країні", – заявив Новак.

Читайте також: Як субсидії вбивають середній клас

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X